Devinimsizlikte devinim vakti

Devinimsizlikte devinim vakti

Farklı bölgelerden, kültürlerden gelen ve birarada bir perspektif çeşitliliği sunan bir grup sanatçının işbirliğiyle gerçekleşen "be mobile in immobility" sergi dizisi, cuma günü Tütün Deposu'nda açılıyor.

Projenin her bir yorumunun gelişiminde gruba, yeni sergi mekânını yansıtan yeni sanatçılar, küratörler ve yazarlar davet ediliyor.

İlk defa Seul'daki TOTAL Museum'da gösterilen sergi, Amsterdam'a doğru yola çıkmadan önce İstanbul'da açılıyor.

İstanbul'da Depo'da, video, çizim, yerleştirme ve fotoğrafları içeren multimedya işleri yer alıyor. Her biri, serginin başlık ve alt başlığını oluşturan kavramlara üretilmiş: 'devinimsizlikte devinim (yaratıcı siyaset)'. Devinim kavramı büyüyen bir enerji, hafıza ise somutlaşmış bir biçim olarak ele alınıyor.

Serginin merkezinde Patin Zyro'nun ikinci tezahürü var. Bu kurgusal sanatsal pozisyon aslında 'be mobile in immobility' adlı kolektifte yer alan sanatçıların ortak üretimi.

Depo'da bulunan, Türk politikacı Yakup Kadri Karaosmanoğlu'na (1889-1974) ait olan mobilyalar, yaratıcı ve politikacı imgelerini biçimlendiren bir figür rolünü alan Patin Zyro tarafından hazırlanan bir yerleştirme içinde sunuluyor. Her bir sanatçının kendi işi de bu merkezî birleşik konum veya sesin ve ortak bir hatıraya bir göndermenin yörüngesinde dönüyor ve bağlantılarını buluyor.

Her sergi, sanatçıların tekrar öğrendikleri yeni bir bağlamın oluşmasına el veriyor. Sanatçılar, ötekiler aracılığıyla dolaylı veya dolayımlanmış bilgi toplamak yerine aynı toplumsal ve fiziksel ortamda var oluyor, birlikte bir ânı paylaşıyor, bunun sonucunda müşterek bir bakış ortaya çıkıyor.

Bu nedenle proje aynı gerçekliği, inşa etmenin, toplanmanın ve yaratmanın gerçekliğini, paylaşan insanların katılımıyla, onların yönlendirecekleri bir metotla gerçekleşecek bir süreç olarak tahayyül ediyor.

Sanatçılar: Caner Aslan, Sebastian Diaz Morales, Yang Ah Ham, Leonard Retel Helmrich, Boukje B. Janssen, Rob Johannesma, Jean Bernard Koeman, Sefer Memişoğlu, Fahrettin Gürkan Örenli, Jooyeon Park, November Paynter Dick Verdult, Arief S. Wiranatakusumah, Patin Zyro, Shin Kyu Moon & Joon Eui Noh

Açılış:
9 Eylül Cuma - Saat: 18:30

Sanatçılarla söyleşi:
13 Eylül Salı - Saat: 17:00

Dick Verdult performansı @Peyote:
13 Eylül Salı - Saat: 23:00

Tarih:
10 Eylül Cumartesi - 26 Kasım Cumartesi

Adres: DEPO / Tütün Deposu: Lüleci Hendek Caddesi No: 12 Tophane, İstanbul

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS