Dostlar seni unutur mu?

Dostlar seni unutur mu?

1990'lı yıllarda Münir Nurettin Selçuk ile başlayan ve bugüne kadar birçok sanatçının albümünü yayınlayan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, bu albümlerden sonuncusu olan Esin Avşar'ın "Caz Yorumlarıyla Aşık Veysel"ini bir kez daha müzikseverlerin beğenisine sundu.

"Türküler, halkımızın sorunlarını özgürce söyleyebildiği tek aracıdır. Söyleniş biçimine de hiçbir sınır koymaz. Taklit aslı sürdürmez, yozlaştırır ve dondurur. Aslı sürdüren ona bir 'yeniden doğma' niteliği getiren yaratıcı güçtür. Halkın kültürü içinde Aşık Veysel sıradan bir adam değildi, kendi ölçülerine göre bir yaratıcı güçtü."

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'tan çıkan 'Caz Yorumlarıyla Aşık Veysel' albüm kapağının iç kısmında yer alan yazıda, Aşık Veysel'i ve çok sevdiği türküleri hocası Ruhi Su'nun ağzından böyle anlatıyor Afşar.

1990'lı yıllarda yayınlanan birbirinden değerli albümleri tekrar müzikseverlerle buluşturan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, bu albümden önce de Emel Sayın ve Modern Folk Üçlüsü tarafından seslendirilen 'İstanbul Şarkıları' ve Özdemir Erdoğan'ın 'Unutulmayan Şarkılar' albümlerini yayınlamıştı.Aşık Veysel'in Kara Toprak, Güzelliğin On Para Etmez, Mecnunum Leylamı Gördüm, Hiçbir Türlü Bulamadım Ben Beni, N'ettin Baltayı, Uzun İnce Bir Yoldayım, Keklik İdim Vurdular, Bir Küçük Dünyam Var İçimde, Sazım ve Parça Parça Olsun Paramı Çalan gibi 10 şarkılık 'Caz Yorumlarıyla Aşık Veysel' albümüne bambaşka bir tarzla hayat veren Esin Afşar'ın bu sözleri, büyük ozana olan hayranlığını dile getiriyor.

Türkülerimizin, kültürümüze dışarıdan gelmesine karşın müzikseverler tarafından sıcak bir kabul gören caz türüyle yoğrulup bütünleşmesinden oluşan bu albüm, sıradışı tınısıyla Büyük Ozanı daha evrensel bir düzleme taşıyor.

Esin Afşar'ın dediği gibi, "O Büyük Ozanı genç kuşaklara ancak böyle iletebilirdik. 'Dostlar Beni Hatırlasın' diyorsun. Seni unutmak ne mümkün!"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS