"Çıplak ayaklı diva" hayatını kaybetti

"Çıplak ayaklı diva" hayatını kaybetti

"Çıplak ayaklı diva" olarak anılan Cesária Évora, 70 yaşında hayata veda etti. 50 yıldan bu yana sahnelerde olan ünlü sanatçı, dillerden düşmeyen şarkılarıyla müzikseverlerin gönlünde özel bir yer edinmişti.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, unutulmaz Latin müziği yorumları ve kendine has ses rengiyle dünya çapında büyük bir hayran kitlesine ulaşan sanatçı Cesária Évora, 70 yaşında hayata veda etti.

Doğup büyüdüğü yer olan Eski Portekiz sömürgesi Yeşil Burun Adaları'na bağlı Sao Vicente adasında hayata veda eden sanatçının ölüm nedeninin "akut kalp ve solunum yetmezliği" olduğu açıklandı.

Çıplak Ayaklı Diva

"Dünyanın fakir halklarıyla dayanışma içinde olmak" için sahneye genelde ayakkabısız çıkan ve bu nedenle "Çıplak Ayaklı Diva" olarak da anılan Évora, son yıllarda kalp hastalığıyla mücadele ediyordu. Sanatçı, yaklaşık üç ay önce sağlık sorunlarını nedeniyle müzik kariyerini noktaladığını açıklamıştı.

Sanatçının dünya turnasi konserlerini iptal etmesi hayranlarını üzmüş, Evora'nın menajeri José Da Silva, "Sahneye çıkamadığı için çok üzgün ancak doktorların tavsiyesine uyuyor" açıklamasını yapmıştı.

Mornanın kraliçesi

24 Ağustos 1941'de dünyaya gelen sanatçının ailesi müzisyendi. Babasını küçük yaşta kaybeden Évora, bir aileye evlatlık verildi. Henüz genç yaşta Mindola'da çeşitli gece kulüplerinde sahne almaya başlayan sanatçı ilk plak sözleşmesini ise 47 yaşında imzaladı.

1993 yılında yayınladığı beşinci albümü "Miss Perfumado" ile dünya çapında üne kavuşan sanatçı, Yeşil Burun Adaları'nın ana vatanı olduğu "Morna" adlı melankolik müzik türünün dünyadaki en önemli temsilcisi sayılmaya başladı.

Gitar, akordeon ve klarnet gibi enstrümanların kullanıldığı akustik düzenlemelere sesiyle hayat veren Évora, melankolik üslubuyla aşk, özlem, ayrılık, umut gibi duyguları Latin ritimleriyle harmanlayarak kendisine müzik dünyasında saygın bir yer edinmeyi başardı.

Toplam 24 albümü bulunan sanatçının plak ve CD'leri milyonları bulan satış rakamlarına ulaştı. Sanatçı 2004 yılında "Voz D'Amor" albümüyle Grammy ödülüne layık görüldü.

Diğer sanatçılarla da sürekli işbirliği içinde olan Cesária Évora, ünlü Yunan şarkıcı Elefheria Arvanitáki ile "Sodade" şarkısında düet yapmış ve Balkan müziğinin önde gelen isimlerinden Goran Bregoviç'in "Underground" adlı albümünde de "Ausencia" adlı tango eserini yorumlamıştı. Bu şarkılar sanatçının unutulmaz yorumları arasında sayılıyor.

Hayranların son albüm beklentisi

Cesária Évora 2009 ve 2010 yıllarında çıkardığı son iki albümünden sonra, bir balad albümü üzerinde çalışıyordu. Sanatçı ağustos ayında yaptığı açıklamada albümün 2012 yılında hazır olacağını söylemişti.

Çıplak Ayaklı Diva'nın ölümüyle sarsılan hayranları, sanatçının bu albümün yayınlanabilecek durumda olmasını ümit ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS