Gezici Festival İzmir'de

Gezici Festival İzmir'de

Ankara Sinema Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen Gezici Festival, bu yılki programını, 15-18 Aralıkta İzmir'de tamamlayacak.

Yaklaşık 50 yıldır İzmirlileri binlerce filmle buluşturan ve iki yıldır kapalı olan tarihi Konak Sineması, İzmir Sinema ve Görsel Sanatlar Derneğinin girişimleri ve Gezici Festival ile beraber perdelerini yeniden açacak.

İlk filmi Sonbahar ile yeni Türkiye sinemasının ilgi çeken genç yönetmenleri arasına katılan Özcan Alper, son filmi "Gelecek Uzun Sürer"in yarınki gösteriminde izleyicilerle buluşacak.

Antalya Film Festivali'nde Çiğdem Vitrinel'e "En İyi Yönetmen", Devin Özgür Çınar'a "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerini getiren "Geriye Kalan" ise 17 Aralık Cumartesi günü filmin yönetmeni ve oyuncusunu izleyicilerle bir araya getirecek.

Nuri Bilge Ceylan'ın "Uzak" filmindeki performansıyla Cannes Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazanan Muzaffer Özdemir'in ilk yönetmenlik denemesi "Yurt" 18 Aralık Pazar günü izlenebilecek.

Onur Ünlü'nün Altın Koza'dan "En İyi Film" dahil üç ödülle dönen filmi "Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi"nin 18 Aralık Pazar günkü gösteriminde oyunculardan Cengiz Bozkurt ve Tansu Biçer de hazır bulunacak.

Zeki Demirkubuz'un "kıskandığım filmler" olarak nitelediği dört Amerikan filmi de Demirkubuz'un film öncesi gerçekleştireceği sunumlarla İzmirli sinemaseverlerle buluşacak.

Beyaz perdeye şiddeti en baskın şekilde yansıtan filmlerden, Sam Peckinpah'ın yönettiği "Köpekler", Marilyn Monroe ve Clark Gable'ın son rollerini aldıkları, John Huston imzalı "Uygunsuzlar", yönetmen Sydney Pollack'ın "Yakuza"sı ve John Schlesinger'ın yönettiği "Geceyarısı Kovboyu" bu bölümde gösterilecek filmler.

Tuncel Kurtiz ise 1979'da İsveç'te, senaryosunu Nuri Sezer ile birlikte yazarak yönettiği, başrolünü üstlendiği filmi "Gül Hasan"ın 16 Aralık Cuma günkü gösteriminde izleyicilerle buluşacak.

Dünya sinemasından son dönem ödüllü filmler

Gezici Festival, Türkiye sinemasıyla beraber bu yıl önemli festivallerden ödüllerle dönen filmleri de "Dünya Sineması" adı altında, İzmirli sinemaseverlerle buluşturacak.

Cannes Film Festivali'nde "Altın Kamera" ödülünü alan, Pablo Giorgelli'nin yönettiği "Akasyalar", "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü alan Lars von Trier'in tartışmalı filmi "Melankoli", "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü alan 1920'lerin Hollywood'una bir sevgi gösterisi "Artist", "En İyi Avrupa Filmi" seçilen Karl Markovics'in yönettiği "Nefes" ile Berlin'den iki Gümüş Ayı ile dönen Paula Markovitch'in filmi "Ödül" ve Locarno'da "En İyi İlk Film" ödülü kazanan Valérie Massadian'ın yönettiği "Nana", Dünya Sineması bölümünde gösterilecek filmler arasında yer alıyor.

Bu bölümde gösterilecek diğer filmler, çağdaş Güney Kore sinemasından Hong Sangsoo'nun yönettiği "Onun Geldiği Gün", son yılların en iyi İzlanda filmlerinden Runar Runarsson'un filmi "Volkan" ve Krzystof Kieslowski'nin öğrencilerinden Greg Zglinski'nin ödüllü filmi "Cesaret" olacak.

Dardenne kardeşler ve Kars Öyküleri

Öteki Avrupa'yı ve sıradan insanın yaşam mücadelesini belgeselvari kameraları ve kendilerine özgü sinema dilleriyle perdeye yansıtan Dardenne kardeşler, Gezici Festival'e bu yıl beş filmden oluşan bir toplu gösterim ile konuk olacak.

1999 Cannes Altın Palmiye ve "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllü "Rosetta", hayatı bir trajediyle altüst olan bir işçinin öyküsünü anlatan "Oğul", genç bir adamın vicdanıyla ilk kez yüz yüze gelişini konu eden "Söz", genç bir Arnavut kadının ahlaki ikilemlerini anlatan "Lorna'nın Sessizliği" ve bu yıl Cannes Film Festivali'nde "Jüri Büyük Ödülü"nü kazanan "Bisikletli Çocuk" bu bölümde gösterilecek filmler.

İzmir programının önemli bir sürprizi de Türkiye sinemasının genç kuşağından beş ismin imzalarını taşıyan "Kars Öyküleri"nin gösterimi olacak.

Ankara Sinema Derneği ve Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun girişimleriyle Gezici Festival kapsamında düzenlenen senaryo yarışması sonucu seçilen beş öykünün beyaz perdeye taşındığı, tüm çekimleri Kars'ta gerçekleştirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığının verdiği yapım sonrası desteğiyle tamamlanan "Kars Öyküleri"nin sinemaseverlerle buluşacak.

Çocuklara ücretsiz gösterim

Gezici Festival'in klasikleşen kısa film gösterimleri bu yıl üç bölümde toplanacak.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yenilikçi filmlerin gösterileceği "Kısa İyidir", son 30 yıldan örneklerin gösterileceği "Kısaca Finlandiya" ve Finlandiya'nın en ünlü yönetmeninin kısalarını kapsayan "Kuzeyin Kovboyları: Aki Kaurismaki" bölümleri festivalin kısa film seçkisini oluşturuyor.

Çocuk filmleri bölümündeki Belçika ve Fransa'dan gelen filmler, küçüklerin olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çekecek. Çocuklar, film gösterimlerini ücretsiz izleyebilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS