Ekümenopolis'e destek zamanı

Ekümenopolis'e destek zamanı

"İstanbul'un geleceği tehdit altında ve artık ona sahip çıkma vakti geldi" diyen Ekümenopolis belgeseli, sinemalarda da vizyona girebilmesi için destek arıyor.

Kente yapılanların sorgulanması, tartışılması ve kentin değişim ve dönüşümünde halkın da katılımının sağlanması amacıyla yapılan film, yaklaşık 6 ay önce tamamlandı.

Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında birçok festivalde, mahallelerde, üniversitelerde, konferanslarda gösterildi.

Filmin daha geniş kitleler tarafından izlenebilmesi ve kent hakkının tartışılır olabilmesi için filmi sinemalarda da vizyona sokmaya çalışan film ekibi, ProjemeFon.com adlı internet sitesi üzerinden bir kampanya düzenliyor.

İstanbul neden planlanamıyor?

"Ekümenopolis, bir filmden öte, yaşadığımız, sevdiğimiz İstanbul'un ızdıraba dönüşen haline karşı içimizde yeşeren aktivist bir duruş aslında" diyen film ekibinin, sitede yaptığı açıklama şöyle:

"Bugün artık İstanbul neredeyse tanınmaz oldu. Mantar gibi her yerden yükselen arsız gökdelenler ve AVM'ler sadece İstanbul'un siluetini bozmuyor, aynı zamanda kentin sosyal dokusunu da yok ediyor. İşte Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir bu değişimin filmi.

Mahallelerin önemini vurgulayarak, Sapphire'in tepelerinden Marmaray'ın derinliklerine, İstanbul'un her yerine, neler olup bittiğine ve bu değişimin altında yatan dinamiklere bakıyoruz filmde.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız...

'İstanbul neden planlanamıyor' sorusuna cevap arıyoruz. 90 dakika içerisinde üçüncü köprüden Sulukule'ye; trafik sorunundan TOKI modeline; su havzalarının kaybından yaklaşan emlak krizine kadar kentte yaşanan bütün süreçlerin birbiriyle alakasına, tek bir sistemin veya bir vizyonun doğurduğu bu sonuçlara, insan odağından yola çıkarak bilimsel bir gözlükle bakıyoruz.

Her kent gibi, İstanbul üzerine verilen her karar, bütün İstanbulluları yakından etkilemekte. Demokrasinin bir gereği olarak, kent halkının bu kararlarda mümkün olduğu ölçüde söz sahibi olması gerektiğini düşünüyoruz. Kentimizin geleceği tehdit altında, ve artık ona sahip çıkma vakti geldi.

Politikacıların tartışmaktan özenle kaçındıkları bu konuların kamuoyunda tartışılması için Ekümenopolis’in sinemlarda daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Çok sevdiğimiz kentimizde yaşanan değişime seyirci kalmamak ve onu sorgulamak için bu filmi yaptık, şimdi de kollektif bir şekilde dağıtmanın yolunu arıyoruz.

Ekümenopolis’i sinemalarda göstermenin yanında, internet üzerinden de filme giremeyen onlarca röportajı, haritayı, bilgiyi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Bize yardım eder misiniz?"

Damlaya damlaya göl olur


Ufak desteklerle büyük projelerin hayata geçmesini sağlayan sistemle, hedeflenen para toplanamazsa herkes koyduğu parayı geri alabilecek.

18 bin 500 TL hedeflenen projede kalan süre 36 gün.

Projeye destek olmak için TIKLAYINIZ

Destek karşılığında çeşitli hediyelerde verilecek. Bunlar şöyle:

* 10 TL ve fazlası: İmzalı kartpostal
* 25 TL ve fazlası: İmzalı baskı poster (Boyut 50x35)
* 50 TL ve fazlası: İmzalı baskı poster (Boyut 100x70)
* 100 TL ve fazlası: T-shirt + İmzalı baskı poster (Boyut 50x35)
* 250 TL ve fazlası: T-shirt + İmzalı baskı poster (Boyut 100x70) + Kupa
* 500 TL ve fazlası: T-shirt + İmzalı baskı poster (Boyut 100x70) + Kupa + Gala bileti
* 1.000 TL ve fazlası: Özlem Ölçer imzalı, serigrafi baskı poster (20 Edisyon)
* 5.000 TL ve fazlası: Özlem Ölçer imzalı, serigrafi baskı poster (20 Edisyon) + El yapımı Ekümenopolis DVD ve kitap seti (5 edisyon)
* 10.000 TL ve fazlası: Helikopterle alternatif İstanbul turu, 1 saat, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'nden Mücella Yapıcı rehberliğinde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS