Yanlış nefes almak boğazı yoruyor

A A

23.05.2011 - 11:45 Son Güncelleme:

"Nefes almanın tekniği olur mu?" "Nefes alma şeklim sağlığımı etkiler mi?" demeyin. Belki de boğaz ağrılarınızın sebebi burnunuz yerine ağzınızdan aldığınız nefesiniz olabilir.

Yanlış nefes almak boğazı yoruyor

Nefes almak için burnunuzu yerine ağzınızı kullanıyorsanız boğaz enfeksiyonları açısından risk altında olabilirsiniz.

Memorial Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Kemal Demir, boğaz ağrıları ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

Nefes alma organı burundur

Öncelikle nefesin burundan alınması gerektiği bilinmeli. Ağız ve boğaz, nefes yolu değildir, nefes alma organı burundur. Eğer burundan alınan nefes yetmiyorsa, kulak burun boğaz sistemi ile ilgili bir sorunun varlığı akla gelmelidir.

Burunlarındaki hava akımı yapısal ya da işlevsel bozukluklardan ötürü yetersiz olan insanlar, farkında olmadan ağız solunumu yapmaktadırlar. Bu durum da, boğaz rahatsızlıklarına davetiye çıkarmaktadır.

Enfeksiyonun şiddeti boğaz ağrısını belirler

Boğazda ağrı hissi iç yüzeyini örten mukoza dokusundan kaynaklanıyor.

Boğazımızın maruz kaldığı hastalık yapan ya da tahrişe sebep olan etkenler, mukozada şişliğe ve “enflamasyon” dediğimiz özel bir duruma yol açıyor. Bu durum, karşılaşılan olayın şiddetiyle orantılı olarak boğaz ağrısına sebep oluyor. Bu ağrı sadece yutkunurken ya da konuşurken olabileceği gibi süreklilik de gösterebilir. Buna neden olan etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Virüs, bakteri ve diğer mikropların neden olduğu yeni ve eski (kalıcılaşmış) enfeksiyonlar
  • Tütün ürünleri
  • Tahriş edici gazlar, dumanlar
  • Aşırı sıcak- soğuk, sert yapılı ya da asitli yiyecek- içecek
  • Sürekli ve dinlenmeden konuşmak
  • Yabancı cisimle zedelenmeler (Ceviz kabuğu v.s...)
  • Su ve sıvı tüketme alışkanlığında eksiklik
  • Burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alıp, verme
  • Mide asidinin boğaza ulaşıp tahriş etmesi

Tuzlu su ile gargara anlık çözümler sunar

Boğaz ağrılarında esas tedavi şekli sebep olan durum ne ise onu ortadan kaldırmakta. Ancak bu süreci atlatırken de kişi ağrıya katlanmak zorunda kalmaması için doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlar kullanabilir.

Tuzlu su ile gargara yapmak o anlık olarak boğaz ağrılarına iyi gelebilir; ancak boğaz ağrınızın tuzlu su gargarasıyla kesilmesi ya da azalması iyileştiğiniz anlamına gelmez.

Boğaz spreyleri doktor kontrolü dışında kullanılmamalı... Boğaz spreylerinin bağımlılık yaratması söz konusu değildir.

Sık tekrarlıyorsa ihmal etmeyin

Boğaz ağrısı en sık üst solunum yolları enfeksiyonlarıyla karşımıza çıkıyor. Bunun sıkça yaşanması halinde ise bu sıklığa sebep, yapısal ya da işlevsel bir bozukluk olabilir. Bu araştırılması gereken bir durumdur.

Ağrılar süresine, nedenine ve şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. Hatta boğaz ağrısına sebep olan hastalığınızın hangi aşamasında olduğunuza göre de değişmektedir. Bunun için birkaç saati geçen boğaz ağrıları önemsenmelidir.

Sigara, boğazın bir numaralı düşmanıdır

Sigaranın insan sağlığına etkileri sıralamakla bitmez.

Sigara, içeriğindeki bini aşkın zararlı ve tahriş edici yabancı maddeleri ile boğaza her nefes alış ve verişte doğrudan saldırır.

Bunun yanı sıra; kanser için zemin hazırlar, boğaz yüzeyinde tahriş ve temizleyici özellikteki mikroskopik yapılarda bozulmaya yol açar, koruyucu salgıları kurutur uzun vadede üretimini azaltır, enfeksiyonu kolaylaştırır, sıcak etkisiyle damar yapısını bozar, yüzey mukozasını travmatize eder kalınlaşmasına yol açar ve özelliğini kaybettirir.