Cilt kanserinde yeni umut

Cilt kanserinde yeni umut

Cilt kanserinde yeni umut

Cilt kanserinin en ölümcül türü olan melanom tedavisinde geliştirilen yeni ilaç, umut vaadediyor. Deneklerde kullanılan ilaç, hastalardaki ölüm oranını yüzde 63 oranında azaltıyor.

Klinik denemeleri inceleyen ABD'li doktorlara göre, geliştirilen yeni ilaç, cilt kanseriyle mücadelede ciddi bir adım niteliğinde.

"BRAF" olarak bilinen gende mutasyonun söz konusu olduğu hastalar için geliştirilen ilaç, daha önce herhangi bir tedavi uygulanmamış, melanomun ileri düzeyde seyrettiği 675 vakada denendi.

Bu tür vakalarda kurtuluş oranı şu ana kadar yüzde 15'ken, yeni ilaçla, üç ayın sonunda ölüm oranının yüzde 63 azaldığı gözlendi.

İlacın, kanserin ilerleme riskini yüzde 74 oranında azaltabildiği de belirtiliyor.

Söz konusu ilacı kullanan hastaların yaklaşık yarısında tümörün küçüldüğü gözlendi.

Dikkat çekilen diğer bir nokta, çok sayıda hastanın 72 saat içinde kendini daha iyi hissettiğini dile getirmesi.

Son 25 yılın en hızlı ilerleyen kanseri...

Melanom tipi cilt kanseri İngiltere'de son 25 yılın en hızlı ilerleyen kanseri. Yılda 10 binden fazla vakanın 2 bini hayatını kaybediyor.

Melanom hastalarının yarısında "BRAF" olarak bilinen gende mutasyon söz konusu. Yeni ilaç, sadece mutasyona uğrayan genleri hedef alıyor. İlacın yan etkileri de daha az.

Üretici firma, Amerikalı ve Avrupalı denetim kuruluşlarının ilacın onaydan geçmesi konusundaki kararı yıl sonundan önce vermesini bekliyor.