Yaşlanmayı geciktirmenin sırrı

Yaşlanmayı geciktirmenin sırrı

Yaşlanmayı geciktirmenin sırrı

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Öztürkcan, güneşten korunma, doğru beslenme, sigarayı bırakma ve doğru bakımla, ciltte yaşlanmayı geciktirmenin mümkün olduğunu bildirdi.

CBÜ Tıp Fakültesi, Manisa Sedef Hastalığı Derneği, Manisa Deri ve Zührevi Hastalıklar Derneği tarafından düzenlenen "6. Sipil Dermatoloji Günleri", İzmir Ege Palas Otel'de başladı.

Ege Bölgesi'ndeki dermatologların biraraya geldiği ve iki gün sürecek etkinliğin açılışında Prof. Dr. Öztürkcan, insan cildinin, "yaşlanmaya bağlı değişikliklerin görünür olduğu ilk ve en temel organ olduğunu" söyledi.

Serap Öztürkcan, son yıllarda, yaşam sürelerinin uzaması, görünüme verilen önemin artması gibi etkenler nedeniyle, deri görüntüsündeki bozulmaların kişinin psikolojisini, sosyal ilişkilerini, işini ve sağlığını etkilediğini anlattı.

Fizyolojik nedenlerle oluşan yaşlanmayı engellemenin mümkün olmadığını söyleyen Prof. Dr. Öztürkcan, "Ancak, güneşten korunma, doğru beslenme, sigarayı bırakma ve doğru cilt bakımıyla yaşlanmayı geciktirmek mümkündür" diye konuştu.

Bu yılki Dermatoloji Günleri'nin ilk gününde, dünya nüfusunun yüzde 2'sini etkileyen, "yaşam kalitesini olumsuz yöne evrilten" bir hastalık olan "Psoriazis vulgaris"in güncel bir yaklaşımla konuşulacağını anlatan Prof. Dr. Öztürkcan, bu hastalığın tedavi yollarının da konunun uzmanlarınca ele alınacağını söyledi.

Prof. Dr. Öztürkcan, yarın da gençlerin yüzde 67'sinde görülen 'atopik dermatit" ve güneşe maruz kalmanın temel sebebini oluşturduğu, deri kanserleri konularının irdeleneceğini bildirdi.

CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli de üniversitelerin yenilikçi olması gerektiğini, bunun da yeni fikirler üretmekle, bilimsel toplantılarla mümkün olduğunu, 6. Sipil Dermatoloji Günleri'nin buna katkı sağlayacağına inandığını söyledi.