Sivrisinekler "cibinlik"leri aşmayı başardı!

Sivrisinekler "cibinlik"leri aşmayı başardı!

Senegal'de yapılan yeni bir araştırmaya göre, sivrisineklerin ilaçlı cibinliklere karşı hızlı direnç geliştirdikleri ortaya çıktı.

İlaçlı cibinlikler, son yıllarda özellikle Afrika'da sıtmayı önlemek için yürütülen mücadelede  en ucuz ve etkili yöntemlerden biri haline geldi.

Araştırmacılar, cibinliklerin özellikle de daha büyük çocuklar ve yetişkinlerin sıtmaya olan bağışıklığını azalttığını söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü de, olması gerektiği gibi kullanıldığında cibinliklerin sıtma oranlarını yarıya indirebileceğini belirtiyor.

Son yıllarda cibinlikler Afrika ve sıtmanın görüldüğü başka yerlerde yayın olarak dağıtılırken, Senegal'de ise son beş yılda yaklaşık yarım milyon cibinlik dağıtıldı.


Ancak araştırmanın, cibinliklerin etkinliğine ilişkin uzun dönemli sonuçlara varmak için yeterince kapsamlı olmadığını söyleyen uzmanlar da var.


Araştırma çerçevesinde ise Senegal'de bir köyde cibinlikler dağıtılmadan önce ve dağıtıldıktan sonraki sıtma vakaları izlendi.


Araştırmacılar, cibinliklerin dağıtılmasından sonraki üç hafta içerisinde, hastalığın görülme oranının azaldığını tespit etti.


Ancak 2007 ile 2010 yılları arasında belli bir tür ilaca karşı dirençli olan sıtma hastalığı taşıyan sivrisineklerin oranı yüzde 8'den 48'e yükseldi.

4 ay sonra her şey değişti 


Araştırmanın son dört ayında ise, sıtma oranlarının tekrar eski yüksek seviyeye ulaştığı, hastalığın büyük yaştaki çocuklar ve yetişkinlerde cibinlik kullanımından öncekinden daha fazla görüldüğü tespit edildi.

Bu da sivrisineklerin ilaçlı cibinliklere karşı direnç geliştirdiklerini ortaya koymuş oldu.

Kaynak: BBC 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS