Sahte kolonya korkusu

Sahte kolonya korkusu

Ramazan Bayramı'na az bir zaman kala piyasaya sürülen, ''merdiven altı'' kolonyalar, ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Konya'da faaliyet gösteren bir kozmetik şirketinin genel müdür yardımcısı Hasan Baykan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı öncesi kolonya satışlarında büyük artışlar olduğunu söyledi.

Ağırlıklı olarak limon ve tütün kolonyalarının talep gördüğünü ifade eden Baykan, bunun dışında gül suyu, altın damla, iğde, menekşe gibi 100'e yakın farklı kokulu kolonya bulunduğunu bildirdi.

Baykan, Ramazan Bayramı nedeniyle sektörde faaliyet gösteren üreticilerin büyük yoğunluk yaşadığını belirterek, şunları kaydetti: ''Her sektörde olduğu gibi kolonya sektöründe de ''merdiven altı'' olarak tabir edilen kolonya üretimleri var. Bazı ramazan fırsatçıları, yaklaşık 3 ay öncesinden kaçak yollarla sağlıksız kolonyalar üreterek stok yapmaya başlıyor. Ramazanda da bu ürünleri piyasaya sürüyor."

'Etil' alkol yerine 'metil' alkol

"Bu kişiler, kolonyayı daha ucuza imal edebilmek için etil alkol yerine boya sanayisinde kullanılan metil alkol kullanıyor. Metil alkolün insan sağlığına zararı nedeniyle kolonyada kullanılması yasak. Buna karşın insan sağlığını hiçe sayan bu kişiler, metil alkol ile yaptıkları kolonyaları üzerine sahte marka ve adreslerin yazılı olduğu etiketleri yapıştırarak satıyor. Bu kolonyalar, gözle temas ettiğinde içeriğindeki metil alkol nedeniyle kör edebilir. Bu nedenle vatandaşlardan kolonya alırken dikkatli
olmalarını istiyoruz.''

Sağlıksız kolonyaları ayırt etmenin yolu

Bazı ''merdiven altı'' üretim yapan kişilerin de kolonyaya daha ucuza imal edebilmek için gereğinden fazla su kattığını ifade eden Baykan, bu kolonyaların da sudan farkı olmadığını belirtti.

Baykan, vatandaşların kalitesiz ve sağlıksız kolonyaları çok basit gözlemlerle ayırt edebileceğini, metil alkol ile üretilen kolonyaların ele sürüldüğünde boya sanayisinde kullanılan tiner, ilaç benzeri acı ve keskin bir koku yaymasından diğerlerinden ayırt edilebileceğini bildirdi.

İçinde olması gerekenden fazla su katılarak imal edilen kolonyaların ise ele döküldüğünde köpük olmasından anlaşılabileceğini ifade eden Baykan, bu kolonyaların akışkan olduğunu ve berrak olmadığını bildirdi.

İşporta tezgahlarında satılan kolonyalara rağbet edilmemesi gerektiğine dikkati çeken Baykan, vatandaşlara ''Bayram neşeniz sahte kolonya ile kaçmasın'' uyarısında bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS