Kanser hastasına 'ilaç fiyat farkı' şoku

Kanser hastasına 'ilaç fiyat farkı' şoku

Konya'da böbrek kanserine yakalanan 61 yaşındaki Cahit Karadağ, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 5 Kasım tarihinde Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki değişiklikle 'Kamu Kurumu İskontaları'nda yaptığı artırım sonucu mağdur olduğunu söyledi.

Alacağı ilaca SGK'nın ödediği bedelin yeterli olmadığını belirten Karadağ, "SGK'nın ödediği bedel ile ilaçın satış fiyatı arasında yaklaşık kutu başına 350 lira fiyat farkı çıkıyor. Bu aradaki farkı benim ödemem gerekiyor. Ayda 2-3 kutu ilaç kutlandığımda fiyat farkı 700-1000 TL'ye çıkıyor. Bu farkı ödeyecek güçüm yok. Değişiklikten önce böyle bir sorun yoktu" dedi.
 
Konya'nın Cihanbeyli İlçesi'nde oturan Cahit Karadağ'a, geçen yıl böbrek kanseri teşhisi kondu. Tedavi giderlerini karşılayabilmek için terör gazisi oğlu 39 yaşındaki Hacı Karadağ'ın sağlık sigortasından yararlanan Cahit Karadağ, 6 aydır kemoterapi tedavisi görmeye başladı.

Karadağ, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 5 Kasım tarihinde Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki değişiklikle 'Kamu Kurumu İskontaları'nda yaptığı artırım sonucu ilaç almakta güçlük çekmeye başladı. 1 haftadan bu yana ilacını alamadığı ve tedavisinde gecikmelerin meydana geldiğini anlatan Karadağ, bu sistemin düzelmesi gerektiğini söyledi.

Cahit Karadağ'ın ilacını aldığı eczane sahibi Ayşen Şanlıer Özpeynirci ise, Cahit Karadağ'ın durumunda çok hastanın olduğuna dikkati çekti. Konya Eczacılar Odası Başkanı Tevfik Göçer, uygulamayla ilgili şunları söyledi:

"Devlet ile ilaç firmaları daha önce karşılıklı anlaşıp bir protokol imzaladı. Bu protokol çerçevesinde ilaçların türüne göre belirli bir 'Kamu Kurumu İskontosu' uyguluyor.  Son yapılan Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki değişik ile bu iskonto oranı artırıldı. Şu anda ilacın türüne göre yüzde 7'den başlayıp yüzde 41'e kadar iskonto oranı değişebiliyor. Firmalarda son değişikliği kendilerine göre uyguladıklarından ya da tam istenilen oranda iskonto uygulamadıklarından, devletin hastanın alacağı ilaca ödeyeceği bedelle satış fiyatı arasında fark oluşuyor. Bu fark hastadan alınacağından hastalar mağdur oluyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS