Türk futbolu bunu da gördü!

Türk futbolu bunu da gördü!

Spor Toto Süper Lig’in yeni ekibi Orduspor'un Hollanda kampında De Graafschap ile oynadığı özel maça, ‘çakma’ takımla çıktığı iddialarını yalanlayan Kulüp Başkanı Nedim Türkmen "Takıma denenmek için başka ülke ve kulüplerden gelen genç futbolcuları oynattık. Bu çok normal bir şey" diye konuştu.

27 Temmuz günü Hollanda'nın De Graafschap takımı ile Orduspor bir hazırlık maçı yaptı. Ancak maç oynandığı sırada Orduspor Teknik Direktörü Metin Diyadin oteldeydi. Dahası Ordusporlu futbolcular da oteldeydi...

Spor Toto Süper Lig’in yeni ekibi Orduspor, Hollanda kampında De Graafschap ile oynadığı özel maça, ‘çakma’ takımla çıktığı öğrenildi.

Haber Hürriyet gazetesi tarafından yayınlandı. Ancak bu olay Hollanda basınında 10 gün önce yer almıştı.

Duyanları hayretler içerisinde bırakan olay şöyle gelişti...

Mor beyazlı kulübün 18-28 Temmuz tarihleri arasında Hollanda’da yaptığı kampın organizatörleri, 27 Temmuz’da bu ülkenin 1. Lig takımlarında De Graafschap ile hazırlık maçı ayarladı. Fakat teknik direktör Metin Diyadin, karşılaşmadan bir gün önce, “Takımda ancak 9-10 futbolcu böyle bir maçı oynamaya hazır. Bu şartlarda sahaya çıkamayız” deyince işler karıştı. Yöneticiler organizatörleri arayıp, iptalin mümkün olup olmayacağını sordu.

Organizatörler, “Mümkün değil. De Graafschap bu maç için bilet bastırdı. İptal edersek 10 bin dolar para cezası ödersiniz” cevabını verdi. Orduspor yöneticileri tekrar Diyadin’le görüşüp durumu izah etti. Diyadin kararından dönmeyince, yetkililerin aklına parlak bir fikir geldi:

“Hocam, bu maçtan UEFA’nın bile haberi var. Eğer oynamazsak rezil oluruz. Hiç olmazsa birkaç futbolcu verin. Biz başka yerlerden oyuncu buluruz...”

Metin Diyadin buna razı oldu ve yabancı futbolcularından Sergio Zijler ile Daniel Georgiev’in oynamasına izin verdi.

Bu maçı oynamamız lazım, acilen bize Almanya’dan futbolcu bulun!

BİR dönem Fenerbahçe’de de çalışan takım menajeri Volkan Ballı, hemen Köln Fenerbahçeliler Derneği yöneticilerini telefonla arayıp durumu anlattı...

“De Graafschap takımıyla maç ayarladık ancak hoca ‘Takımı göndermem’ diyor. Bana ne yapıp edip, acilen 5-6 futbolcu bulun. Almanya amatör liglerinden de
olabilir. Onlara Orduspor forması giydirip sahaya çıkaracağım.”

Köln Fenerbahçeliler Derneği’nden gerekli yardımı alan (!) Ballı, diğer taraftan Hollanda’daki dostlarını arayıp, bu ülkenin alt liglerinde oynayan 7-8 futbolcu daha buldu. Volkan Ballı böylelikle as takımdan Sergio Zijler ile Daniel Georgiev’in de aralarında olduğu toplam 17 futbolcuyu bulup, De Graafschap Kulübü’nün tesislerinde oynanan maça çıkardı. Maça kendisi de gelmeyen Metin Diyadin’in yerine teknik direktörlük koltuğunda ise, yardımcı antrenör Sabahattin Akbayrak oturdu.

Bu arada organizatörlerin, “De Graafschap Kulübü bu maç için bilet bastırdı” sözlerinin doğru olduğu da sahada ortaya çıktı; karşılaşma için tam bin 150 adet
bilet satılmıştı.

Sayın Ulderink, futbolcularınıza söyleyin bize fazla gol atmasınlar KOMEDİ filminden farksız olaylar bununla da bitmedi... Volkan Ballı, çoğu hayatlarında ilk kez bir araya gelen futbolculardan kurulu takımının, Hollanda Birinci Ligi’nde yer alan De Graafschap karşısında tarihi fark yiyip rezil olmasından korkuyordu.

Fenerbahçe’de çalıştığı yıllarda Hollandalı futbolcu Pierre van Hooijdonk’un tercümanlığını yapan Ballı, De Graafschap’ın teknik direktörünün, van Hooijdonk’un yakın arkadaşlarından, kendisinin de iyi tanıdığı Andries Ulderink olduğunu görünce hazine bulmuş gibi sevindi! Ulderink’in yanına gidip, münasip bir dille başlarına gelen olayları anlattı ve, “Lütfen futbolcularınıza söyleyin, kendilerini çok da fazla sıkmasınlar” ricasında bulundu.

Ulderink de Ballı’yı kırmadı (!) ve sahaya yedek futbolcuların ağırlıkta olduğu bir kadroyla çıktı.

Orduspor, yeni bir takım kurduğu için, tribündeki Türkler dahil kimse sahadaki takımın gerçek Orduspor olduğunun farkına varamadı. 90 dakika sonunda
tabelada yazan skor ise De Graafschap: 4 - Orduspor: 1 idi.

Orduspor'dan yalanlama

Spor Toto Süper Lig'in yeni ekibi Orduspor'un başkanı Nedim Türkmen, takımının yaptığı hazırlık maçlarına yönelik iddialara ilişkin, "Hazırlık maçlarında oynattığımız futbolcular Orduspor'a denenmek için gelen genç futbolculardır" dedi.

Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Orduspor'un hazırlık maçlarında başka kulübün futbolcularının oynatıldığı yönündeki haberlerin asılsız olduğunu söyledi.

Hazırlık maçında oynayan futbolcuların Orduspor'a denenmek için gelen genç oyuncular olduğunu belirten Türkmen, şöyle devam etti:

"Orduspor olarak Hollanda ve Slovenya kamplarında toplam 7 hazırlık maçı oynayacağımız bu ülkelere gitmeden tarafımıza bildirildi. Bu maçların hepsi ise İddaa'da yer alarak kulüplere gelir getirmesi planlanıyordu. Buradan gelecek gelirlerle de kamp masraflarımızı karşılamayı düşünmüştük. Ancak Türkiye'de halen süren şike operasyonları nedeniyle Türk takımları bu İddaa'dan çıkarıldı. Biz de kulüp olarak İddaa'dan çıkarıldığımız için bu maçların bir ciddiyetinin kalmadığını düşündük. Dolayısıyla bu maçlarda as futbolcularımızı oynatmak yerine takıma denenmek için başka ülke ve kulüplerden gelen genç futbolcuları oynattık.

Bu, çok normal bir şey. Kulüp olarak bu genç oyuncuları denemek zorundaydık ve bu maçlarda denedik. Hatta Ömer isminde bir genç oyuncu oynadığımız hazırlık maçında gol atarak kazanmamızı sağladı. Şu anda bile Bolu kampında bu maçlarda oynayan genç isimler yer almakta. Bunlardan birisi Orkun Balkon isminde bir oyuncu. Orduspor olarak her şeyi kurallarına göre yaptık. Kural dışı hiçbir şey söz konusu değildir. Hazırlık maçlarında oynattığımız futbolcular Orduspor'a denenmek için gelen genç futbolculardır. Bunu herkes böyle bilsin."

Türkmen, asılsız iddiaların Orduspor'u hedeflerinden hiçbir zaman yıldıramayacağını kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS