"Bizi Süper Lig'den düşürsünler"

"Bizi Süper Lig'den düşürsünler"

Türkiye Futbol Federasyonu'nun açıklamasına Fenerbahçe Kulübü'nden Başkanvekili Nihat Özdemir tepki gösterdi. Şike soruşturmasının başından beri Federasyonun tutarsız davrandığını savundu ve "Şike yaptığımıza inanıyorlarsa bizi Süper Lig'den düşürsünler" diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir, Futbol Federasyonunun sarı-lacivertli takımı Avrupa Şampiyonlar Ligi'nden men eden kararının ardından yaptığı açıklamada, "UEFA nezdinde Sayın Mehmet Ali Aydınlar ve federasyonu, bizi korumak veya savunmak zahmetine katlanmadıysa, bizim şike yaptığımıza inanıyorsa ve masumiyet karinesini düşünmeden bu kararı almışsa, bizi lütfen Süper Lig'den düşürsün. Gidelim şerefimizle Bank Asya 1. Lig'de oynayalım ve Fenerbahçe gelecek dönem şampiyon olarak çıksın, bir daha ki sene Süper Lig'de oynayalım" dedi.

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Habertürk Televizyonu'nda yayınlanan "Teke Tek" programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlarken, programa telefonla bağlanan Özdemir, federasyona güvendiklerini ve beraber hareket etmeye çalıştıklarını, ancak federasyonun tutarlı hareket etmediğini ve Türk futboluna zarar verdiğini savunarak, şunları söyledi:

"Şunun altını çizerek söylüyorum. 3 Temmuz'dan bugüne kadar federasyonumuzun izlediği yol yol değil. Hiçbir zaman tutarlı olmadılar, devamlı yön değiştirdi, politika değiştirdi. İlk günden bugüne kadar izlediği yolda bir düzgünlük ve kararlılık görmedik. Bu da Türk futboluna büyük zararlar vermiştir.

Eğer bizi UEFA nezdinde Sayın Mehmet Ali Aydınlar ve federasyonu korumak veya bizi savunmak zahmetine katlanmadıysa ve bizim şike yaptığımıza inanıyorsa, masumiyet karinesini düşünmeden bu kararı almışsa, bizi lütfen Süper Lig'den düşürsün, gidelim şerefimizle Bank Asya 1. Lig'de oynayalım ve Fenerbahçe gelecek dönem şampiyon olarak çıksın, bir dahaki sene Süper Lig'de oynayalım. Bunu yapmasını kendisinden Fenerbahçe camiası ve yönetim kurulu adına istirham ediyorum ve yapmasını istiyorum."

"Siz olsaydınız Aydınlar'ın yerinde ne yapardınız" sorusuna verdiği yanıtta ise Türkiye'de yargıya intikal eden dosyaların yüzde 56'sının beraat ile sonuçlandığı istatistiğini hatırlatan Özdemir, "Bin yıl, 300 yıl bile ceza istenen bir çok dava beraat ile sonuçlanıyor. Bu verdiğim yüzde 56, gerçek bir istatistiktir. Ben federasyonun yerinde olsaydım, bunu Sayın Aydınlar'a söylediğim için rahatlıkla söylüyorum. Tek bir şeye güvenirdim: Türk yargısına ve nihayette vereceği karara. Hiç öyle iddianamede çıkacak karara bağlayıp, şuna bağlayıp gibi bir yola girmezdim. Türk adaletinin vereceği kararda Fenerbahçe suçluysa onu en ağır cezaya çarptırır, gidip UEFA'da bunun müdafaasını yapardım. Benim yapacağım yol buydu. Ama Sayın Mehmet Ali Aydınlar, böyle düşünmesi gerektiğini bildiği halde medyanın tesiriyle sağda solda konuşulanların tesiriyle doğru çizgide hareket edemedi ve maalesef bugün Türk futbolunu içinden çıkılamayacak bir noktaya... Maalesef ortalığı bu hale getirdi. Şimdi buradan nasıl çıkılacağını, ne kendisi ne kendisinin başkan vekilleri ve ne de yönetim kurulları bilmektedir. Federasyonun genel seçiminde ona oy veren delegeleri de bence maalesef dehşete düşürmüştür" diye konuştu.

Özdemir, Aydınlar'ın UEFA'da ne yapabileceği sorusunu ise "Eğer benim dediğim yola gitseydi, Türk yargısının verdiği karara göre hareket etseydi, UEFA'nın da buna hiçbir şey söyleyecek hali olmazdı ve biz de bu konuda yürürdük. İnanıyorum ki, Fenerbahçe Kulübü bu işten beraat edecek, başkanımızın ve yönetim kurulu üyelerimizin en kısa zamanda tutukluluk halleri bitecek. Herkes gibi bütün arkadaşlarımızın da beraat edeceklerine inanıyorum. İnşallah Türkiye'deki bu yüzde 56'nın içine arkadaşlarımız girecek. O zaman acaba bu federasyonun başkanı, başkanvekilleri, yönetim kurulu üyelerinin buna ne diyeceklerini, ne cevap vereceklerini merak ediyorum" şeklinde yanıtladı.

Özdemir tepki gösterdi

Konuşması sırasında canlı yayına bağlanıp sert açıklamalar yapan Fenerbahçe Başkan Vekili Nihat Özdemir'e tepki gösteren Aydınlar, Özdemir'i tribüne oynamakla suçladı.

Aydınlar, şöyle konuştu.

"Daha dün benim doğruları söylediğimi ifade eden Nihat Özdemir, bugün her şeyi baştan beri her şeyi yanlış yaptığımı söylüyor. Bu tribüne oynamaktır. Ben bu kulübe hizmet ettim. Bu söylenenleri ben ve arkadaşlarım hak etmiyoruz. Ben en büyük eleştirileri Fenerbahçeli olduğum için alıyorum. Kendisini hayretle ve ibretle dinledim. Kararı sanki ben verdim, ben UEFA'yım, sanki ben UEFA'da kendilerini savunmamışım. Ben kendilerine Cenevre'ye gidin kendinizi savunun dedim. Bence ayıp oluyor, hiç yakışık almıyor. Medya önünde çıkıp konuşmak benim tarzım değil. Üzüntülerimi ifade etmek isterim. Fenerbahçe benim kulübüm ama ben farklı bir noktadayım, farklı yerdeyim. Bugüne kadar yaptığımız şeyleri doğru olduğunu söyleyenler, amacı şaşırtıyorlar. Sadece yazık diyorum." 

Özdemir'in "Bizi ligden atın" sözlerini de değerlendiren Aydınlar, "(Bizi atın) demek taleple olmuyor. Suç ikrar edilirse ancak bu olabilir. Beni daha önce suçlayan kulüp başkanları, Nihat beyin açıklamalarını dinledikten sonra ne düşünüyorlar merak ediyorum, Önemli toplantılardan önce Nihat beyle görüşmemi eleştiren kulüp başkanları ne düşünüyorlar merak ediyorum" dedi.

Özdemir'in suçlamalarıyla büyük üzüntü yaşayan Mehmet Ali Aydınlar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Baştan beri yanlış yaptığımı ifade edenler var, doğru yapacağını ifade edenler var. Hayretler içindeyim. kurumsallaşma adına bu telaş içinde bile başka işlerle uğraşıyorum. Burada bir matematik yok, sosyal bir olgu. elbette ki burada farklı yorumlar olabilir. Ancak insanların saygılı olması lazım, karşısındakine. Bırakıp kaçmayı düşünmüyorum ama bütün bunlara değer mi? artık şaşırmıyorum ama gerçekten hak etmediğimiz şeylerle muhatap oluyoruz. Bunu söylemeye en son hakkı olacak kişiler bazı şeyleri telaffuz ediyorlar. Ben hayatım boyunca hiçbir yanlış iş içinde olmadım. Doğru bildiğim yolda yürümeye devam edeceğim. Hepimizi herkes çok iyi tanıyor, iş alemi de, Fenerbahçe de bizleri çok iyi, doğru tanıyor. En doğru kararı toplum verecektir. Ben Mehmet Ali Aydınlar bir günde olmadım, benim ne olduğumu, başkalarının da ne olduğun herkes biliyor. Fenerbahçe'ye yanlış yapan ben değilim. Ben Aziz Yıldırım'ı ziyaret ettiğim zaman da eleştirildim. Akşam yastığa başımı koyduğumda rahat uyuyorum. İçten pazarlıklı bir insan değilim, benim aldığım her kararda, her adımımda vicdanımın sesini dinlerim, ona göre hareket ederim. Birilerini tatmin etmek için haksız yere birilerini suçlayamazsınız, Bu etik değil, böyle küçük işlerin peşinde koşamazsınız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS