Orduspor'dan "acımasız" taslak!

Orduspor'dan "acımasız" taslak!

Orduspor bir taslak yayınlayarak değişmesi gündemde olan 58.maddeyle ilgili ilginç önerilerde bulundu.

İsviçre Futbol Federasyonu'nun Disiplin Talimatı ve UEFA Disiplin Talimatı'ndan metinler olan taslakta her olay için ayrı ceza verilmesine vurgu yapıldı.

Taslakta ilginç ifadeler yer alıyor. İşte öneriler:


"Şike, futbolcuların sportif yeteneği olmasına rağmen gerçek performansını göstermeyerek müsabaka sonucunu spora aykırı etkilemesi nedeniyle dürüstlük, sportmenlik, spor ahlakı ilkelerini zedelemektedir. Spor Tahkim Mahkemesi kararlarında da kabul edildiğine göre şike suçunun gerçekleşmesi halinde küme düşürme cezası ve teşebbüs aşamasında kalması halinde ise teşvik primi suçuna uygulanacak cezanın uygulanması gerekmektedir. Bununla birlikte, şike suçunda gerçekleştirilen her bir şike eylemi için ayrıca 10 puan üzerinden puan indirme cezası verilmelidir.


Teşvik primi suçu açısından gene aynı şekilde ister suç gerçekleşsin ister teşebbüs aşamasında kalsın ilk hal için 15 puan olmak üzere her bir eylem için 5'er puan artırmak suretiyle puan indirme cezası verilmesi ve bununla birlikte suçun gerçekleşmesi halinde ayrıca para cezası verilmesi gerekmektedir. Para cezasının ise Süper Lig için 250.000.-TL'den 500.000.-TL'ye kadar olması gerekir. "


Taslakta her suça önerilen cezalar şöyle:
Şike yapan kulüp: Küme düşürme+puan silme..
Şikeye teşebbüs eden takım: Puan indirme+para cezası..
Teşvik primi veren takım: Puan indirme+para cezası..
Teşebbüs eden kulüp: Puan indirme.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS