Şike İddianamesi: Amigoluktan mafya liderliğine

Şike İddianamesi: Amigoluktan mafya liderliğine

Yaklaşık 400 sayfalık iddianamede, Türkiye'de futbolun 1980 sonrasında, suç örgütlerini para trafiği yönünden cezbetmeye başladığı ve suç örgütlerinin zamanla futbol camiası içerisinde yerini aldığı anlatıldı.

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in Fenerbahçe tribünlerinde amigo iken hızla mafya lideri olduğu ve birçok kulüpte ve TFF'de Peker grubuna bağlı şahısların bulunduğu belirtildi. Futbolcular ile ilgili de şok suçlamaların yer aldığı iddianamede, bazı futbolcuların örgüt liderleri adına futbol oynadıkları ve lig müsabakalarında şike olaylarını gerçekleştirdikleri belirtildi.

Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmada hazırlanan iddianamede İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

AYŞE TATİLE ÇIKSIN PAROLASI

Örgüt lideri olarak gösterilen FB Başkanı Aziz Yıldırım'ın şampiyonluğu kazanmak için girdiği şike faaliyetlerine Ayşe tatile çıksın parolasıyla başladığı anlatıldı. Bu parola 1974 yılında Türk ordusunun Kıbrıs'a başlattığı operasyonda da parola olarak kullanılmıştı.

FUTBOLU 1980'DEN SONRA MAFYANIN İLGİSİNİ ÇEKTİ

Birçok futbolcu, teknik direktör, kulüp yöneticisi hakkında adli işlem yapıldığı, bir kısmının tutuklandığı anlatılan iddianamede yapılan araştırmalar üzerine Türkiye'de futbolun 1980 sonrasında, suç örgütlerini para trafiği yönünden cezbetmeye başladığı ve suç örgütlerinin zamanla futbol camiası içerisinde yerini aldığı anlatıldı.

AMİGO PEKER, MAFYA LİDERİ OLDU

Bir zamanlar suç örgütü lideri Sedat Peker'in Fenerbahçe tribünlerinde amigo iken hızla mafya lideri olduğu, yine Sedat Peker grubu içinde bulunan Mecnun Odyakmaz'ın Sivas Spor Başkanı, Olgun Peker'in ise Giresun Spor Başkanı olduğuna dikkat çekildi. Birçok kulüpte ve TFF'de Peker grubuna bağlı şahısların bulunduğu belirtilerek, "Sedat Peker liderliğindeki suç örgütüne üye olmaktan kaydı bulunan Olgun Peker'in kendisine veya örgütüne bağlı birçok spor adamı adına açılmış 26 ayrı futbolcu menajerliği şirketi bulunduğu, doğrudan veya dolaylı bağlantılarının olduğu, çeşitli liglerde futbol kulüplerinin olduğu" anlatıldı.

ÖRGÜT ADINA FUTBOL OYNUYORLAR

Örgütün kurduğu menajerlik şirketlerine bağlı yüzlerce futbolcunun farklı liglerde oynadıklarının anlatıldığı iddianamede, bu futbolculardan birçoğunun örgüt liderleri adına futbol oynadıkları, lig müsabakalarında şike olaylarını gerçekleştirdikleri belirtildi. Futbolcuların örgüt liderleri adına suç unsuru işleri yaparken kendi aralarında da yasa dışı bahis oynadıkları iddia edildi.

İddianamede yapılan araştırmalar ışığında örgüte bağlı birçok vasat futbolcunun büyük kulüplerde kendilerine bağlı teknik direktör ve menajerler vasıtasıyla kulüp başkanları kandırılarak veya ortak hareketle fahiş fiyatlara satıldıkları bilgisine ulaşıldığı belirtiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS