Cüneyt Çakır için basın toplantısı

Cüneyt Çakır için basın toplantısı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), FIFA kokartlı Türk Hakem Cüneyt Çakır'ın Ukrayna-Polonya ortaklığı ile Haziran 2012'de düzenlenecek 2012 Avrupa Şampiyonası'nda görev yapacak olmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Conrad Otel'de gerçekleştirilen toplantıya UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik, TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, TFF Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır ve UEFA Hakem Komitesi Üyesi Jaap Uilenberg katıldı.

Mehmet Ali Aydınlar, yaptığı açıklamada, uzun süredir basın mensuplarıyla "sıkıntılı ve hoş olmayan" meseleler hakkında bir araya geldiklerini hatırlatarak, "Ancak bugün Türk hakemliği için milat olan bir konu hakkında birlikteyiz" ifadelerini kullandı.

Cüneyt Çakır'ın, 2012'de Polonya ve Ukrayna'da yapılacak Avrupa Şampiyonası'nda görev yapmaya hak kazandığını hatırlatan Aydınlar, Türk Milli Takımı'nın da şampiyonada olmasını çok arzu etmelerine rağmen bunun gerçekleşmediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üstelik en iyi hakemlerin olduğu elit kategoriye geçmesinden 6 ay sonra böylesine muazzam bir başarıya imza atması bizim için gerçekten gurur verici. 16 yıl sonra gelen tarihi başarının ardında müthiş bir ekip çalışması, son 3 yılda sayısı iyice artan uluslararası eğitimler ve Cüneyt Çakır'ın 2006 yılında aldığı FIFA kokartı ile yönettiği birbirinden değerli 52 maçtaki performansı yatmaktadır. Bu 5 yıllık süre içinde, Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Chelsea gibi dünya devlerinin maçlarını yönetme başarısı gösteren Cüneyt Çakır, futbolu seven herkese büyük bir mutluluk ve gurur yaşattı. Kendisine harcanan emeklerin karşılığını fazlasıyla verdi. Artık bir standart haline gelen uluslararası eğitimlerimiz ve eğitimler sayesinde gelecek yıllarda diğer hakemlerden de yeni başarılar bekliyoruz."

Elit kategorideki en iyi 23 hakemin de yer aldığı toplam 101 üst klasman hakemi, Ocak ayı sonunda Antalya'da ev sahipliği yapacakları UEFA Kış Hakem Kursu'nda ağırlayacaklarını kaydeden Aydınlar, "Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren hakemlerimize olan güvenimizi ve inancımızı her ortamda dile getirdik. Maksadını aşan eleştirileri ciddiye almadık. Bugün Avrupa'nın en iyi hakemi arasında yer almayı başaran bir hakemimiz ve son 5,5 ayda 42 uluslararası maç yöneterek rekora imza atan FIFA kokartlı hakemlerimiz tüm gerçekleri ortaya koyuyor. Cüneyt Çakır'ı bu başarısından dolayı kutlar emeği geçen herkese teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

-MHK Başkanı Namoğlu-

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ise, Türkiye'de hakemliğin dışa açılımının miladının 2009 yılında UEFA Hakem Konvansiyonu'na katılmaları ve UEFA Hakem Komitesi Üyesi Jaap Uilenberg'in katkıları olduğunu ifade etti. 

Namoğlu, Cüneyt Çakır'ın 18 yaşında, 1994 yılında hakemliğe başladığını ifade ederek, "18 yaşında hakemliğe başlayan hakem, diğer hakemlere göre çok daha fazla avantajlıdır. Bizim de düşüncemiz, 18 yaş ve civarında yetenekli gençleri hakem camiasına kazandırmak ve genç yaşlarda FIFA listelerinde hakem arkadaşların olmalarını sağlamaktır. Çünkü UEFA ve FIFA da bizlerden gençlerin listeye alınmasını talep ediyor" dedi.

Cüneyt Çakır'ın önünde 10 yıl kadar süre olduğunu ifade eden Namoğlu, "Cüneyt Çakır 2006 yılında FIFA listesine girdi. Altı yılda basamakları çok hızlı bir şekilde kat etti. Bu seneki Haziran ayında elit kategoriye yükseldi ve elit kategoride de 6 ay içinde UEFA Şampiyonlar Ligi ve 2012 Avrupa Şampiyonası elemeleri gibi çok önemli maçları yönetme fırsatını UEFA Hakem Komitesi kendisine verdi. Kolombiya'da düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Şampiyonası'nda da çok önemli maçlar çıkardı ve bugünlere geldi" dedi.

Cüneyt Çakır'ın gelişiminde çok sayıda kişinin desteği olduğunu ifade eden Namoğlu, "UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, federasyon başkanımız Mehmet Ali Aydınlar ve yönetim kurulu, genel sekreterliğimiz kendisine her türlü imkanı ve desteği vermiştir. Geçmiş TFF Başkanı ve yönetiminin, hatta geçmiş MHK Başkanı Oğuz Sarvan ve yönetiminin destekleri ondan önceki komitelerin bugüne gelişi, babasının katkıları... Kimin katkısı varsa hepsine teşekkür etmek istiyorum" dedi.

Jaap Uilenberg ve UEFA Mentörü Jorn West Larsen'in de Cüneyt Çakır'ın gelişiminde önemli pay sahibi olduklarını ifade eden Namoğlu, "UEFA'daki en ufacık değişikliği bile bize aktaran Jaap Uilenberg bizden biri olarak mücadele etmiştir" ifadelerini kullandı.

Cüneyt Çakır'ın bundan sonraki hedefinin 2014 Dünya Şampiyonası'na katılmak olacağını kaydeden Namoğlu, "Cüneyt bu şekilde 2012 Avrupa Şampiyonası'nda kendisini kanıtladıktan sonra 2014 Dünya Kupası'na gidecektir. 1974'te Doğan Babacan'dan sonra bir hakemimiz Dünya Kupalarında görev alacaktır. Cüneyt'in o bilinçte olduğunu görüyorum" dedi.

-Fırat Aydınus da elit kategoride-

Yusuf Namoğlu, FIFA kokartlı hakem Fırat Aydınus'un da elit kategoriye yükseldiğini bildirerek, "Artık bundan sonra Avrupa kupalarında 2 hakemimiz olacak" dedi.

Namoğlu, kadın futbol hakemi Dilan Deniz Gökçe'nin de 1. kategoriye terfi ettiğini bildirdi.

Uilenberg

UEFA Hakem Komitesi Üyesi Jaap Uilenberg, FIFA kokartlı Türk hakem Cüneyt Çakır'ın Ukrayna-Polonya ortaklığı ile Haziran2012'de düzenlenecek 2012 Avrupa Şampiyonası'nda görev yapacak olmasının çok önemli olduğu belirterek, "Bugün Türk hakemliği için çok önemli bir gün. 16 yıl sonra Avrupa Şampiyonası finallerinde bir Türk hakemi var" dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF), Cüneyt Çakır'ın 2012 Avrupa Şampiyonası'nda görev yapacak olmasıyla ilgili Conrad Otel'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Jaap Uilenberg, UEFA hakem komitesi adına Cüneyt Çakır'ı tebrik etti.

-Erzik: "Aslan payı Jaap Uilenberg'indir"

UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik ise, Cüneyt Çakır ile Kolombiya'da düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Şampiyonası'nda beraber olduklarını belirterek, burada Çakır'ın önemli maçlar yönettiğini ve herkesin beğenisini topladığını söyledi.

Cüneyt Çakır'ın, Kolombiya'nın yüksek rakımına alışmak için Erzurum'da kamp yaptığını ifade eden Erzik, başarısının tesadüf olmadığını ifade etti.

Futbolda başarısız olunduğunda yöneticiyi, oyuncuyu, en kolay da teknik direktörü kolayca değiştirilebildiğini dile getiren Erzik, "Ama hakemleri değiştiremezsiniz. 'Hakem oldum' deme süreci en az 10 yıl. Bu uzun sürecin bilimsel çalışmalarla donatılması lazım" dedi.

Cüneyt Çakır

FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır, Avrupa'da maçlara nasıl hazırlanıyorsa, Türkiye'deki maçlara da aynı şekilde hazırlandığını söyledi.

Kendisinin Ukrayna-Polonya ortaklığı ile Haziran 2012'de düzenlenecek 2012 Avrupa Şampiyonası'nda görev yapacak olmasıyla ilgili Conrad Otel'de düzenlenen basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Çakır, bir gazetecinin "Yurt dışındaki performansınızın daha iyi olduğu iddia ediliyor" şeklindeki sözleri üzerine, "Avrupa da da ülkemizde de maç yönetmek aynıdır" dedi.

Türkiye'deki maçlarının UEFA Hakem Komitesi üyeleri tarafından takip edildiğine dikkati çeken Çakır, "Ligde oynanan maçlar her hafta UEFA tarafından takip ediliyor. Nasıl farklı bir şekilde maç yönetirsiniz. UEFA standartları her yerde aynıdır. Bizler oraya nasıl hazırlanıyorsak, buraya da aynı şekilde hazırlanıyoruz" diye konuştu.

"Hakemler dünyanın her yerinde eleştiriliyorlar, bu çok normal" diyen Cüneyt Çakır, "Avrupa'nın önde gelen liglerini çok yakından takip ediyoruz. Orada da hakemlerin eleştirildiklerini görüyoruz. Önemli olan futbolu ileri götürecek, her türlü eleştiriden bir ders çıkarmak ve kendinizi geliştirmektir. Bizler de bunu yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Cüneyt Çakır, çok yoğun şartlar altında çalıştıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bizler profesyonel değiliz, ama profesyonel olarak yaşayan, amatör kişileriz. Hepimizin bir işi var. Çok yoğun şartlar altında çalışıyoruz. İşimizden, ailemizden fedakarlıklar yapıyoruz. Ama şu an içinde bulunduğumuz futbol endüstrisinin içinde de böyle olmamız gerekiyor. Maçlara iyi şekilde hazırlanmak bizim görevimiz. Biz de bunu yapıyoruz. Böyle güzel haberler alınca daha büyük motivasyonla devam edeceğiz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS