İngiltere'de "Türkleşmiş" ragbi takımı

İngiltere'de "Türkleşmiş" ragbi takımı

İngiltere Ragbi Ligi'nin son şampiyonu Saracens, Selahaddin Eyyubi komutasındaki ordunun Haçlılar karşısındaki destansı savaşının ilham verdiği ismiyle, logosundaki ay-yıldız ve taraftarlarının başından düşürmediği Osmanlı fesiyle görenleri hayrete düşürüyor.

İngiltere'nin önde gelen ragbi takımlarından Sarecens'in logosundaki ay-yıldız ve taraftarlarının başındaki fesi görenler, ''Bu takım İngiliz takımı mı'' diye sormaktan kendini alamıyor.

1876 yılında futbol kulübü olarak kurulan Saracens, ismini döneminin efsanevi komutanı Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs'ü almak için Haçlı ordularına karşı verdiği kahramanca mücadeleden ve Eyyubi'nin askerlerine o dönemde ''Saracens'' denmesinden alıyor.

Haçlı seferleri zamanında Müslümanlara verilen isim olan ''Saracens'', dayanıklılık, güç, hızlı hareket etme ve heyecanlı olma özelliklerini içinde barındırıyor.

Kuvvetin ve dayanıklılığın öne çıktığı ragbi sporunda, Haçlılar'a karşı 1187 yılında büyük bir zafer kazanan ve Kudüs'ü fetheden ''Saracens''in ismini almakla yetinmeyen kulübün kurucuları, takımın logosunu da ''ay-yıldız'' olarak belirliyor.

Sarecens takımının Türk tarihine yakınlığı, logosundaki ''ay-yıldız'' ile de kalmıyor. Kudüs için yapılan savaşlarda Haçlılar'a karşı mücadele eden Müslüman ordularını Türklerle özdeşleştiren Saracens taraftarları, maçlara izlemek üzere tribünlere de, başlarındaki Osmanlı fesiyle geliyor.

Saracens taraftarı, ''Neden maçlarda fes takıyorsunuz'' sorusuna, ''Saracens, 'Türk askerleri' demek. Türkiye'deki fesleri takıyoruz. Maçlarda birçok kişiyi bu feslerle görebilirsiniz'' yanıtını verdi.

Maçlarını 1997 yılından bu yana 18 bin kişilik Londra'daki Vicarage Road Stadı'nda oynayan Saracens ragbi takımı, geçen yılı şampiyon olarak tamamladı.

Ligi 76 puanla ikinci sırada bitiren Saracens, 78 puanlı lider Leicester Tigers ile yaptığı play-off final maçını 22-18 kazanarak, tarihindeki ilk şampiyonluğunu ise geçen sezon elde etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS