"Kupa müzede, madalya evimde"

"Kupa müzede, madalya evimde"

Fenerbahçe'nin Brezilyalı futbolcusu Cristian Baroni şampiyonluklarını kimsenin kendilerinden alamayacağını belirterek "Kupa müzemizde, madalya da evimde duruyor" diye konuştu.

Fenerbahçe'nin Brezilyalı futbolcusu Cristian Baroni, hak ederek kazandıklarını belirttiği geçen sezonki lig şampiyonluğunu, kendilerinden kimsenin alamayacağını ifade etti.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Brezilyalı orta alan oyuncusu, futbolda şike davasına yönelik süreçte yaşadıkları, sezonun ilk yarısında ortaya koydukları performans, zaman zaman maçlarda takım içinde yaşanan tartışmalar, play-off sistemi ve şampiyonluk hedefi gibi çeşitli konulara yanıtlar verdi.

Trabzonspor cephesinin şampiyonluğun kendilerine verilmesi beklentisiyle ilgili düşünceleri sorulan Fenerbahçeli futbolcu, "Bizden şampiyonluğu kimsenin alacağını ya da alabileceğini ben açıkçası düşünmüyorum. Kupa müzemizde duruyor, madalya da evimde duruyor, kutlamaların görüntüleri de zaten her yerde var" dedi.

Bu konu hakkında söyleyecek çok şeyin olmadığını belirten Cristian, şunları kaydetti:

"Herkes istediğini söyleyebilir. Ancak şöyle bir gerçek var ki, kupa şu anda bizim müzemizde. Benim o şampiyonlukla kazandığım madalya da evimde duruyor. Bu görüşle baktığımız zaman bizden o şampiyonluğu kimsenin alacağını, ya da alabileceğini ben açıkçası düşünmüyorum. Sonuna kadar hakkımızla kazandığımız bir şampiyonluk. Kupa müzemizde duruyor, madalya da evimde duruyor, kutlamaların görüntüleri de zaten her yerde var."

-"Emre ile dostuz, arkadaşlığımız da en sıkı şekilde devam ediyor"-

Cristian, Fenerbahçe'nin Bursaspor ile yaptığı maçta tartışma yaşadığı takım arkadaşı Emre Belözoğlu arasında bir problem bulunmadığını belirterek, "Emre ile şu anda biz dostuz, arkadaşlığımız da en sıkı şekilde devam ediyor" dedi.

Fenerbahçeli futbolcu, Emre ile arasının nasıl olduğu sorusuna verdiği cevapta, bu olayların, ne kendisi ile Emre arasındaki arkadaşlığı ne de takım içi ortamı etkilediğini belirtti.

Cristian'ın ifadeleri şöyle:

"Emre ile şu anda aramda sorun yok. Biz Emre ile zaten arkadaşız, dostuz. Futbolda saha içinde çoğu zaman 'lütfen' diye birbirinizden bir şeyler isteyemezsiniz. Yeri geldiği zaman birbirinizle tartışırsınız. Yeri geldiği zaman birbirinize gerekli uyarılarda bulunursunuz. Futbolda her zaman saha içerisinde 'Arkadaşım lütfen şunu yapar mısın?' diyemezsiniz. Bu zaten futbolun doğasına aykırı. Bu yüzden de o andaki tansiyonla, o anda maçın sıcaklığıyla, belki Emre ile aramda sıcak konuşmalar olmuş olabilir. Fakat bu olaylar ne benim Emre ile olan arkadaşlığımı, ne de takım içi ortamımızı etkiler. Emre ile şu anda biz dostuz, arkadaşlığımız da en sıkı şekilde devam ediyor."

-"Şampiyonluğumuza leke sürmeye çalışan insanları susturacağımızı biliyoruz"-

Fenerbahçe için ortaya atılan iddiaların, bu sezon şampiyonluğu daha da zorunlu kılıp kılmadığı sorusuna Brezilyalı futbolcu, "Şampiyon olduğumuz takdirde, şampiyonluğumuza (Geçen sezonun şampiyonluğu) leke sürmeye çalışan insanları susturacağımızı biliyoruz" dedi.

Sarı-lacivertli takımda her zaman şampiyon olma isteği ve sorumluluğu bulunduğunu anlatan Fenerbahçeli futbolcu, "Üzerimizde her zaman şampiyon olma isteği ve sorumluluğu var. Ama bu sene üzerimize çok fazla gelindiğinden ve geçen seneki şampiyonluğumuz soruşturulduğundan dolayı, biz şampiyonlukların saha içinde kazanıldığını bir kez daha kanıtlamak için elimizden geleni yapacağız. Şampiyon olduğumuz takdirde de, şampiyonluğumuza leke sürmeye çalışan insanları susturacağımızı biliyoruz. Bu yüzden tek hedefimiz bu sene şampiyon olmak. Sonuç olarak da şampiyonlukların sahada kazanıldığını bir kez daha göstermek" şeklinde konuştu.

-"Ligde şampiyon bir takım boy gösteriyor"-

Sarı-lacivertli ekibin ilk yarıda ortaya koyduğu performansı göz önünde bulundurarak, oyun tarzını değerlendiren Cristian, ligde geçen sezonun şampiyonu olarak boy gösterdikleri için karşılarına çıkan her takımın önemli bir mücadele ortaya koyduğunu anlattı.

Fenerbahçe'nin, kazanmak için sürekli topa hakim olmak isteyen bir takım olduğunu ifade eden Brezilyalı orta alan oyuncusu, "Şöyle de bir gerçek var ki, bu sene ligde şampiyon bir takım boy gösteriyor. Elbette ki bu takıma karşı bütün takımlar oynadığı zaman kazanmak isteyecektir. Biz oynadığımız her rakibimize karşı şampiyon sıfatıyla çıktığımız için onlar da bize karşı kazanmak istiyorlar. Biz de oyun felsefemizin en güzel örneklerini saha içinde sunup kazanmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

-"Kontratımın sonuna kadar burada olmak istiyorum"-

Fenerbahçe ile sözleşmesi süren Cristian, sarı-lacivertli ekipteki geleceğini nasıl gördüğü sorusu üzerine, en az kontratının sonuna kadar sarı-lacivertli ekipte kalmak istediğini belirtti.

Bu yöndeki soruya verdiği cevapta Brezilyalı futbolcu, "Şu anda kontratım var. Daha fazla gelecek hakkında da konuşmanın anlamı olduğunu düşünmüyorum. Günümüzü yaşamak zorundayız. Hedefim takımımla başladığım ligi, özellikle şampiyon olarak bitirmek. Bu yönde çalışmalarımı sürdürüyorum. Kontratımın sonuna kadar en az burada olmak istiyorum" şeklinde konuştu. 

-"Alex'in izni doğrultusunda frikik kullanıyorum..."-

Sezonun 34 maçlık bölümünün ilk yarısında 2'si frikikten olmak üzere 4 gol atan Cristian, kendisinin topa iyi vurabileceği bölgelerde pozisyonun oluşması durumunda, kaptan Alex'in de izniyle serbest vuruşları kullandığını kaydetti.

Frikik ve serbest vuruşların anlık olduğunu anlatan Brezilyalı, atışın yapılacağı yere göre kimin kullanacağının değişebildiğini belirterek, "Benim attığım gollerde de Alex ile topun başına geldik. Alex de bana o anda 'Senin vurman daha mantıklı olur' dedi ve ne kadar doğru karar olduğunu da göstermiş oldu. Çok anlık olaylar bunlar. Yerine göre, özellikle kaptanımız Alex'in izni doğrultusunda ben de vurabiliyorum" şeklinde konuştu.

-"Bizi ayakta tutan arkadaşlık ve dostluk oldu"-

Zor günleri, takım içindeki arkadaşlık ortamı ve dostluklarıyla atlattıklarını anlatan Cristian, takımdaşlık duygusunun ortaya çıktığını ifade ederek şunları söyledi:

"Bizi ayakta tutan şeyin arkadaşlık ve dostluk olduğunu düşünüyorum. Gerek camia olarak gerekse de takım içinde birbirimize olan bütünlüğümüz... Zaten bu tür bütünlükler zor durumlarda ortaya çıkar. Yine bu zor durumda bizim takımdaşlık duygumuz ortaya çıktı. Birbirimize destek olmaya başladık. Sonuç olarak da bu birlik bütünlük duygusu ve görüntüsü ortaya çıktı." 

-"2011 futbol adına güzel bir yıl oldu"-

Cristian Baroni, 2011 yılının futbol açısından hem kendisi hem de takımı adına gayet olumlu geçtiğini ifade ederek, "2011 yılında yaşadığımız bir şampiyonluk var. Bu şampiyonluktan sonra da yine herkesin bildiği gibi bir soruşturma süreci başladı. Fakat biz kendi içimizde, şampiyonluğumuzu soruşturacak bir şey bulmuyoruz. Benim görüşüme göre sonuna kadar anlımızın teriyle, hakkımızla kazandığımız bir şampiyonluk oldu. 2011 senesi futbol adına güzel bir sezon oldu" diye konuştu.

Sezonun ilk yarısında forma giydiği 16 maçta hiç kart görmeyen Cristian, bu durumu "Oyun topla oynanır ve siz topa müdahalelerde bulunmak için hamlelerinizi yaptığınız zaman da faul problemi yaşamazsınız. Ben de istekli, mücadeleci, agresif olarak oyunumu ortaya koymaya çalıştığımda, bütün bu müdahalelerimde sertliğimi topa yapmaya çalışıyorum. Hem faul sıkıntım olmuyor, hem de kendime ve takımıma zarar vermiyorum" şeklinde sözlerle açıkladı. 

-"Play-off sistemi benim için ilk, ilginç olacak"-

Spor Toto Süper Lig'de uygulanacak tarzda bir play-off sisteminde ilk kez oynayacağını belirten Cristian, "Benim için bir ilk, ilginç olacağını düşünüyorum" diyerek, sistemle ilgili düşüncelerini şöyle aktardı:

"Futbol anlık bir oyundur. Belki de takım içerisinde bir anda çok şeyler değişebilir. 34 maçlık bölümde en iyi performansı göstermiş olan takım bir anda istediği performansı gösteremeyip, en kötü performansı gösteren takım da bir anda şampiyon olabilir. Ben açıkçası bu sistemi tercih etmem. Fakat böyle bir sistemde oynamamız gerekiyor. Bu sistemde de şampiyon olmak için elimizden geleni yapacağız."

Son olarak yeni yıl mesajı veren Fenerbahçeli futbolcu, "Bütün insanlara sağlık mutluluk ve barış dolu bir sene diliyorum. Aynı zamanda taraftarlarımıza da mesajım, desteklerini sürdürmeleri. Geçen sene olduğu gibi, hakkımızla, şampiyonluk için elimizden gelenin en iyisini yaparak bu mutluluğu hep beraber yaşamak istiyoruz" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS