Salon, Şampiyonaya yetişebilecek mi?

Salon, Şampiyonaya yetişebilecek mi?

İstanbul'da 9-11 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nın yapılacağı Ataköy'deki spor salonunun yüzde 75'inin tamamlandığı bildirildi.

Dünya şampiyonasının provası olacak 27-29 Ocak tarihindeki Türkiye Salon Atletizm Şampiyonası'na yetiştirilmeye çalışılan salonda, çatı montajının tamamlanmasıyla tribünlerdeki çalışmalarda da sona gelindi. Pist yerleştirme işleminin 3 Ocak tarihinde başlanacağı salonda, tesisat işleri de devam ediyor.

İstanbul 2012 Genel Koordinatörü Can Korkmazoğlu, çalışmalarla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün itibariyle salonun yüzde 75'i tamamlandı diyebiliriz. Hala önümüzde yüzde 25'lik bir iş var" dedi.

Korkmazoğlu, önlerinde bulunan en acil işin pistin yerleştirilmesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Pistin yerleştirilmesini bir İtalyan firması yapıyor. 3 Ocak tarihinden itibaren firma pisti yerleşmeye başlayacak. En çok 17 günlük bir süreçte pist işlemleri tamamlanacak. Biz 20 Ocak'tan itibaren yarışma yapabilecek düzeyde olacağız. Daha sonra ince işler devam edecek. Çevre düzenlemesi hala başlamadı. Bunlar, şubat ayının ortasına kadar tamamlanacak işler. Organizasyonun provası olacak Türkiye Salon Atletizm Şampiyonası'nı 27-29 Ocak tarihlerinde yapacağız."

Tesiste yapılan çalışmalarla ilgili her hafta Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'ne (IAAF)detaylı bir rapor sunduklarını bildiren Korkmazoğlu, IAAF heyetinin, ocak ayının ikinci haftasında salonda incelemelerde bulunacağını dile getirdi.

Salon inşasında yaşanan gecikmenin çatı sisteminden kaynaklandığını anlatan Korkmazoğlu, "Binamızda çatının yapım sürecinde biraz aksamalar oldu. Geriye düşüşümüzün temel nedeni çatıyla ilgili gecikmedir. Ama Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Suat Kılıç'ın yakından ilgilenmesiyle çok daha hızlı yol almaya başladık. Zaten çatı tamamlandıktan sonra diğer işlerde daha hızlı ilerledik. Artık mutlu sona yaklaşıyoruz" diye konuştu.

Can Korkmazoğlu, tesisin, 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na yetiştirilmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını kaydederek, "Biz sadece IAFF'ye taahhüt ettiğimiz deneme yarışmalarını yapamamaktan dolayı sıkıntı duyuyorduk. Salonumuz gayet güzel gidiyor. Ülkemiz için çok önemli bir tesis bu. Türk atletizminin ilk uluslararası standartlara sahip salonu olacak. Türk atletizmine de bir ivme kazandıracaktır" ifadelerini kullandı.

-Rekor katılım-

Can Korkmazoğlu, 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na katılım açısından yoğun bir ilginin olduğunu bildirildi.

Bugüne kadar düzenlenen Dünya Salon Atletizm Şampiyonaları'na rekor katılımın ülke bazında 147, sporcu sayısı bazında ise 712 olduğunu ifade eden Korkmazoğlu, "İstanbul için 170 ülke 864 sporcu ile başvurdu. Bu çok önemli bir gelişme. Dünya atletizm camiasının bu organizasyondan beklentileri var. Ayrıca bilet satışı konusunda güzel gelişmeler var. Şampiyonanın başlamasına 2,5 ay var ve henüz tanıtım çalışmalarına başlamamamıza rağmen, biletlerin yarıya yakını satılmış durumda. Çok büyük bir ilgi var" diye konuştu. 

Bayan ve erkeklerde toplam 26 branşta yarışların yapılacağı şampiyonada, Türkiye'nin yaklaşık 20 sporcu ile mücadele edeceğini anlatan Can Korkmazoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Aslında şampiyonaya barajı aşan sporcular katılabiliyor. Ancak ev sahibi ülke olarak, çoklu branşlar hariç, her branşta bir atlet yarıştırma imkanımız var. Her branşa bir sporcu koymayacağız ama 20 civarında atletle katılımımız olacak. Madalya hedefleri olan sporcularımızın da olduğunu biliyoruz. Biz burada organizasyon başarısı elde edeceğimize inanıyoruz. Sportif başarı da yanında olursa, unutulmaz bir organizasyon yaşatmış oluruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS