Cüneyt Çakır elit kategoride!

Cüneyt Çakır elit kategoride!

Cüneyt Çakır elit kategoride!

FIFA kokartlı Cüneyt Çakır, UEFA tarafından en iyi hakemlerin yer aldığı elit kategoriye yükseltildi ve Türk hakemliği açısından tarihi bir başarıya imza attı.

Geçtiğimiz sezon uluslararası alanda birçok önemli maçta görev alan Cüneyt Çakır, birinci kategoriden elit kategoriye yükseltildi.

29 Temmuz'da Kolombiya'da başlayacak U20 Dünya Şampiyonası'nda görev alacak altı Avrupalı hakem arasında yer alan Çakır, Avrupa'nın en iyi 28 hakemi arasında yer almanın çok gurur verici olduğunu söyledi.

Çakır, "özellikle son yıllarda yapılan uluslararası düzeydeki eğitimler sayesinde hem ben hem de diğer arkadaşlarım Türk hakemliğinin adını duyurmaya başladık. Umarım daha da önemli başarılara imza atarız" dedi.

Elit kategoriye yükseldiği için TFF başkanı Mahmut Özgener başta olmak üzere Oğuz Sarvan başkanlığındaki MHK'ya, onursal başkan Şenes Erzik'e özel olarak teşekkür eden Çakır, "ayrıca iki yıldır düzenli bir işbirliği içinde bulunduğum Jaap Uilenberg ve Larsen'in de önemli katkıları oldu. Gece gündüz bir arada olduğumuz ve zorluklara göğüs gerdiğimiz tüm hakem arkadaşlarıma, hakem hocalarıma, verdikleri pozitif enerji nedeniyle futbol camiasına ve ailemin karşılıksız desteklerine şükran borçluyum" dedi.

Cüneyt Çakır'ın Türk hakemliğinin gelmiş geçmiş en önemli başarısına imza attığını belirten Özgener, "Cüneyt Çakır hem bizlere hem de futbol ailesine tarifsiz bir mutluluk ve gurur yaşattı. Kendisine harcanan emeklerin karşılığını fazlasıyla verdi. Gelecek yıllarda diğer hakemlerimizden de yeni başarılar bekliyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin en iyisi

1976 doğumlu Cüneyt Çakır, hakemliğe 1994 yılında başladı.

2001 yılında üst klasman hakem olarak Spor Toto Süper Lig'de düdük çalmaya başlayan Çakır 2006'da FIFA kokartı taktı. Çakır, 146 maçla faal hakemler arasında Spor Toto Süper Lig'in en çok maç yöneten hakemi.

2007'deki U19 Avrupa Şampiyonası'nda düdük çalan Çakır, 2009'daki U21 Avrupa Şampiyonası yarı final ve Nisan 2010'da UEFA Avrupa Ligi'nde yarı final rövanş maçı yönetme başarısı gösterdi.

Cüneyt Çakır, 2010-2011 sezonunda dördü milli maç, üçü Şampiyonlar Ligi olmak üzere 11 uluslararası maç yönetti.