La Liga'da grev kararı alındı

La Liga'da grev kararı alındı

İspanyol Futbolcular Derneği (AFE) Başkanı Luis Rubiales, Profesyonel Futbol Ligi (LFP) ile aralarında yaşanan anlaşmazlıktan dolayı normalde 20 Ağustos'ta başlaması öngörülen İspanya 1. ve 2. futbol liglerinde 2 hafta greve gitme yönünde karar aldıklarını açıkladı.

Türkiye'de Kulüpler Birliğine karşılık gelen İspanya'daki LFP ile yaz boyunca görüşemeler yapan AFE, taleplerine karşılık mutabakat sağlanamamasından dolayı greve gitme kararı aldıklarını duyurdu. AFE Başkanı Rubiales, İspanya Milli Takımı'nın da futbolcuları olan İker Casillas, Carlos Puyol, Xabi Alonso, Fernando Llorente ve Santi Cazorla'nın da aralarında olduğu bir grup futbolcuyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, grev kararının oybirliğiyle alındığını söyledi.

"Futbolcular olarak daha fazla para istemiyoruz sadece sözleşmelerimizin tamamen yerine getirilmesini istiyoruz" diyen Rubiales, AFE ile LFP arasında yeni bir anlaşma sağlanmadan liglerin başlatılmayacağı tehdidinde bulundu.

AFE'nin talepleri arasında, ekonomik kriz yaşayan kulüplerinden alacakları olan futbolcuların maaşlarının ödenmesi, Milli Takım'a giden futbolcuların tatil haklarının verilmesi ve futbolcuların imaj haklarının dağılımın da futbolculara çok daha fazla hak tanınması gibi konular yer alıyor.

LFP'nin 2015 yılına kadar bir fon oluşturarak, içinde bulunduğu ekonomik krizden dolayı yasal yardım alan kulüplerin futbolcularına maaşlarını ödeme garantisi veren önerisini "yeterli bulmadıklarını" açıklayan Rubiales, "Almanyaİngiltere veya Hollanda'daki gibi olmasını istiyoruz. Oralarda futbolcularına ödeme yapmayan kulüpler ligde mücadele edemiyor. Biz maaşlarını 3 aydan daha fazla süre alamayan futbolcuların sözleşmelerini tek taraflı olarak iptal etmelerine hak tanınmasını istiyoruz. İlk başta bu konuda anlaşmış gibi görünüyorduk ama daha sonra bir kenara atıldı" dedi.

AFE'nin bugün açıkladığı grev kararı, LFP için "ciddi bir uyarı" olarak değerlendirilirken, devam eden müzakerelerinin olumlu sonuçlanması ve ligin normal süresinde başlaması olasılığı da bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS