Sercan Yıldırım ve Mehmet Yılmaz'dan itiraz

Sercan Yıldırım ve Mehmet Yılmaz'dan itiraz

Futbolda şike iddialarına ilişkin hazırlanan iddianamede haklarında, "spor müsabakalarını seyirden yasaklanma" kararı verilen Galatasaraylı futbolcu Sercan Yıldırım ile Eskişehirsporlu futbolcu Mehmet Yıldız, bu kararın kaldırılması için itirazda bulundu.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gelen Galatasaraylı futbolcu Sercan Yıldırım'ın avukatı, futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmayı yürüten Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'e bir dilekçe sundu.

Dilekçede, Sercan Yıldırım hakkında, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un 18/3. maddesi uyarınca "spor müsabakalarını seyirden yasaklanma" kararının verildiği ve bunun kanuni olmadığı belirtilerek, Yıldırım hakkında verilen bu kararın kaldırılması talep edildi.

Yıldırım'ın avukatınca verilen dilekçe, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yönlendirilecek.

Mehmet Yıldız da itiraz etti

Adliyeye gelen Eskişehirsporlu Mehmet Yıldız'ın avukatı Polat Küçük de, müvekkili Yıldız ile ilgili aynı kanun kapsamında verilen yasaklamanın kaldırılması talebiyle İstanbul nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesine bir dilekçe sundu.

Avukat Küçük, dilekçesinde, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un 18 maddesinin 1. fıkrasındaki, 'seyirden yasaklama' ibaresinden, "kişinin müsabakaları ve antrenmanları izlemek amacıyla Spor alanlarına girişinin yasaklanması"nın anlaşıldığını belirterek, müvekkili Yıldız'ın, müsabakaları izlemek amacıyla değil, müsabakalarda yer almak için giriş yapmak istediğini belirtti.

Savcılığın bu yaptırımının kanunlara aykırı olduğunu savunan Küçük, hürriyeti bağlayıcı olan bu kararı savcılık makamının değil, ancak nöbetçi mahkemenin verebileceğini öne sürdü.

Müvekkili Yıldız hakkında soruşturma sürecinde adli kontrol hükmü dahi verilmediğini belirten Küçük, savcılığın soruşturma aşamasında Yıldız'ın soruşturmaya zarar vermediği ya da şike yapmadığı kanaatine vardığını savundu.

Savcılık makamı tarafından verilen söz konusu karara ilişkin ne avukata ne de Yıldız'ın kendisine ulaştırılan herhangi bir tebligat olmadığının da altını çizen Polat, bu hususun da kanuna aykırı olduğunu ve gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle istemelerine rağmen bu kararın örneğinin kendilerine verilmediğini ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS