Skandallar federasyonu: Can Arat listede değilmiş!

Skandallar federasyonu: Can Arat listede değilmiş!

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyespor - Kayserispor maçı öncesinde kadrodan çıkartılan Can Arat'ın adının stada alınmayacaklar listesinde olmadığı ve TFF'nin bu yüzden özür dilediği öğrenildi. İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçın tekrarı için TFF'ye başvuracak.

Şike soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede, şike ve teşvikle suçlanan futbolcu, kulüp yöneticilerinin statlara girememesi yönünde Futbol Federasyonu’nun aldığı karar dün ilk kez uygulandı. İstanbul Büyükşehir Belediyespor futbolcu Can Arat, Kayserispor maçına dakikalar kala oynayamayacağını öğrendi.

TFF temsilcisi, deneyimli futbolcu hakkında alınan karardan dolayı bu oyuncunun maçta forma giyemeyeceğini bildirdi. Bunun üzerine maçın başlamasına kısa bir süre kala Can Arat’ın yerine Marcus Vinicius ilk 11’e alındı.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyespor futbolcusu Can Arat’la ilgili seyirden yasaklanma" kararı olmadığı belirtildi. Kayseri ile önceki gün oynanan maça “yasaklanan 14 futbolcu arasında olmadığı halde" alınmayan Can Arat’ın Türkiye Futbol Federasyonu’nun hatası sonucu sahaya alınmadığı ifade edildi

Stada alınmayan Can Arat için Savcı Mehmet Berk’in Emniyet Müdürlüğü’nü arayarak “Benim yazımda Can Arat yok. Neden stada alınmıyor?" dediği belirtildi. Emniyet’in ise “Kendileriyle ilgili bir durum olmadığını" bildirdiği ifade edildi.

Genç futbolcu Can Arat'ın adı 'stada giremeyecekler listesinde' yer almıyor. Buna rağmen oyuncunun maça dakikalar kala kadro dışı bırakılması İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da şok etkisi yarattı. Dün akşam ise Federasyon yetkilileri, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü'nü arayarak 'yanlışlık’ oldu diyerek özür diledi. Oyuncunun adının stada giremeyecekler listesinde yer almamasına rağmen soruşturmanın ilk başladığı dönemlerde ifadesi alınan biri olduğu için bir karışıklık olduğunu bildirdi.

CAN ARAT'ın AÇIKLAMASI

"Maç günü sahaya geldik, neşeli bir şekilde maça hazırlandık. Isınmamı yaptım, soyunma odasına geldim, formamı giydim ve sonra yöneticilerimiz aracılığıyla oynayamayacağım söylendi. Oynayamadığım için çok üzüldüm. Tabii ki bu durumu sorgulamam gerekiyordu ama profesyonel bir iş yapıyoruz ve bunun gerekli işlemlerini zaten yöneticilerimiz yaptı. Maçın başlamasına 6-7 dakika kalmıştı o sürede değişiklik oldu. Daha önce de ifade verdiğim için kendimden emindim ama böyle bir şey oldu diye tabii ki, önce ailenin menfaati önemli, kendi menfaatimi 2. plana attım. Yöneticilerimizden Kamil Dizar ilgilendi ama akşam haber alınamadı. Ben çok rahattım sadece oynayamadığım için üzüldüm. Bu kişiler arasında olmadığım net bir şekilde bir kez daha anlaşıldı..."

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR MAÇIN TEKRARINI İSTİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü ise Can Arat'ın Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından kadrodan ve stattan çıkartılması sonucunda, mağdur edildiklerini  iddiasında bulundu. Kulüpten yapılan yazılı açıklamada, ligde oynanan Kayserispor  karşılaşması öncesinde yaşanan olaylar nedeniyle futbol takımının olumsuz  etkilendiği dile getirilerek, "Uğradığımız haksız durum nedeniyle kulübümüz  mağdur edilmiştir" denildi.

Kayserispor maçı öncesinde, ilk 11'de oynayacak olan futbolcuları Can Arat'ın kadrodan çıkarttırılarak stat dışına gönderildiğini ve maçı bu olumsuz  havada maç oynamak zorunda kalındığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi: "Maçın başlamasına dakikalar kala takımlar 18'lerini belirlemiş, listeler hakemlere verilmiş ve maç ısınması bitmişti. Sahaya çıkmak için formaların giyildiği sırada maçın temsilcisinin orta hakem Kamil Abitoğlu'na giderek Can Arat'ın oynatılmayacağının tebligatını yapıyor, daha sonra idari  menajerimizden Can Arat'ın stattan çıkarılması isteniyor. Bunun üzerine listeden  çıkarılan Can Arat'ın yerine Marcus Vinicius, 18'e de Zeki Korkmaz yazılıyor. Fakat Can Arat ihraç kabul edildiği için Zeki Korkmaz da listeye alınmıyor.  Böylece tam anlamıyla haksız rekabetle 17 kişilik kadro ile maça başlamış oluyoruz. Bu şekilde tüm oyuncularımızın ve teknik ekibimizin moral motivasyonu  kaybolmuş vaziyette oynadığımız maçı kaybediyoruz."

İBB Futbol Şube sorumlusu Kamil Dizar, yapılan haksızlığın giderilmesi için Kayserispor maçının tekrarını isteyeceklerini belirterek , federasyona başvuracaklarını söyledi.

Açıklamada, kulübe emniyetten yapılan tebligatta oyuncu Can Arat'ın  adının stada giremeyecekler arasında yer almadığına vurgu yapıldı. Buna rağmen, oyuncularının TFF tarafından oynatılmadığına dikkat çekilen  açıklamada, “Karşılaştığımız bu olumsuzluk sonucunda meydana gelen  mağduriyetimizin hukuki takibi kulübümüz tarafından yapılacaktır. Bugün itibari  ile içinde bulunduğumuz haftanın önemli maçları için çalışmalarımıza Can Arat ile  birlikte başlıyoruz. En büyük dileğimiz bu tür olumsuzlukları bir daha yaşamamak  ve futbol içinde bırakılmamızdır” denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS