Şike İddianamesi: "Kupa finalinde şike yapıldı"

Şike İddianamesi: "Kupa finalinde şike yapıldı"

Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmada hazırlanan ve kabul edilen iddianamede 11 Mayıs 2011 günü Kayseri'de oynanan 49. Ziraat Türkiye Kupası final maçında Beşiktaş ile İBB arasında şike yapıldığı öne sürülüyor.

Mayıs ayının başlarında Beşiktaş Asbaşkanı Serdal Adalı'nın yönlendirmesiyle Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu'nun, menajer Yusuf Turanlı ile irtibata geçtiğinin belirtildiği iddianamede; "Bu görüşmede İbrahim Akın ve İskender Alın'a Beşiktaş Yönetiminin transfer teklifinin iletmesini istediği bunun üzerine de Turanlı'nın Akın ve Alın'ı arayarak teklifi ilettiği, her iki futbolcunun da teklifi kabul ederek transfer şartlarını takip etmesi için Turanlı'la yetki verdiği anlaşılmıştır" denildi.

Yusuf Turanlı'nın Akın ve Alın ile görüştüğünün belirtildiği iddianamede, Yusuf Turanlı ile Serdar Adalı'nın Adalı'ya ait şirkette buluştuklarına yer verildi.

İddianamede gelişmeler şöyle anlatıldı:

"Turanlı'nın akşam saatlerinde Adalı'nın şirketine gittiği ve burada futbolcuların şike yapmaları karşılığında transfer edilmesi konusunda anlaştıkları, bu buluşmanın ardından Turanlı'nın 2 futbolcuyu arayarak anlaştığını söylediği ve 2 milyonluk teklifi ilettiği ve Adalı'nın Soder One adlı bir yarış atını da Akın'a hediye edeceğini söylediği ve her iki futbolcunun da söz konusu transfer karşılığında karşılaşmanın Beşiktaş'ın lehine bitmesi için kupa maçında iyi oynamamalarını istediği tespit edildi."

İBB BAŞKANININ DUYDUĞUNDAN ŞÜPHELENMİŞLER

Ancak İbrahim Akın'ın daha sonra Yusuf Turanlı ile görüşerek, İBB kulubü başkanı ile görüştüğünü, başkanın bu maç için prim teklif ettiğini ayrıca kendisine futbol hayatının bitiririm dediğini, bu sebeple söz konusu anlaşmadan haberi olduğunu düşündüğünü, bu sebeple karşılaşmada iyi oynayacağını ilettiği belirtiliyor.

GOL ATINCA İŞLER KARIŞTI

Akın'ın karşılaşmada 1 gol attığı, karşılaşmadan sonra yaptığı bir görüşmede, "Beşiktaş ile anlaştım ben 2 gün önce ya, onu şey yaptım işte sonra tabii gol atınca biraz karıştı" dediği İskender Alın'ın ise "İmzayı attıktan sonra diyecem ki, kupa maçında bilerek oynamadım oyundan çıktım" diye konuştuğu tespit edilmiştir.

TRANSFER KARŞILIĞINDA ŞİKE YAPILDI

İddianamede, "Bu konuşmalardan iki futbolcunun da Beşiktaş'a transfer vaadi karşılığında, maçta şike yaptıklarını açıkça ortaya koydukları görülmüştür" deniliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS