Etik Kurulu'na gelen evraklar 3 katı artmış!

Etik Kurulu'na gelen evraklar 3 katı artmış!

Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu Başkanı ve Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Atalay, "futbolda şike iddianamesiyle" ilgili olarak, "İddianamenin temelini teşkil eden deliller, bize ilk olarak sevk olunan evrakın 3 katı kadar" dedi.

Prof. Dr. Atalay, Hukuk Bilimleri Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen "Hukuk ve etik" konulu söyleşide yaptığı konuşmada, bir Spor müsabakasında doping almanın etik olmadığını, teşvik primi vermenin de kimyasal olarak olmasa da maddi bir destek olduğunu ve dopingle aynı anlama gelebileceğini söyledi. 

Disiplin hukukunun, ceza yargılamasının vereceği cezayı beklemek zorunda olmadığını kaydeden Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Disiplin kurulu veya ceza vermeye yetkili kurul tarafından ceza verilen kişilerin ceza yargılaması sonunda o fiili işlemedikleri ortaya çıkar ve kesin hüküm olarak dönüşürse, disiplin yargılamasından iade-i muhakeme olur mu? Biz de buna göre usul kanunumuz yok. Disiplin ve ceza hukuku farkı değerlendirmelere tabidir. Disiplin kurullarının ceza verdiği kulüp veya kişi, mahkemenin bu suç işlenmediğini, böyle bir şey olmadığını tespit ettiği durumda TFF'ye veya kurul üyelerine karşı tazminat davası gündeme gelmez diye düşünüyorum. Bir disiplin kurulu değerlendirmesi, sadece 'bir kural ihlali var mı' değerlendirmesidir ve ceza hukukundaki ispat ölçüsüyle disiplin hukukundaki ispat ölçüsü farklıdır. Ceza yargılamasındaki ispat ölçüsü hakimin karar vermesi için ulaşması gereken kanaatin derecesidir. Ceza yargılamasında hakimin vicdani tam ispattır, sıfır şüpheli ispattır. Oysa disiplin hukukunda, ispat derecesi yaklaşık ispata düşer."

Prof. Dr. Atalay, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun gerekli olduğunu, yasadaki cezaların çokluğunun tartışılmasının hazırlık aşamasında da dile getirildiğini belirterek, "Bu konuda Kulüpler Birliği uyarıldı. Yasa, ceza adaleti bakımından çok fazla tartışılmadan ilk hali kabul edildi. Ancak, daha sonra dünya normlarına geri getirildi" diye konuştu.

-İddianamenin açıklanması-

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Oğuz Atalay, bir basın mensubunun, etik kurulun ilk açıkladığı raporla iddianamenin aynı doğrultuda olup olmadığını sorması üzerine şunları söyledi:

"İddianame açıklandı ve delillerin üzerindeki gizlilik kararı kalktı, kamuoyuyla paylaşılmaya başlandı. Ancak, şu anda TFF bünyesinde disiplin soruşturması bitmedi. Soruşturma devam ediyor. Soruşturma devam ederken, soruşturmayı yapan kurulların üyelerinin, hele de başkanının bu soruşturmanın içeriğiyle ilgili açıklamada bulunması ayrı bir etik kural ihlalidir.

Soruşturmanın geçici raporu ile ilgili herhangi bir şey söyleyemem. Ama iddianame tartışılacaktır kuşkusuz, kimisi haklı bulacaktır, kimisi abartılı bulacaktır.

İddianamenin düzenlenmesine temel teşkil eden deliller, daha önce etik kurula sevk olunan evrakın 3 katı kadar. Yanlış hatırlamıyorsam tahmini 26 klasördü, şimdi 70 klasör. Etik kurulun incelemediği, incelediğinin 2 katından fazla belge ve bilgi var. Bunlar incelenmeden, ifadesine başvurulacak ilgililer dinlenmeden etik kurulu raporunun mükemmel hale gelmesi veya etik kurulu üyelerinden bir tanesinin bir şey söylemesi veya onun adına çıkıp 'çakma raporu' satmaya çalışması gülünecek iddialar.

O yüzden en net olan bir şey söyleyeyim, soruşturma bitmemiştir, soruşturma gizlidir. Bu konuda savcılığın verilerinden başka bizim başvuracağımız ifadeler söz konusu olacaktır. Ondan sonra da oturup çalışacağız ve rapor hazırlayacağız. Soruşturmanın gizliliği ceza soruşturmasının delillerin gizliliğiydi, bizde ise disiplin soruşturmasını yapan kişiler, soruşturmanın ilgililerinden başka dışarıda hiç kimseye beyanda bulunamaz. Bu zaten soruşturma bittiğinde etik kurulu raporu ve ona dayanan yönetim kurulu kararı şeklinde sonuçlanacaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS