Trabzonspor kazan kaldırdı

Trabzonspor kazan kaldırdı

Trabzonspor Kulübü Genel Sekreteri Hasans Yener, "Birileri düğmeye bastı. Sadece sahada değil, saha dışında da aynı şeylerle karşı karşıyayız ama bu nereye kadar, bir yerde bizim de sabrımız taşıyor" dedi.

Yener, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dün 1-0 kaybettikleri Fenerbahçe maçının kazanmayı çok arzu ettikleri bir maç olduğunu belirterek, "İyi de hazırlanmıştık ancak dün bütün futbol otoritelerinin birleştiği gibi 27. dakikada Fenerbahçe'nin 10 kişi kalması gerekirken maalesef maçın hakemi ki elit hakemimiz, göz bebeğimiz dediğimiz Cüneyt Çakır, Gökhan Gönül'ü oyundan atmadı.

İkinci yarı ise faul dahi olmayan pozisyonda Fenerbahçeli Gökhan Gönül, hakem Çakır'a gidip bana bir şey yapılmadı demesine rağmen ikinci sarı kart ile oyuncumuz Aykut oyun dışı bırakıldı. Bu da bir yerde maçın sonucunu belirledi" diye konuştu.

Ligin ilk yarısında 16 maç oynadıklarını ifade eden Yener, "Biri çıkıp 16 maçta Trabzonspor'un lehine yapılan tek bir hakem hatasının olduğunu söylerse biz dediklerimizin hepsini geri alır, özür dileriz. Fakat 16 maçtır Trabzonspor, her maçta aleyhine hakem hatası ile karşı karşıya ve maalesef kimsenin buna dur dediği yok. Birileri düğmeye bastı. Sadece sahada değil, saha dışında da aynı şeylerle karşı karşıyayız ama bu nereye kadar, bir yerde bizim de sabrımız taşıyor" ifadelerini kullandı.

Enteresan uygulamalar ile karşı karşıya kaldıklarını savunan Yener, şöyle devam etti:

"Hangisinden söz edeceğimizi de şaşırdık. Oynadığımız 3 derbi maçında da 10 kişi kaldık. Beşiktaş maçındaki kırmızı karta hiçbir şekilde tepki göstermedik. Ancak, Galatasaray maçı ve dün akşamki Fenerbahçe maçında gördüğümüz kartların hiçbir şekilde izahı mümkün değil. Maçların kırılma anları oluyor bir yerde bu kırmızı kartlar. Dün dediğim gibi 27. dakikada hakem Gökhan Gönül'ü oyundan atsa biz bu maçı rahatlıkla kazanırdık ama ikinci yarınının hemen başında Aykut oyundan atılınca oyundan düştük. Buna rağmen son dakikaya kadar iyi bir mücadele ortaya koyduk."

-"Enteresan hakem atamaları var"-

Yener, enteresan hakem atamalarının olduğunu öne sürerek, "Sayın Yusuf Namoğlu, Beşiktaş Belediye Başkanlığı yapmış olabilir, Beşiktaşlı da olabilir ama şu anda Merkez Hakem Kurulu Başkanı. Enteresandır bizim Beşiktaş maçında Fırat Aydınus hakem, dün akşam Samsunspor-Beşiktaş maçında yine Fırat Aydınus hakem ve Fırat Aydınus'un 'ben Beşiktaş tribünlerinden geldim' demesi var. Beşiktaş maçlarına veriliyor. Metin Tokat hakem atamaları yapan kişi. 1996'da burada Trabzonspor'a yaptıklarını hepimiz biliyor ama şu anda merkez hakem kurulunda hakem atamalarını Metin Tokat yapıyor ve maalesef Trabzonspor her maçta hakemlerin kurbanı oldu. Bunları düşünüyorum, bunlar organize mi, bilerek mi yapılıyor ama bu kadar tesadüf olmaz. Hep isabet edene tesadüf denmez diye bir atasözümüz de var. Onun için biz hep düşünmeye başladık. Acaba birileri düğmeye mi bastı" dedi.

Dün Fenerbahçe ile yaptıkları karşılaşmanın geçen sezonun şampiyonluğunu belirleyecek bir karşılaşmayla ilgisinin olmayacağını kaydeden Yener, "Dün oynanan maçın geçen yıl ile ne ilgisi olabilir. Geçen yıl lig oynandı bitti, takımlar puanları aldı. Bu arada Fenerbahçe Kulübü yönetimi başkanının yaptıkları ile ilgili yargıda olan dosyalar var veya yargıya intikal etmiş konular var. 

Maalesef enteresandır, sezon başında Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, etik kurulunun göreve çağırarak, onlara dosyalar teslim ederek bir rapor hazırlattı.

Aradan aylar geçmesine rağmen 15 gündür de yayın yasağı veya gizlilik kararı kalkmasına rağmen etik kurulu kararını kimseler bilmiyor, Sayın Federasyon Başkanı biliyor. Bilmiyorum federasyondan başka bilenler var mı? Neden açıklanmaz etik kurulu raporu. Kimden neden korkuyoruz, kimlerden neleri saklıyoruz. Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu bir yerde kamu görevi yapıyor. Bunlar yasalara karşı sorumlu. Bana göre yaptıkları bu davranışla bir yerde görevlerini kötüye kullanıyorlar bana göre" diye konuştu.

-"Ceza almamız önemli değil"-

Yener, yaptığı bu açıklamalara ilişkin ceza almasının hiç önemli olmadığına belirterek, "Biz Trabzonspor'un haklarını savunmak için Trabzonspor genel kurulu tarafından göreve getirildik. Fenerbahçeli yöneticiler basın toplantısı yapabilir, federasyon başkanını, yöneticilerini istedikleri gibi yalancılıkla suçlayabilir, hakaret edebilir. Onlara ceza yok. Sayın Ali Koç'un disiplin kuruluna verildiğini hatırlıyor musunuz. Fakat biz sitemizden son derece saygılı şekilde haklarımızı savunur bir açıklama yaptık. Başkanımız, disiplin kuruluna veriliyor. Böyle bir çifte standart dünyanın neresinde var. Yarın öbür gün ben de federasyon başkanı olabilirim. Federasyon başkanı olduğum zaman Trabzonspor gömleğimi çıkarırım. Herkesten de bunu beklemek en doğal hakkımızdır" diye konuştu.

Fenerbahçe maçı öncesi yönetim kurulu olarak Futbol Federasyonu'nu protesto etmek için artık maçları stattan izlememe kararı almalarına ilişkin olarak ise Yener, "Bu haksız uygulamalar, disiplin kurulunun tahkim kurulunun Futbol Federasyon yönetim kurulunun bu uygulamalarını sonlandırana kadar bu kararımız devam edecek. Çünkü biz Trabzonspor'un haklarını savunmak için Trabzonspor genel kurulu tarafından göreve getirilmiş yönetim kuruluyuz. Biz bu görevimizi yapmazsak o zaman camiamıza saygısızlık yapmış olur onları inkar etmiş oluruz. Buna hiçbir yönetim kurulu üyesinin hakkı yok. Şartlar olağan yoluna mecrasına girene kadar başkanımız Şener dahil tüm yönetim kurulu üyelerimiz bu sözümüzün arkasında duracağız. Bu yıl Türk futbolundan kimse zevk almıyor. Hep tartışma, hep tartışma... Sahayı konuşmuyoruz, saha dışındaki olayları hep konuşuyoruz. Gündeme bakın televizyon programlarına yazılı basına bakın farklı şeyler konuşuluyor" ifadelerini kullandı.

-"Federasyon, İstanbul'daki kulüplerin yönetim kurullarından oluştu"-

Yener, Türk futbolunu kaosu sürüklememek veya Türk futbolunda yarın öbür gün telafisi zor yaralar açmama adına bugüne kadar hep sustuklarını belirterek, "Birileri susmamızı herhalde acizlik olarak nitelendirdi. Biz Futbol Federasyonu seçiminde oy kullanmadık. Çünkü seçimlerde çok yanlı tavır izlendi. Federasyon, İstanbul'daki kulüplerin yönetim kurullarından oluştu. Bunu kimse saklamıyor, herkes biliyor kurullar öyle. Birileri çıktı tahkimde 6-1, disiplinde 4-3 bizim adamlarımız var diye açıkça deklare etti. Bunlar tapelerde ortaya çıktı. Bunları ben söylemedim. Bir Fenerbahçe yöneticisi söyledi. Bunlar bu şekilde olursa kimi ne şekilde inandıracaksınız. Kim size, aldığınız kararlara saygı duyacak ?" 

Şener'in Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın Fenerbahçe formasını çıkarmalı biçimindeki açıklamalarını da değerlendiren Yener, "Bugüne kadar hiç yöneticilik yapmamış futbola ilgilenmemiş kişinin federasyon başkanı olması mümkün değil. Herkesin bir kulübü olur mutlaka ama göreve geldiğiniz anda o gömleği çıkaracaksınız. Bunun kuralı bu" diye konuştu.

-"Etik kurulu raporu açıklanmalı"-

Yener, "Geçen yılın şampiyonu Trabzonspor'dur" şeklindeki söylemlere ilişkin olarak ise "Hep söylediğimiz şey var. Etik kurulu raporu açıklansın. Bu kararı biz vermedik. Biz kendi kendimize çıkarmıyoruz bu kararı. Futbol Federasyonunun yetki verdiği, görev verdiği etik kurulu uzun çalışmalar sonucu tahkim kurulu ile birlikte rapor hazırladı. Bu raporu aylarca federasyon bekletiyor. Gizlilik yasağı kalkmasına karşın basına bu rapor açıklanmıyor. Bundan federasyon üyelerinin birçoğunun haberi yok. Dünyanın neresinde böyle bir şey var. Etik kuruldan rapor alınıyor ve bu herkesten gizleniyor" dedi.

Yönetim kurulu olarak olayları sonuna kadar takip edeceklerini söyleyen Yener, "Şu anda olayların ne şekilde gelişeceği belli olmadığı için bir şey söylemek gelecek adına kesin, net tavır koymak şu anda mümkün olmayabilir. Fakat Trabzonspor'un haklarını sonuna kadar savunacağız. Bunun için gerekirse herkes her türlü fedakarlığı yapacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Camiamıza sesleniyorum. Sağduyulu olsunlar. Biz Trabzonspor'un haklarını yönetim kurulu olarak sonuna kadar en iyi şekilde savunacağız" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS