John Terry için "ırkçılık" soruşturması

John Terry için "ırkçılık" soruşturması

Chelsea kulübünün ve İngiliz milli takımının kaptanı John Terry, Ekim ayında oynanan bir maçta ırkçı nitelik taşıyan ifadeler kullanmakla suçlandı.

Savcılık, Premier Lig'de Queen's Park Rangers takımıyla 23 Ekim'de oynanan maçta John Terry'nin, Anton Ferdinand'a karşı sarfettiği sözlerin suç unsuru taşıdığını gösteren yeterli kanıt bulunduğunu açıkladı. Söz konusu maçta Chelsea, 1-0 yenilmişti.

31 yaşındaki Terry, Ferdinand'a ırkçı davrandığı suçlamasına karşı, "tüm gücüyle mücadele edeceğini" söyledi.

Terry, "Hakkımda suçlama getirilmesi büyük bir düşkırıklığı yarattı. En kısa zamanda adımı temize çıkarma fırsatı verileceğini umuyorum. Ben, hiçbir zaman, kimseye ırkçı sözler sarfetmedim ve en yakın arkadaşlarım arasında her ırktan ve inançtan kişiler bulunur. Irkçılığa karşı kampanya yürütmüş biriyim ve toplumda ırkçılığa yer olmadığına inanırım." dedi.

26 yaşındaki Anton Ferdinand ise, bu konunun "kendisi için büyük önem taşıdığını" kaydetti.

John Terry, mahkeme tarafından suçlu bulunursa 2500 sterlin tutarında bir para cezasına çarptırılabilir. Terry'nin 1 Şubat'ta mahkemeye çıkacağı açıklandı.
Dün de Liverpool ve Uruguay forvet oyuncusu Luis Suarez, Manchester United'lı Senegal asıllı Fransız oyuncusu Patrice Evra'ya ırkçı hakarette bulunduğu gerekçesiyle, 8 maç oynamama ve 40 bin sterlin para cezasına çarptırılmıştı.

BBC'nin Spor Editörü David Bond, John Terry'ye yöneltilen suçlamanın, İngiltere milli takımını ve Futbol Federasyonu'nu son derece zor bir durumda bıraktığını kaydediyor; ancak Federasyonun, yargılama süreci boyunca Terry'yi maçlardan çekmeyeceği kanısında olduğunu belirtiyor.

David Bond, Terry'nin suçlanmasının, son derece olumsuz etki yaratabilecek bir dönemde geldiğini; İngiliz millilerinin bundan sonraki maçlarını Şubat ayında Hollanda'ya karşı oynayacaklarını, Terry'nin de aynı ayın başında mahkemeye çıkacağını hatırlatıyor.

Futbol Federasyonu, John Terry'nin durumunun maç tarihine dek açıklığa kavuşmasını umuyor.

Terry'ye yönelik suçlama süreci, bir şahsın polise şikayette bulunması üzerine başlatılmıştı. Savcılık karara varmadan önce polisten daha ayrıntılı bilgi istemiş; televizyon kameralarından sağlanan ve daha önce izlenmemiş olan görüntüler geçen hafta savcılığa teslim edilmişti.

Kaynak: BBC 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS