Dikkat ABD internete çökecek!

Dikkat ABD internete çökecek!

ABD Kongresi'nde görüşülen bir yasa tasarısı internetin dünya çapında sansürlenmesine yol açabilecek bir kara liste oluşturmayı amaçlıyor. Tasarı internete hükümet sansürü getiriyor. Benzer bir deneyimden geçen Türkiye gibi ABD'de de tepkiler çığ gibi büyüyor.

ABD Kongresi'nde görüşülen yeni yasa uyarınca ABD internet sağlayıcılarının telif ya da ticari marka yasalarını ihlal ettiğinden şüphelenilen ve hatta kullanıcılarının faaliyetlerini yeterince takip etmeyen siteleri bloklamaya zorlayabilecek.

Yasayla bir nevi "kara liste" oluşturulacak ve ABD'nin istediği şartlara uymayan her site bu listeye eklenebilecek.

Uzmanlar bunun özgür internetin çöküşü anlamına geleceğini savunuyor.

Kongrede oylamanın ne zaman yapılacağı bilinmemekle birlikte çeşitli gruplar bu yasasının oylanmasının engellenmesi için harekete geçti. 

Ulusal bir protestonun ötesine giden gruplar uluslararası çağrılar yaparak ABD Kongresi'ne baskı yapmayı ve bu tasarıyı geri çektirmeyi hedefliyor.

Avaaz, ABD'nin yıllarca Çin ve İran gibi ülkeleri internete sansür yapmakla suçladığını belirterek şimdi ABD'de gelecek bu yasanın çok daha vahim bir etkisinin olabileceğini vurguladı.

Avaaz'a göre ABD, bu yasa geçerse dünya çapında tüm internet kullanıcılarının sitelere girmesini fiili olarak engelleyebilir.

Geçen yılda benzer bir internet sansür yasası ABD Senatosu'nun gündemine gelmiş ancak tepkiler nedeniyle hiç görüşülmeden iptal edilmişti.

Teliften yola çıkan bu yeni düzenleme ise, alt satırlarında hükümete olağanüstü yetkiler sağlıyor. Üstelik bunun için mahkeme kararı bile gerekmeyecek.

Turk.internet.com'un aktardığına göre ABD Temsilciler Meclisi’nde bir grup milletvekili tarafından sunulan yeni yasa tasarısı Online Korsanlığı Engelleme Yasası (Stop Online Piracy Act) adını almakta. Bu tasarının yasalaşması halinde, telif hakkı sahipleri PayPal gibi online ödeme sağlayıcılarına korsan satış yapan siteler konusunda bildirim gönderip bu sitelerdeki ödeme işlemlerinin durdurulmasını isteyebilecekler. Ayrıca yine telif hakkı sahipleri, mahkemeye başvurmak zorunda olmaksızın internet reklamcılığı alanında uzmanlaşmış firmalara bildirim gönderip korsan ürünlerin reklamını durdurmalarını talep edebilecekler. Yasa tasarısı, korsan üretim veya sahte ilaç satan sitelere uygulanan cezaları da kayda değer oranda arttırmakta.

Bunun için Avaaz'ın başattığı "Save The Internet" kampanyasına imza atarak katılabilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS