Zamanında Frida'ya çok çektirdi rahmetli...

Zamanında Frida'ya çok çektirdi rahmetli...

Google'un bugüne özel yayınladığı Diego Rivera doodle'ı Twitter'da trend oldu. Rivera'nın 125. doğum yıldönümü için hazırlanan doodle, rahmetlinin Frida Kahlo'ya çektirdiği acıların hatırlanmasına sebep oldu.8 Aralık 1886'da doğan Diego Rivera,  ABD'de fresk sanatını yeniden canlandırmasıyla tanınıyor.

Ressam, en az kendisi kadar ünlü Frida Kahlo'nun da kocasıydı.

Fırtınalı bir evlilikleri olan Kahlo ve Rivera zaman zaman sansanyonlarla süslü bir hayat yaşadılar. Siyasi duruşu ile yaşadığı dönemde tartışmaların odağında olan Rivera, 1957 yılında hayata gözlerini yumdu.

Fil ile güvercinin aşkı

Rivera'yla Kahlo'nun evlilikleri ise dilden dile dolaştı. 

Diego Rivera "Fil", Frida Kahlo ise "Güvercin"di. 21 Ağustos 1929'da evlendiler. Rivera 42 yaşına basmış, döneminin önemli ressamlarından, kadın düşkünü bir adamdı. Frida Kahlo ise 22 yaşında, sağ ayacı küçükken geçirdiği felç nedeniyle ince, 18 yaşında geçirdiği kazayla çelik korselere mahkum olmuş ve bu kaza sonrası resim yapmaya başlamış narin bir kadındı.
Frida, Diego’nun çalkantılı ve pırıltılı hayatı aracılığıyla dış dünyaya dev bir kapı açmıştı. Sanatçı Diego’ya hayrandı, kocası Diego’ya ise aşık. Ve bu aşk hiç bitmedi.

Diego ise belkide bu zayıf ve kırılgan kadının yüzüne ve ruhundakilere gerçekten ilk kez Frida’nın resimlerinden bakmıştı. Ona olan hayranlığı hiçbir zaman için bitmedi. Aşkı mı? İşte o biraz vefasızdı.Diego'nun kadınlara olan düşkünlüğü

Evlenmelerinden kısa bir süre sonra Diego hızla eski alışkanlıklarına döndü. Frida’nın kız kardeşi de dahil olmak üzere sayısız kadın hayatına girdi. Kavgaların ve duyguların deli dolu estiği bir evlilikti onlarınki. Diego hayatına giren diğer kadınlar gibi Frida’yı da resimlerinin bir köşesine yerleştirmeyi ihmal etmedi. Frida’nın resimlerindeki her bir fırça darbesi ise, hep Diego’yu ve ona duyduğu aşkın beraberinde getirdiği derin hüznü resmetti. Diego’dan çocuk istiyordu ama sakatlıkları izin vermiyordu. Diego’yu kucağında kocaman bir bebek gibi çizdi ve ortaya benim hayatımda şu ana kadar gördüğüm en hüzünlü resimlerden birini çıkardı. Zihnini ele geçiren Diego tutkusu, aşkı ise bir başka resmin konusuydu. 

Yıllar geçtikçe Frida’nın fiziksel sorunları arttı. Otuz kadar ameliyat oldu. 1939 yılında evlilikleri bitti, ancak bir yıl sonra tekrar evlendiler. İkinci evliliğin de birincisinden çok farkı olmadı, çoğu kez ayrı evlerde yaşadılar. 

Frida, 1954 yılındaki ölümünden birkaç gün önce günlüğüne şu satırları yazacaktı.’Umarım gidişim neşeyle dolu olur ve bir daha asla geri dönmem’

Kaynak: http://mavilimon.blogspot.com/2009/03/frida-kahlo-ve-diego-rivera.html 
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS