Bilgisayarcılar işini internetten buluyor

Bilgisayarcılar işini internetten buluyor

Monster, 2011 yılında en çok başvuru yapılan sektörleri, iş alanlarını ve yeni mezunların en çok tercih ettiği sektörleri açıkladı. 2011 bu anlamda Bilgisayar/Enformasyon Teknolojileri sektörünün yılı olurken, Perakende ve Üretim sektörlerindeki yükselişin 2012’ye de yansıyacağı kaydedildi.

Online işe alım çözümleri şirketi Monster, Türkiye’nin 2011 yılı online istihdam haritasını çıkardı. Online işe alımlarda en hareketli üç sektör: Bilgisayar/Enformasyon Teknolojileri, Üretim ve Telekomünikasyon. Monster verilerine göre Türkiye’de 2011 yılı online işe alımlarında hareketli sektörlerin başında Bilgisayar/Enformasyon Teknolojileri sektörü geliyor. Monster üzerinden yapılan işe alımların yaklaşık yüzde 9’u bu sektöre yapılmış bulunuyor. Online işe alımların en yoğun olduğu diğer sektörler ise Üretim, Telekomünikasyon, Perakende, Mühendislik, Otomotiv Satış ve Tamir, Bilgisayar Yazılımları, Gayrimenkul ve Mülk Yönetimi, Otel ve Konaklama ve Otomotiv Parçaları olarak sıralanıyor.

En çok işe alım yapılan departmanlar Satış/Perakende/İş Geliştirme 

2011 yılında Monster üzerinden işe alım yapılan pozisyonlar arasında başı %25,82’lik oranla Satış/Perakende/İş Geliştirme çekiyor. İşe alımların yoğun olduğu diğer pozisyonlar ise Mühendislik, Enformasyon Teknolojileri/Yazılım Geliştirme, Muhasebe/Finans/Sigorta, Pazarlama/Ürün, İnsan Kaynakları, Müşteri Destek, Yönetim, Lojistik ve İş/Stratejik Yönetim olarak sıralanıyor.

Yeni mezunların 2011’de en çok online iş başvurusu yaptığı sektör Bilgisayar/Enformasyon Teknolojileri

Yeni mezunların online ortamda kariyer tavsiyesi ve iş arama hizmetlerini kullanma oranı her geçen yıl artarken, son derece hareketli geçen bir online işe alım yılında en çok tercih edilen sektör %8’lik oranla Bilgisayar/Enformasyon Teknolojileri oldu. Bu sektörü Perakende (%5) ve Üretim (%4) takip etti. Yeni mezunların Monster üzerinden en çok başvurduğu sektörlerin genel dağılımı ise şöyle:

Bilgisayar/Enformasyon Teknolojileri %8
Perakende %5
Üretim %4
Yönetim Danışmanlığı %4
Mühendislik %4
Bilgisayar Yazılımları %3
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler %3
Elektronik, Bileşenler ve Yarı İletken Üreticileri %3
İnşaat %3
Telekomünikasyon %3

Yeni mezunların en çok çalışmak istediği departman perakende!

Monster’ın açıkladığı 2011 verilerine göre yeni mezunların en çok çalışmak istediği departman %21 oranla Perakende. Perakendeyi birbirine yakın oranlarla Muhasebe/Finans/Sigorta, Mühendislik, Pazarlama/Ürün ve Enformasyon Teknolojileri takip ediyor. Genel dağılım ise şöyle:

Perakende %21
Muhasebe/Finans/Sigorta %12
Mühendislik %12
Pazarlama/Ürün %11
Enformasyon Teknolojileri/ Yazılım Geliştirme %9
İnsan Kaynakları %6
Yönetim Desteği %5
Lojistik/Ulaştırma %4
Müşteri Destek %3
İş/Stratejik Yönetim %2

2012 inşaat ve telekomünikasyonda istihdamın yükseldiği bir yıl olacak

Monster Gelişen Pazarlar Başkan Yardımcısı Ebru Çapa 2012 yılında Türkiye’de online istihdamın nasıl şekilleneceğini şöyle anlatıyor: “2012 yılında istihdam yaratan sektörlerin başında inşaat ve telekomünikasyon sektörlerinin yer alacağını öngörüyoruz. Perakende sektörü en fazla işe alım yapacak ilk üç sektör içinde mutlaka yer alacak ve belki de liderliği üstlenecektir. Önümüzdeki yıl yoğun işe alım olacağını öngördüğümüz sektörler arasında bankacılık da yer alıyor. Bankacılık sektörü 2012 yılını şube ağlarını geliştirmek ve hizmet personelinin sayısını artırmak odaklı olarak planlıyor. Bu da en çok işe alım yapılan sektörler arasında bankacılığın yer alacağını gösteriyor.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS