Orangutanların iPad tutkusu!

Orangutanların iPad tutkusu!

ABD'nin Milwaukee kenti hayvanat bahçesinin orangutanları, tablet bilgisayarlar ile oynamaktan büyük zevk alıyor.

Amerikan Milwaukee-Wisconsin Journal Sentinel gazetesinde çıkan habere göre, bir hayvansever tarafından bağışlanan iPad'ler Mayıs ayından bu yana hayvanat bahçesinin üç orangutanına haftada birkaç kez zaman geçirmeleri için veriliyor.

Tablet bilgisayarlara çok çabuk alışan tüylü teknoloji tutkunlarının iPad'leri ile yaptıkları arasında, parmak boyası ve müzik gibi ücretsiz uygulamalar ile oynamak ve hayvanat bahçesindeki diğer hayvanların videolarını izlemek gibi faaliyetler bulunuyor.

Hayvanat bahçesinin yetkilileri, bu hayvanların iPad aracılığıyla diğer hayvanat bahçelerindeki orangutanlarla temas kurabilmeleri için Skype internet görüntülü sohbet programını kullanmayı düşünüyorlar.

Çok güçlü olmalarından ötürü iPad'leri tutmalarına izin verilmeyen orangutanlar, uzaktan tutulan cihazı kafesin parmaklığından uzanarak, parmaklarıyla kullanıyorlar.

Projeyi destekleyenler, bu amaca uygun tasarlanmış ve güçlendirilmiş cihazlar geliştirilmesini bekliyorlar.

Milwaukee hayvanat bahçesindeki iPad projesinin, 1 Nisan'da bir gorilin bu cihazı kullanmasıyla ilgili yapılan şakanın ardından başlatıldığı belirtiliyor.

Hayvanat bahçesinin goril bölümü sorumlularından Claire Richards, Facebook sayfasından, gorillerden biri için bir iPad istediğini yazmıştı.

Ancak goriller iPad'den korktular ve hep uzak durdular. Richard, "Gorillerin hepsi tablet bilgisayardan çok korktu. Onlar başka bir tür. Orangutanlar herşeyi merak ediyor, gorillerse herşeyden korkuyor" dedi.

Nesli tükenmekte olan orangutanları kurtarmak için çalışan Orangutan Outreach adlı bir kar amacı gütmeyen kuruluş, bu projenin benzerlerinin başka hayvanat bahçelerinde de hayata geçirilmesi için çalışıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS