Açlıktan lemur yiyorlar!

Açlıktan lemur yiyorlar!

Madagaskar'da et bulamayan aç kalan halk geleneksel olarak öldürülmemesi gerektiğine inanmalarına rağmen nesilleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan lemurları yiyor.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında sayılan lemurların son zamanlardaki en büyük düşmanları insanlar.

Lemurlar için yasadışı avlanma başlı başına bir problem.

Özellikle adanın doğu kısmında av kurbanı olan bu hayvanlarla ilgili bir çalışma yürüten Bangor Üniversitesi'nden Koruma Bilimci Julia Jones, kırsal alanlarda ve küçük kasabalarda bu hayvanların öldürülerek yenilmesinde artış olduğunu tespit etti.

Madagaskar'da Lemurların öldürülmemesiyle ilgili inanışlar mevcut. İnanışa göre bal toplarken ağaçtan düşen bir adamın lemurlar tarafından korunmuş ve kurtarılmış. Bu nedenle bu hayvanın koruyucu olduğuna inanılıyor. Bir başka inanışta ise lemurların insanların ataları olduğu dile getiriliyor. Bütün bunlar lemurları halk için kutsal yapıyor. Ayrıca lemur öldürmenin ve yemenin hastalık ve kötü şans getireceğine inanılıyor.

Diğer yandan buraya gelen turistlerin tek amacı nesli tükenmekte olan bu tür hayvanları görmek.

Ancak kaçak avcılık artık kontrolden çıkmış durumda. Julia Jones bin 154 ev dolaşarak son 3 günde ne yediklerini sordu. Sadece birkaç evden lemur yedik cevabı gelirken "Hayatınız boyunca avlanması yasak, korunan herhangi bir tür hayvanı yediniz mi?" sorusuna ise yüzde 95 evet cevabını verdi.

Plos One dergisinde yer alan araştırmaya göre bu yüzde 95'in büyük bölümü yedikleri hayvanın lemur olduğunu söyledi. Katılımcıların yüzde 45'i 10 kereden fazla lemur yediklerini itiraf etti.

Bu arada araştırma insanların aslında lemur yemek istemediğini fakat et ihtiyaçlarını gidermek için mecburen yediklerini de ortaya koydu. 

Lemurlar çok az üredikleri için gidişatın böyle sürmesi durumunda soylarının tükenmesine kesin gözüyle bakılıyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS