Haberal soruşturması: 4 kişi serbest

Haberal soruşturması: 4 kişi serbest

"Ergenekon" davası kapsamında tutuklu bulunan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın mahkemeye gönderilmeyen sağlık raporuna ilişkin olarak gözaltında bulunan 4 kişi serbest bırakıldı.

Haberal'ın mahkemeye gönderilmeyen sağlık raporuna ilişkin Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirilen uzman çavuş Engin Sağır, hemşire Şengül Arı ile refakatçiler Muhammed Hüsrev ve Erkan Özhun'un ifadeleri, Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen tarafından alındı.

Savcı Seçen, sorgularının ardından serbest bıraktığı 4 kişiden Arı, Hüsrev ve Özhun için "adli kontrol" uygulaması istedi.

Bu talebi görüşen nöbetçi mahkeme, Şengül Arı ile Muhammed Hüsrev hakkında "adli kontrol" uygulaması kararı verdi.

Kurşun geçirmez camlı oda


Bu arada İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada Prof. Dr. Haberal'ın kaldığı oda ve koşullarıyla ilgili bilgi verildi.

Haberal'ın 2 yataklı ancak yalnız kendisine ayrılan kurşun geçirmez camlı korunaklı odada kaldığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

"Resmi açılışı 28 Eylül 2009 tarihinde yapılan ve Avrupa yakasının kamuya ait tek kalp hastanesi olan İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 300 yatak kapasitesi ile erişkin ve çocuk kalp hastalıklarının tanı ve tedavisinde kısa süre içerisinde branş hastaneler içerisinde referans kalp merkezlerden birisi olmuştur.

Bu bağlamda 11 Şubat 2011 Cuma günü öğleden sonra Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın, İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne hitaben gönderdiği üst yazı ile Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın hastanemize yatışı yapılmıştır. Üst yazıda belirtilen ve kardiyak fonksiyonları ile ilgili tetkiklerin hastanemiz tarafından güncellenmesini içeren yazı kardiyoloji klinik şefleri tarafından kendisi ile paylaşılarak, ileri tetkiklerin yapılmasına Prof. Dr. Haberal da bilgilendirilerek aynı gün içerisinde başlanmıştır.

Hayati fonksiyonlarının 24 saat monitörize edildiği ve kendisine refakat eden bir hemşirenin yanı sıra ilgili kardiyoloji uzmanlarının da gerekli viziteleri gerçekleştirdiği Prof. Dr. Haberal, 2 yataklı ancak içerisinde sadece kendisinin kaldığı, müstakil bir banyosu da olan gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı kurşungeçirmez camları bulunan korunaklı bir hasta odasına alınmıştır. Hastaya hastanemizde güvenli ve kaliteli sağlık hizmeti verilmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın yatışından itibaren tüm yaşamsal fonksiyonlarının normal olarak devam ettiği, hastaneye kabul edildiği ilk günden itibaren sağlık durumu kardiyoloji klinik şefi tarafından değerlendirilerek uygun periyotlarla avukatları ile görüştürüldüğü ifade edildi. "

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS