Bahçeli'den Başbakan'a sert 'Barzani' çıkışı

Bahçeli'den Başbakan'a sert 'Barzani' çıkışı

MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Irak ziyaretini, o ziyarette Mesud Barzani ile bir araya gelmesini sert ifadelerle eleştirdi. Bahçeli, Başbakan için "Peşmerge reisi ile kucaklaşmıştır" dedi.

Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın bunun karşılığında 12 Haziran 2011 seçimleri için Barzani'nin açık desteğini aldığını da öne sürdü.

Başbakan Erdoğan'ın Irak gezisine ilişkin yazılı açıklamada bulunan Bahçeli, Erdoğan'ın Irak'a yaptığı son gezide Barzani yönetiminin merkezi Erbil'i ziyaretinin ön plana çıkarılmasının her yönüyle düşündürücü olduğunu ifade etti.

Açıklamasında, "Irak'ın kurucu halklarından birisi olan Türkmenleri dışlayan, Türkmen kardeşlerimizin çatı kuruluşları ve temsilcileriyle görüşmeyen Başbakan, PKK'nın en büyük destekçisi Barzani'nin ayağına giderek, Türkiye'ye her vesileyle dil uzatmaya yeltenen bu peşmerge reisiyle kucaklaşmıştır" ifadesine yer veren Bahçeli, "Erbil'de boy gösteren Başbakan'ın her nedense Kerkük ve Musul'a gitmekten kaçındığını" da ileri sürdü.

Bahçeli, şöyle devam etti:

"Irak ziyareti sırasında PKK terörü ile mücadele, adet yerini bulsun kabilinden gündeme getirilmiş, ancak bu konuda PKK'nın hamisi Barzani'nin boş sözler dışında somut bir yükümlülük üstlenmesi yine mümkün olamamıştır. Erbil ziyareti ile Barzani'nin itibarlı dostu olduğunu bir kez daha gösteren Başbakan, Barzani'ye meşruiyet kazandırmış ve Irak'ın kuzeyinde bağımsız Kürt devleti kurulmasına zımnen icazet verecek davranışlar içine girmiştir.

Bunun karşılığında da 12 Haziran 2011 seçimleri için Barzani'nin açık
desteğini almıştır. İçerde İmralı canisi ile gizli pazarlıklar yürüten, dışarıda da Barzani'nin seçim desteğini alan Başbakan Erdoğan'ın, AKP'nin yalan, yağma ve yolsuzluk hanedanlığını sürdürebilmek için teröristbaşı ile Barzani'nin açık desteğine ihtiyaç duyduğu bir kere daha anlaşılmıştır."

Vural'dan da eleştiri


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, Başbakan Erdoğan'ın Irak gezisinde Kerkük'e gitmemesini eleştirerek, "Başbakan Erdoğan, Kerkük'te ve Irak'ta milli olan her türlü hedefimizi silmiş, süpürmüş, bitirmiştir" dedi.

"Başbakan Erbil'e gitmiştir ama Kerkük'e gitmemiştir, yazıklar olsun" diyen Vural, "Neden gitmiyor? Dostu Barzani kızar ona. Onun için Kerkük'ü unutuyor" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS