YSK vetosunda geri dönüş sinyali

YSK vetosunda geri dönüş sinyali

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 12 bağımsız adayı veto etmesiyle ilgili olarak YSK kaynaklarından yapılan açıklamada "belge getirirlerse adaylıkları kabul edilebilir" denildi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eski Genel Başkanı ve Hakkari bağımsız milletvekili adayı Selahattin Demirtaş, "Umut ediyorum ki YSK kendisine ulaşan kararlar doğrultusunda haksız olan, hukuksuz olan bu kararından vazgeçecek" dedi.

Demirtaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 29 Nisan tarihinde bütün adaylarla ilgili kararlarını gözden geçireceğini söyledi.

Kendilerinin, bütün adayları ile ilgili yerel mahkemelere memnu haklarının geri alınması için başvuru yaptıklarını belirten Demirtaş, "Başvurular yarın akşam veya öbür gün YSK'ya ulaşacak. Yalnız şöyle bir şey var, yerel mahkemeler memnu haklarının iadesini vermiyor ve yetkisi yok. Mahkeme yetkisi olmadığına dair bize karar veriyor. YSK da, (illaki böyle bir karar alacaksınız) diyor. Umut ediyorum ki YSK kendisine ulaşan kararlar doğrultusunda haksız olan, hukuksuz olan bu kararından vazgeçecek" diye konuştu.

YSK Başkanı: "Siyasi karar değil"

Bu arada YSK Başkanı Ali Em, 12 bağımsız milletvekilinin adaylıklarının iptali ile ilgili, "Kararımız veto değil iptal kararı, siyasi bir karar vermedik" dedi.

Em, bağımsız adayların yapacakları başvuruyu değerlendirebileceklerini söyledi.

YSK Başkanı Ali Em, YSK'dan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Adaylıkları iptal edilen bazı bağımsızların memnu haklarının iadesi konusunda belge getirdiklerinde yeniden milletvekili adayı olup olamayacakları" sorusu üzerine, "Bunları değerlendireceğiz. Yasadan doğan itiraz süresi var. Siyasi partilerle ilgili adayların itiraz süresi farklı, bağımsızlarınki farklı. Bağımsız adayların itirazları olur mu, olmaz mı bütün bunları değerlendireceğiz" yanıtını verdi.

"Bu adaylar için bir açık kapı mı bırakılıyor?" sorusuna karşılık Em, "Sürelerin geçmesi lazım. Süreler geçtikten sonra gerekli değerlendirmeyi yapacağız. Bize her zaman başvuru olur" dedi.

"Adayların eksik belgelerini tamamlamaları halinde adaylıklarının söz konusu olup olamayacağının" sorulması üzerine de Başkan Em, "Değerlendireceğiz. Şimdi 'şöyle şöyle' demem mümkün mü?" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "YSK'nın kararı veto olarak değerlendiriliyor. Siyasi bir karar olduğu yönünde eleştiriler var" demesi üzerine de Em, "Kararımız veto değil iptal kararı, siyasi bir karar vermedik. Siyasi olur mu? Gerekçelerimizde hepsi var. YSK bağımsız bir kurum" şeklinde konuştu.

"YSK bu kişilerle ilgili 'aday olamazlar' mı dedi, yoksa 'başvurular mı eksik' dedi. Bu konu tartışılıyor" sorusuna da Em, "Değişik değişik... Mesela Şerafettin Efe adlı aday teminatı yatırmamış. Yatırırsa da süre geçti" dedi.

Salih Yıldız karara itiraz etti

Öte yandan Hakkari bağımsız milletvekili adayı Salih Yıldız, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan iptal kararına itiraz ederek İl Seçim Kuruluna dilekçe verdi.

YSK'nın 12 bağımsız milletvekili adayı hakkında aldığı adaylıklarının iptali kararının ardından İl Seçim Kuruluna gelen BDP Genel Saymanı ve eski Yüksekova Belediye Başkanı Salih Yıldız, itiraz dilekçesi ve memnu haklarını kullanma belgesiyle itirazda bulundu.

2004 yılından itibaren 5 yıl Yüksekova Belediye Başkanlığı yaptığını anımsatan Yıldız, aynı karar, dosya ve memnu kararına rağmen 2011 seçimlerine katılamayacak olmasının düşündürücü olduğunu ifade etti.

Yıldız, YSK'nın yaptığı hatayı telafi etmesi temennisinde bulunarak, "Umarım YSK, bu savaş kararına ortak olacak hatasını düzeltmiş olur. Ben itiraz dilekçemi verdim" dedi.

12 bağımsız vekil adayına şok!

Yüksek Seçim Kurulu, aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak'ın da bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylıklarını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle dün

.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS