Erdoğan çılgın projesini savundu

Erdoğan çılgın projesini savundu

Başbakan Erdoğan, ''İçinde insan yok'' diyerek CHP liderinin eleştirdiği çılgın projesini savundu. Kanal İstanbul'un' istihdam sağlayacağını söyleyen Başbakan, projenin Bülent Ecevit'e ait olduğu iddialarını da cevapladı; "Ecevit de dillendirmiş olabilir ama bir projeyi söylemek bu işi yapmak değildir, varsa projesi nerede?'' diye sordu.

Başbakan Erdoğan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği'nin toplantısında konuştu.

Erdoğan, Kanal İstanbul projesi ile ilgili, "Bu proje bu kardeşinizin ta belediye başkanlığından itibaren rüyasıdır. Ama bunun tarihi Osmanlı'ya dayanır. Diyorlar ki 'efendim bu Ecevit'in projesidir'. Ecevit de bunu söylemiş olabilir, ama bir projeyi söylemek, yapmak demek değildir. Varsa projesi neredeydi? İnsan bunu da görmek ister. Dillendirmiş olabilir, doğrudur. Dillendirmesi bile bunlara göre daha hayırlıdır. Biz ise şu anda bunun adımını atıyoruz. Marmaray'ı merhum Abdulmecit dedemiz mimari çizgilerini çizmiş. Arşivlerden onu çıkardık. Biz o çizgiler üzerinden hareketle, iktidarımız döneminde bir adımını attık" dedi.

Erdoğan, "Merhum Ecevit, kendi projesini açıkladığında, diyor ki; 'Bunu, belli çevrelere diyet borcu olmayan parti uygulayabilir'. İşte bugün, hiç kimseye diyet borcu olmayan AK Parti Hükümeti, kendi projesini ayrıntılarıyla uygulama safhasına getiriyor" dedi.

Erdoğan, eleştirilere ilişkin, "Önceki gün biliyorsunuz, hem Türkiye için hem İstanbul için son derece önemli bir projeyi açıkladık. Proje, tüm Türkiye'de, hatta komşu ülkelerde ciddi heyecan oluştururken, muhalefet çıktı, daha ilk cümlemizden itibaren projeyi karalamanın gayretine girdi. 'Projenin içinde insan yok' dediler. İnsan daha neresinde olacak? Burada insana hizmet var. Burada 10 binlerce insan istihdam edilecek. Bunun çevresinde, konutları, fuar iş merkezlerini görmüyor musun? Burada kimler iş, aş sahibi olacak, insanlar olacak. Burada önce millet var, sonra bu güzel vatan var. Bunlar, milletin sevincini, heyecanını, coşkusunu dahi paylaşamayacak kadar, milletle aynı yöne bakamayacak kadar milletten ve ülkeden kopuklar" dedi.

İki şehir projesi

Erdoğan, İstanbul'da yapılacak iki şehir projesine ilişkin de, "Burada biz aynı zamanda İstanbul'un o yoğunluğunu, deprem tehdidini de yok etmek için adımlar atıyoruz. Gerek Avrupa yakasında gerekse bu yakada... Önümüzdeki çarşamba ilan edeceğiz. Bu şehirlerimizi de açıklayacağız. Bunun yanında ilave projelerimiz de var. Onları da açıklayacağız. İstanbul bunlarla tarihteki o şanlı yerini yeniden alacak. İstanbul, Türkiye'yi dünyada 10. sıraya taşımada lokomotif olacak" dedi.

Küfür tartışması

Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili olarak da, "Göreve gelmesinin üzerinden bir yıl bile geçmeden, onlarca kez çark eden, onlarca kez U dönüşü yapan, söylediğini inkar eden bir Genel Başkanın, millet nezdinde inandırıcı olması, ikna edici olması elbette mümkün değildir. Hele hele, milletin karşısına çıkıp, meydanlarda ağzını bozan, edep dairesinin dışına çıkan bir Genel Başkanın, milletten teveccüh görmesi, hatta kendi seçmeninden, kendi tabanından bile takdir ve teveccüh görmesi mümkün olamaz. Ben milletime böyle inanıyorum. Ben CHP'ye, MHP'ye, BDP'ye gönül veren kardeşlerime de böyle inanıyorum. Çünkü ben hiçbirine edep dışılığı yakıştırmıyorum" dedi.

Erdoğan, "Her ne yaparlarsa, ne derlerse desinler, biz bu seviyeye düşmeyecek, onların kullandığı dili kullanmayacağız. Biz milletin edebiyle edeplendik, milletin karşısında mahcup olmadan bu süreci devam ettireceğiz. Bizden boş söz, hakaret, küfür asla duymayacaksınız. Hele hele analara bizim saygımız sonsuzdur. Çünkü bizim medeniyetimizde cennet annelerin ayakları altındadır. Biz onlara yanımızda yaşadıkları sürece bırakın küfürü 'öf' bile demeyiz, dedirtmeyiz. Biz, milletin diliyle konuştuğumuz gibi, millete hizmet cümleleri kurmaya devam edeceğiz" dedi.

YGS skandalı

Başbakan Erdoğan, YGS'deki şifre iddialarına da değindi. İlk incelemelerin iddiaların doğru olmadığına işaret etttiğini söyleyen Erdoğan, muhalefeti BDP kadar istismarcı olmakla suçladı; gençlere de ''Bu oyuna gelmeyin ikinci sınava hazırlanın'' diye seslendi.

Elitaş: "Kılıçdaroğlu Oktay Ekşi'den ders almış"

Bu arada Kılıçdaroğlu bir başka AK Partili'nin de hedefindeydi.

Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Erdoğan hakkındaki sözlerini eleştiren Elitaş, "Kılıçdaroğlu ya çok cahil, ana ile ayağın ayrımını bilmiyor ya da Oktay Ekşi'den ders almış, dersine devam ediyor. Atalar ne söylemiş, (Alim ile sohbet edersen alırsın mertebe, küfürbazı yanında dolaştırırsan olursun hergele). Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. Çetecilerle kol kola girenler, milletin anasına küfür edenler, milletin temsilcilerine hakaret etmeyi meslek haline getirenler -o köşe yazarı öyleydi- şimdi Kılıçdaroğlu'nun yoldaşları oldu" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS