Öcalan 15 Haziran'ı işaret etti!

  1. Türkiye
Öcalan 15 Haziran'ı işaret etti!
Öcalan 15 Haziran'ı işaret etti!

Abdullah Öcalan, "15 Haziran son tarihtir. 15 Haziran'dan sonra ya anlamlı bir müzakere dönemi başlar ya da büyük bir savaş başlar, kıyamet kopar" diye tehditte bulundu.

İmralı'da avukatlarıyla görüşmesinde Abdullah Öcalan'ın söyledikleri belirtilen sözler, PKK'ya yakınlığıyla bilinen internet sitelerinde yer aldı.

Buna göre Öcalan, Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) bir çatı olarak mücadeleye öncülük edebileceğini belirtti.

İnternet sitelerindeki yazılara göre Öcalan şunları ifade etti:

"Kürtlere yönelik büyük bir tasfiye durumu var. Kararlarını almalılar. Doğru karar vermeleri önemlidir. Bu süreç kesinlikle hata kabul etmez. Bu baskılara karşı nasıl tavır alacaklarını belirlemelidirler. Benim burada yapabileceğim fazla bir şey yok. Önümüzde bir, 1.5 ay kaldı. Ama hükümetin mevcut tavrı sürerken benim ve heyetin yapabileceği fazla bir şey olmaz.

Heyetle belki en fazla bir iki görüşme daha olabilir. Sonrasında da yapabileceğim bir şey kalmaz. Ama siyasi alan da diğerleri de bir alan açamadılar, başarısız oldular. Demokratik siyaseti geliştiremiyorlar. Bu zayıf kişiliklerden dolayı yol katedilemiyor, ilerlenemiyor. Demokratik siyaset anlaşılmıyor ve yapılamıyor. Biraz demokratik siyaset anlaşılsaydı, halkın içinde, örgütlerde çalışılırdı, yanlış durumlarla karşılaşılmazdı. Vekil olarak onore edilmek istenenlerin de yapması gereken buydu. Yoksa atama usulüyle vekil olunmaz. Bu anlamda dillere destan bir küçük burjuvalık söz konusudur. Demokratik siyasetin kanallarını sonuna kadar açtığımız halde bu durum halk için değerlendirilemiyor."

"Ya müzakere ya kıyamet kopar"

Öcalan, İmralı'ya devleti temsilen geldiğini ileri sürdüğü heyetle görüşmeler yaptığını belirtti.

Öcalan sözlerine şöyle devam etti:

"Biz heyetle görüşmelere başlarken ölümler, tutuklanmalar olmayacak diye anlaşmıştık. Ölüm de olmayacaktı, operasyonlar, tutuklanmalar da olmayacaktı, taş da atılmayacaktı. Ancak bunlara uyulmadı. Hükümet bu kadar gözaltı, operasyonlar yapıyor. Hükümet bunun açıklamasını yapmak zorundadır. 15 Haziran son tarihtir. 15 Haziran'dan sonra ya anlamlı bir müzakere dönemi başlar ya da büyük bir savaş başlar, kıyamet kopar. Her ikisi de çok büyük olur.

Müzakere olursa büyük ve anlamlı bir müzakere olur, savaş olursa da büyük bir savaş olur. Her ikisi de büyüktür, anlamlıdır ve kutsaldır. Benim buradaki koşullarım biliniyor. Mandela 'ben özgür olmadan bir tek sağlam adım atamam' demişti. Mandela'nın bu tavrı doğruydu. Ama ben bazı şeyleri yapmasam bu işi çözebilecek, yapabilecek kimse yok. Devlet kimseyi dikkate almıyor. 2005-2006'da ben çekilecektim ancak halkın ve siyasetçilerin talepleri, diyalog kurma talepleri oldu. Ben de dikkate aldım. Ancak kimse üstüne düşeni yapamıyor, benim burada söylediklerim de uygulanmıyor. Ortada bir kafa karışıklığı var, bu nedenle devlet de onları ciddiye almıyor, bastırma yoluna gidiyor."

"Projelerimi AKP-Davutoğlu hayata geçirmeye çalışıyor"

Öcalan açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

"Benim projelerimi biraz AKP-Ahmet Davutoğlu hayata geçirmeye çalışıyor o da içini boşaltarak yapıyor. Onlar asla başarılı olamaz. İlk olarak hemen Suriye, Irak, Türkiye arasında bir su birliği projesi hayata geçirilebilir. Daha önce de söylemiştim; Su ve Tarım birliği. Bu, Avrupa'da daha önce kurulan kömür-çelik birliği projesine benziyor ancak bu kömür-çelik projesi kapitalist temeldeydi, bizimkisi ise demokratik bir temelde kurulacak." 

Aysel Tuğluk da uyarmıştı!..

BDP'nin Van'da desteklediği bağımsız milletvekili adayı ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, dün yaptığı açıklamada felaketin eşiğinde olduklarını savundu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''Güzel şeyler olacak" sözüne rağmen onca zamanın geçtiğini vurguladı ve
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS