"Başbakan siyasi teröristtir"

"Başbakan siyasi teröristtir"

BDP Genel Başkan Vekili Hamit Geylani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için çok ağır konuştu. Geylani, "seçim ortamını terörize eden, Başbakan'ın sözleridir. Bu sözleri sarfeden Başbakan siyasi teröristtir" dedi.

Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve diğer ilgililerle görüşen DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Genel Başkan Vekili Hamit Geylani, BDP'nin bağımsız milletvekili adayı olarak desteklediği, KADEP'in eski Genel Başkanı Şerafettin Elçi, HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar'ın da aralarında bulunduğu heyet, Şırnak'ın Silopi İlçesi'nden Irak'a açılan Habur Sınır Kapısı'ndan yurda döndü.

Kürt birliğini sağlamak üzere Kuzey Irak'taki Kürt bölgesine 2 günlük bir gezi yaptıklarını belirten Şerafettin Elçi, şöyle dedi: "Kürt ulusal birliği için, Kürdevari bir temas gerçekleştirdik. Çok önemli olan bu temaslar sonucunda, her 4 parçayı kapsayacak şekilde, sonbaharda bir konferans yapma kararı çıktı. Konferans en kısa sürede gerçekleşecek, olabildiğince çok erken yapacağız. Barış için yaptığımız bu temaslar, akan gözyaşlarının dinmesi içindir."

PKK elabaşı Abdullah Öcalan'ın, "15 Haziran'a kadar adım atılmazsa, kıyamet kopacak" sözlerini hatırlatan gazetecilere konuşan DTK Genel Başkanı ve Mardin bağımsız milletvekili aayı Ahmet Türk, şöyle dedi:

"Bu temaslarımız çok önemli. Dünya da, bölge de bunun farkında, herkes bunun farkında. Barış umudunun olduğu bir sürecin gelişmesi için, çaba gösterilmesi gerekiyor. Öcalan da bunu söylemiştir. Bu soruları bize soracağınıza, bu akan kanı durdurmayanlara sorsanız daha iyi olur. Tarihi fırsatlar doğuyor, ama Türkiye bunları kaçırıyor. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da devrimler gerçekleşiyor, ama Kürtler'in demokratik talepleri karşılanmıyor. Bunun adımlarını atacak olan hükümettir. Başbakan'ın Kürt Halkı'nı tatmin edecek bir yol haritasını açıklaması gerekiyor. 12 Eylül politikası ile hareket etmenin ne Kürtler'e ne de Türkler'e yararı var."

HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel de, sonbaharda yapılacağı belirtilen konferansın, Kürtler'in çözüme ve barışa katkı sunacağını belirterek. "Tabii ki çözüm çabaları ortaklaştırılacak ve bu konferansta daha güçlü dile getirilecek. Bu konferans yapıldığında top bölge devletlerinde olacak" dedi.

Geylani çok sert konuştu

Başbakan Erdoğan'ın, Hakkari'deki CHP mitingine gidenlerin "Terorist" olduğu yönünde sözler kullandığını belirten BDP Genel Başkan Vekili Hamit Geylani, barış dilini konuşmak gerektiğini söyledi.

Geylani, "PKK ve Öcalan çok önemli bir fırsat ve şans tanıyor. Fakat askeri, sivil ve yargı operasyonları yapılıyor. Seçim ortamını terorize eden, Başbakan'ın sözleridir. Bu sözleri sarfeden Başbakan siyasi teroristtir. Bu nedenle Hakkari'ye ilişkin söyledikleri, sadece bir hezeyandır. Arkadaşlarımız da ifade etti, kıyametin kopmasını bu halk istemiyor, ama artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Eğer böyle devam ederse, Kürt halkı da bu süreçte kemiklerini kimseye kestirmez" dedi.

Heyet, Habur Sınır Kapısı'ndan uzun araç konvoyuyla Silopi'de kurulanan BDP'nin 'Demokratik Çözüm' adını verdiği çadırına geçti. Burada bekleyenlere kısa bir konuşma yapan Şerafettin Elçi, "Siz çok şanlısınız, arkanızda Cudi var, önünüzden Dicle Nehri akıyor. Bereketli topraklardasınız. Ne muradınız varsa yerine gelecek. Federal Kürdistan'a gitmemizin nedeni kanın durmasıdır. Sizinle umutluyuz, yakın zamanda barış gelecek ve siz özgürce yaşacaksınız. 12 Haziran'da size bu haksızlığı yapan, her kimse kendi oylarınızla onları boğun" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS