Milletvekili seçildiler, serbest kalacaklar mı?

Milletvekili seçildiler, serbest kalacaklar mı?

Seçim heyecanı bitti. Şimdi gözler milletvekili seçilen tutuklu sanıkların durumuna çevrildi. Sanıkların tahliye edilip edilmeyeceklerine mahkeme karar verecek.

Resmi olmayan sonuçlara göre, MHP’nin İstanbul adayı Balyoz davası sanığı emekli Korgeneral Engin Alan ile CHP’nin İstanbul adayı Ergenekon sanığı gazeteci Mustafa Balbay ve Zonguldak adayı Prof. Dr. Mehmet Haberal Meclis’e giriyor.

Bundan sonraki süreç ise merak konusu. Çünkü milletvekili olmaya hak kazanan bu isimler terör suçundan yargılandığı için cezaevinden çıkıp çıkamayacağı mahkemelerin takdir yetkisinde.

Anayasa'nın ‘Yasama dokunulmazlığı’ başlığı altındaki 83. maddesine göre milletvekili olanlar Meclisin kararı olmadan tutuklanamıyor ve yargılanamıyor. Ancak 83. maddede ‘anayasanın 14. maddesine atıf yapılıyor ve "Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasanın 14'üncü maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır" deniliyor.

Bu durumda mahkemeler milletvekili seçilen sanıkların 14. madde kapsamında olup olmadıklarına değerlendirerek, tahliye ile ilgili kararlarını verecek.

Anayasa'nın 14. maddesi ne diyor?

Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması başlığı altındaki 14. maddede şöyle deniyor:

"Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz. Anayasa hükümlerinden hiçbiri, Devlete veya kişilere, Anayasayla tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya Anayasada belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz. Bu hükümlere aykırı faaliyette bulunanlar hakkında uygulanacak müeyyideler, kanunla düzenlenir. "

Alan’ın avukatı: "Yarın sonuçları alacağım"

Engin Alan’ın avukatı Ayhan Nacak, "Kararın herkes için hayırlı olmasını diliyorum. Yarın İl
seçim kuruluna gidip seçim sonuçlarını içeren kararı alacağım. Bu karar ile birlikte müvekkilimin yargılandığı İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulunacağım. Mahkeme heyeti Silivri’de duruşmada bulunduğu için başvurumu Silivri’de yapacağım" dedi.

Balbay’ın avukatı: "Çarşamba günü sonucu alırız"

Gazeteci Mustafa Balbay’ın avukatı Mehmet İpek ise, öncelikle seçim sonuçlarının kesinleşmesi bekleyeceklerini belirterek, "Herhalde çarşamba günü kesinleşir. Bu nedenle çarşamba günü İl Seçim Kurulu’na gideceğiz. Kararı aldıktan sonra İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurumuzu yapacağız" diye konuştu.

Haberal avukatları ile görüşüyor

Kesinleşmiş olmayan sonuçlara göre milletvekili olmaya hak kazanan diğer tutuklu sanık Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın avukatlarının ise cezaevi gittiği öğrenildi. Silivri Cezaevine avukatların Haberal ile görüştükleri öğrenildi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS