"Amirallere suikast" iddianamesi kabul

"Amirallere suikast" iddianamesi kabul

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramada ele geçirilen belgelerden birinde, "Amirallere suikast girişimi" iddiasına ilişkin adları geçtiği öne sürülen Koramiral Deniz Cura ve Kurmay Albay Ümit Metin hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Koramiral Cora ve Albay Metin hakkında hazırlanan iddianame üzerindeki incelemelerini tamamladı.

Mahkeme, iddianamenin kabulüne karar verdi.

İddianamede, Cora ve Metin'in "terör örgütü üyeliği" suçundan 15'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

İddianamede Askeri Casusluk ve Şantaj soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde 6 Aralık 2010’da arama yapıldığı ve aramalarda İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Poyrazköy davasıyla birleştirilen “Amirallere Suikast" davasının içeriği ile ilgili belge ve deliller ele geçirildiği belirtildi.

İddianamede “Şüpheli Deniz Cora’nın atılı suç kapsamında tespit edilen eylemleri" başlıklı bölümünde 14 madde sıralandı.

Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde yapılan aramada ele geçirilen 5 No’lu hard disk içinde “D/İKK/Öğrenci Tefriki" adlı klasörde bulunan “Özel Öğrenci Tefriki" isimli word belgesinde Deniz Cora adıyla Beylerbeyi Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı’na gönderilen Ağustos 2007 tarihli gizli yazıda “Deniz Harp Okulu 3. sınıfta öğrenci bulunan Ülkü Öztürk, Faruk Akın, Burak Düzalan, Alperen Erdoğan, Sinan Efe Noyan, Tarık Ayabakan, Ali Seyhur Güçlü ve Yakut Aksoy’un öğrenim süresi zarfında ilgilenilmesi ve yönlendirilmesi faaliyetlerine önceki dönemlerde olduğu gibi devam edilmesi ile icra edilen faaliyetlere ilişkin ilerleme raporları, zamana bağlı olmaksızın Donanma Komutanlığı’na gönderilmesi"nin istendiği kaydedildi.

"İSMİ BULUNAN ÖĞRENCİLER ERGENEKON’A KAZANDIRILDI"

Bu belgenin 20 Eylül 2007 günü Albay Tayfun Duman tarafından hazırlandığı ve 3 gün sonra da son olarak Ümit Metin tarafından kaydedildiği, kullanıcı yollarında İse tayfun Duman ve Ümit Metin’in isimlerinin geçtiği ifade edildi. İddianamede, bu isimlerin Deniz Harp Okulu’nda öğrenci iken kendileri ile özel olarak ilgilenildiği ve Ergenekon terör örgütüne kazandırıldığı vurgulandı.

KORAMİRAL CORA HAKKINDAKİ İDDİALAR

Koramiral Deniz Cora hakkında iddiamade, kaldıkları evde ‘oramirallere suikast notu’ çıkan ve halen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Poyrazköy davasında yargılanan teğmenler Faruk Akın ile Sinan Efe Noyan’ı örgütsel yapıya dahil edilmesini ve yönlendirilmelerini sağladığı belirtildi.

"SUİKAST PLANI İÇİN 8 ÖĞRENCİ"

Yine Cora’nın Gölcük Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı olduğu dönemde ‘Amirallere suikast planının’ uygulanmasını kapsamında seçilen Deniz Harp Okulu 3. sınıfında 8 öğrencinin yetiştirilmesi ve ilerleme raporlarının gönderilmesi için yazılı talimat verdiği iddianamede yer aldı.

"YASADIŞI YAPILANMA İÇİNDE ALBAYLAR CORA’YA BAĞLI ÇALIŞTI"

Cora’nın iddia edilen yasa dışı yapılanma içinde ‘Gölcük Bölge Başkanı’ sıfatıyla “Personel Bilgi ve Değerlendirme Cetveliö hazırladığı ve diğer sanık Albay Ümit Metin ile halen görülen Poyrazköy davasının sanığı Albay Tayfun Duman’ın Cora’ya bağlı çalıştığı iddianamede belirtildi.

CORA: "SUGA PLANINI BASINDAN DUYDUM"

İddianamede Koramiral Deniz Cora’nın Balyoz Darbe Planı kapsamındaki SUGA Harekat Planında da görevli olduğu yer aldı. Soruşturma kapsamında talimat ile Ankara’da ifade veren Cora’nın ifadesinde, "SUGA planını ben de basından duydum. Böyle bir planın hazırlanmasında yer almadım" dedi.

"TEĞMENLERLE İRTİBATIM YOKTUR"

Poyrazköy davasında yargılanan teğmenler Faruk Akın ile Sinan Efe Noyan’ı örgütsel yapıya dahil edip yönlendirdiği iddiasını kabul etmeyen Cora, "Teğmenleri bu yapıya dahil ettiğimi gösteren dijital belge sahtedir. Benimle bir irtibatı yoktur" diye ifade verdi.

Gölcük’te bulunan ve içinde ‘Amirallere suikast iddiasıyla ile ilgili notların bulunduğu belirtilen 5 nolu CD içiresindeki verilerin sahte olduğunu savunan Cora, “Böyle bir yazı yazıldığı iddia ediliyorsa, bu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan sorulduğunda böyle bir yazının yazılıp yazılmadığı öğrenilebilir“ şeklinde konuştu.

Koramiral Deniz Cora, ‘Amirallere suikast planının’ uygulanmasını kapsamında seçilen Deniz Harp Okulu 3. sınıfında 8 öğrencinin yetiştirilmesi ve ilerleme raporlarının gönderilmesi için yazılı talimat verdiği iddialarını da kabul etmedi.

"ATAÇ VE YİĞİT’E EN YAKIN ÇALIŞANDIM"

Koramiral Cora ifadesinde şunları kaydetti, "Gölcük Bölge başkanı sıfatını kabul etmiyorum. Böyle bir illegal yapılanma yoktur. Ümit Metin ile Tayfun Duman’ı meslekten olmaları nedeniyle tanırım. Ben Ergenekon terör örgütü yapılanması içinde yer almadım. Dolayısıyla Amirallere Suikast ile ilgili çalışmaya da katılmadım. Adı geçen emekli Oramiral Metin Ataç komutanımın emrinde kendisine en yakın konumda kurmay başkanı olarak çalıştım. Bu komutanımın en güvendiği kişilerden biriydim.Şu anki Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ile de en yakınında kurmay başkanı olarak görev yapmaktayım. Bu suçlamalar tamamen hayal ürünüdür" dedi.

ALBAY ÜMİT METİN HAKKINDAKİ İDDİALAR

İddianamede yer alan diğer tutuklu sanık Albay Ümit Metin’in de Ergenekon terör örgütü içinde “Amirallere suikast planı" ile ilgili yapılan çalışmada ve SUGA Harekat Planı’nda İzmir Bölgesi’nde görev alarak, Tuğamiral Ahmet Aksoy’un izlenmesi faaliyeti yürüttüğü iddianamede belirtildi.

"PAŞALARIM İÇİN KENDİMİ SİPER EDERİM"

İddianamede yer alan ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmediği ortaya çıkan Albay Metin’in savunmasında, "Teğmenler Faruk Akın ile Sinan Efe Noyan’ı örgütsel yapıya dahil edildiği ve yönlendirildiği iddiasını kabul etmiyorum. Bu konuyla ilgili ele geçirilen dijital verinin Donanma Komutanlığı kayıtlarında olup olmadığının sorulmasını istiyorum. Ben Balyoz soruşturması kapsamında da ifade verdim. O zaman hakkımda kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. Oramiraller Yiğit ve Ataç paşayı çok severim. Eğer böyle bir suikast planı varsa ben kendilerini korumak için göğsümü siper ederim. Tuğamiral Ahmet Aksoy’u tanırım, ailecek görüşürüz. Kendisini izlemem için bir sebep yoktur. Tanık olarak dinlenilmesini istiyorum" dedi.

"TAYFUN DUMAN HAKKINDA DAVA AÇILMASINA GEREK YOK"

Öte yandan iddianamede, iddialarda adı geçen Poyrazköy Davasının tutuklu sanığı Albay Tayfu Duman hakkında daha önce kamu davası açıldığından bu soruşturmada hakkında dava açılmasına yer olmadığı da belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS