Üniversite tercihleri için bugün son gün

Üniversite tercihleri için bugün son gün

Üniversite tercih süresi bugün sona eriyor. LYS'de başarılı olan adayların, tercih ettikleri üniversiteleri belirleyerek, formlarını ÖSYM'ye teslim etmeleri gerekiyor. Çünkü tercih gönderme süresi uzatılmayacak.

Tercihler ÖSYM'ye başvuru merkezleri aracılığıyla ya da bireysel olarak internet üzerinden gönderilebilecek.

Tercih işlemleri için bankaya herhangi bir ücret yatırılmayacak.

Adaylar tercihlerini, ÖSYM'nin sitesinde yayınlanan, "Yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu"ndaki bilgilere göre yapacak.

ÖSYM'nin özellikle tercihlerini internet üzerinden yapacak adaylara bir de uyarısı var.

Buna göre işlem yapıldıktan sonra ekranda "Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir" onayı çıkmalı.

Bunun ardından da yazıcıdan, tercih listesinin bir örneğinin alınması gerekiyor.

Kontenjan 759 bin 638

Sınavda 180 ve üzeri puan alan tüm adaylar kılavuzda Tablo-4'de yer alan lisans programlarını tercih edebilecek. Bu tabloda yer alan açıköğretim programları (İngilizce öğretmenliği programı hariç) ise en az 140 puan alınması koşuluyla tercih edilebilecek.

Tablo-3A'daki merkezi yerleştirme ile öğrenci alan yükseköğretim önlisans programlarına yerleştirme yapılırken önce kendi alanlarında sınavsız geçiş hakkına sahip olan meslek lisesi mezunu adaylar yerleştirilecek. Bu programların kontenjanları sınavsız geçiş ile dolmadı durumlarda ilgili puan türünde en az 140 YGS puanı alan genel lise ve alanları dışında tercih yapan meslek lisesi mezunları yerleştirme işlemine alınacak.

Tablo-3B'deki YGS sonucuna göre merkezi yerleştirme ile öğrenci alan yükseköğretim önlisans programlarını, hem genel lise hem de meslek lisesi mezunlarından 2011-YGS'de ilgili puan türünde 140 ve üzeri YGS puanı almış adaylar tercihte bulunabilecek.

LYS yerleştirme sonuçlarına üniversitelere toplam 759 bin 638 aday yerleştirilecek. Devlet üniversitelerinin ön lisans programlarına 276 bin 167, lisans programlarına 363 bin 952; vakıf üniversitelerinin ön lisans programlarına 25 bin 932, lisans programlarına 51 bin 66; KKTC üniversitelerinin ön lisans programlarına 1699, lisans programlarına 14 bin 696; yurtdışındaki üniversitelerin ön lisans programlarına 150, lisans programlarına 2 bin 54 öğrenci kayıt yaptırabilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS