Polise şiddet eğitimi!

Polise şiddet eğitimi!

Hükümet son dönemde artan şiddet olaylarını önlemek için proje üzerine proje açıklıyor. Son yenilik İçişleri Bakanlığı'nda gerçekleşti. Şiddet mağduru kadınlara koruma polisi verilmesini sağlayan Bakanlık, şimdi de Emniyet'te aile içi şiddetle mücadeleyle ilgili yeni bir birim kurdu.

Olayları takip edip analiz yapacak birim, özel programlar hazırlayıp polise de eğitim verecek.

Gazetelerin üçüncü sayfalarında kadın cinayetleri, ilerleyen sayfalarda ise kadına yönelik şiddeti önlemek için yürürlüğe konan yeni projeler...

Türkiye, son dönemde hemen hergün yeni bir 'kadına şiddet haberi' ile sarsılarak güne başlıyor. Yeni bakanlarsa bu olayları önlemek için adeta yarışırcasına yeni projeler üretiyor. Son yenilik, İçişleri Bakanlığı'nda gerçekleşti.

Geçen hafta, şiddet mağduru kadınlara koruma polisi verilmesini sağlayan Bakanlık, şimdi de Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi içinde yeni bir birim kurdu. Bu özel birimin adı Aile İçi Şiddetle Mücadele Şubesi.

İlgili yönetmelik değişiklikleri yapılarak kurulan bu şube aracılığıyla yurt genelinde gerçekleşen tüm aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet eylemleri yakından takip edilecek ve elde edilen veriler özel analizlerden geçecek. Sonuçlar ışığında da olayların önlenmesine yönelik tedbirler geliştirilecek. Ama çalışma sadece merkezde kurulan bu şubeden yürütülmeyecek.

Merkezdeki aile içi şiddetle mücadele şubesine paralel olarak, il emniyet müdürlüklerindeki asayiş şube müdürlüklerinde de "kontakt noktaları" oluşturulacak. Kontakt noktalarında görevli polisler merkezle bağlantılı görev yapacak.

Yeni şubenin en dikkat çeken görevlerinden biri de eğitim. Düzenleme kapsamında Aile İçi Şiddetle Mücadele Şubesi
aile içi şiddetin önlenmesiyle ilgili özel eğitim programları hazırlayacak, polislere eğitim verilecek.

Yeni düzenlemede kayıplar da unutulmadı. Yine Asayiş Dairesi'nde, yurt genelindeki başta çocuk olmak üzere kayıp kişileri araştırmak amacıyla "Kayıp ve Aranan Kişiler Şubesi" kuruldu.

İl emniyet müdürlüklerinde uzantısı olacak olan bu birim, kayıp başvurusu yapılan kişilerin aranmasını sağlayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS