'Şort dayağı' iddiasına 'şortlu' eylem

'Şort dayağı' iddiasına 'şortlu' eylem

İstanbul Kadıköy'de toplanan 10 kişilik bir grup 'şortlu' kadın, şort giydiği için otobüste dayak yediği iddia edilen Nurcan İbrahimoğlu'na destek vermek için eylem yaptı.

Geçtiğimiz günlerde BJK kadın voleybol takımı oyuncusu ve Haliç Üniversitesi Spor Akademisi Spor Yöneticiliği ikinci sınıf öğrencisi Nurcan İbrahimoğlu'nun (19) şort giydiği için otobüste dayak yediği iddia edilmişti.

Günlerdir tartışılan dayak iddialarına tepki Kadıköy'de toplanan 10 kişilik bir grup 'şortlu' kadından geldi.

Kadıköy'de toplanan bir grup kadın, Nurcan İbrahimoğlu'na destek vermek için basın açıklaması yaptı.

Türkiye 2'inci ligi takımlarından Işıkspor oyuncusu Başak Koç, grup adına kısa bir açıklama yaptı. Geçtiğimiz 28 Temmuz'da Bahçeköy'de bir belediye otobüsünde yaşandığı iddia edilen olayın acı verici olduğunu kaydeden Koç, "Bir sporcu, bir voleybolcu maalesef böyle bir olaya maruz kaldı. Bizler sürekli antrenman ve maç trafiği yaşıyoruz. Biz sporcular gibi vatandaşlarımız da bir yerden bir yere giderken şort giyebilmelidir" diye konuştu.

Yaşanan şiddetin toplumun her katmanını sardığını hatırlatan Koç, bize benzemeyeni şiddetle yola getirmeye çalışmak bir çıkmaz yoldur. 'Ramazan davulcusunu dövmeli miyiz?' gibi bir soru işareti uyanıyor kafamızda" dedi.

Sosyal paylaşım ağında olayı protesto etmek için forum açtıklarını vurgulayan Koç, "Beklediğimiz desteği bulamamaktan üzüntülüyüm. Ben burada diğer sporcu arkadaşlarımı da görmek isterdim" şeklinde konuştu.

Kulüp protestoya izin vermedi

Açıklamaya dayak yediği öne sürülen İbrahimoğlu'nun da katılacağını söyleyen Başak Koç, "Beşiktaş Jimnastik Kulübü, oyuncularının böyle bir organizasyona katılmasını istemediğini açıkladı. Bu nedenle Nurcan yanımızda yer almadı" dedi.

Dünya Şampiyonası'na hazırlanan Türkiye Bayan Voleybol Milli Takımı'nın desteğini her zaman arkalarında hissettiklerini anlatan Koç, sözlerine şöyle devam etti: "Şort giydiği için şiddete maruz kalan bir sporcu ve patlayan bir dudak var. Toplumun duyarlı tüm kesimlerini ayrıştırmalara karşı dayanışmaya çağırıyorum."

Otobüse bindiler

Açıklamanın ardından grup vapura binerek Beşiktaş'a geçti. Bu arada Beşiktaş İskelesi'nde bekleyen bir grup daha  kadınlara destek verdi. Grup daha sonra yürüyerek otobüs duraklarına gitti. Grubun yürüyüşü sırasında sivil polislerin çevrede güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Beşiktaş'ta otobüs durağına giden 10 kişilik protestocu ekip daha sonra 4. Levent'e giden bir otobüse bindi. Otobüse eylemcilerin yanı sıra sivil polisler de bindi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS