İnsan hayatı mı sentetik çim saha mı?

İnsan hayatı mı sentetik çim saha mı?

Bartın'da 28 haftalık olarak dünyaya gelen ve solunum yetmezliği teşhisi konulan bebeği Ankara'ya götürecek ambulans helikopterin, zemini sentetik çimle kaplı futbol sahasına inmesi sorun yarattı.

Bartın'da prematüre (erken doğum) olarak dünyaya gelen bebek, 112 hava ambulansıyla Ankara'ya sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre, 26 haftalık hamile olana İrina Dushyna, rahatsızlanması üzerine Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine kaldırıldı.

Sabah saatlerinde Dushyna'nın 1 kilo 20 gram olarak dünyaya getirdiği kız bebeğin karaciğer, kalp ve böbrek gibi organlarının yetersiz olduğu tespit edildi. Bunun üzerine bebeğin Ankara'ya sevk edilmesi için hava ambulansı talep edildi.

Bartın semalarına gelen helikopterin pilotu, devlet hastanesi yakınında inmesi için gösterilen alanın uygun olmadığını belirtti.

Sağlık müdürlüğü görevlilerinin telsizle irtibat halinde olduğu pilot, kendisine gösterilen yerde bulunan elektrik tellerinin iniş için tehlike oluşturduğunu belirterek, hemen yan taraftaki sentetik çim kaplı Ömertepesi Futbol Sahası'na inebileceğini söyledi.

Pilotun, izin verilmediği takdirde hastayı almadan geri döneceğini bildirmesi üzerine konunun aktarıldığı Spor İl Müdürü Şakir Erdem, ambulansın çim sahaya iniş yapmasına müsaade etmedi.

Sahaya indi

Ambulans, havada geçen yaklaşık 15 dakikalık sürenin ardından izni beklemeden sahanın kale arkasına iniş yaptı.

Sağlık personeli ile güvenlik görevlileri arasında tartışmanın yaşandığı sahaya Spor İl Müdürü Şakir Erdem de geldi.

Erdem, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Şirin Şenel'e, izin verilmediği halde ambulansın iniş yapmasından dolayı tepki gösterdi ve "Buraya iniş yapılmayacağını söylemiştim. Şimdi gerekeni yapacağım" diyerek sahadan ayrıldı.

Şakir Erdem, olayın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, yanma ihtimalinden dolayı helikopterin sahaya inişine izin vermediklerini dile getirerek, şunları kaydetti: "Plastik çim ateş aldığı zaman kim kurtaracak. Ben oraya 600 bin lira para yatırmışım. İtfaiye de yok, hiçbir tedbir alınmamış. Sentetik sahaya helikopter indiği dünyanın neresinde görülmüş. Böyle mantık yok. Daha önce hemen yanındaki toprak sahaya iniyordu da bugün neden inmedi. Burada kasıt var. Oraya helikopter indiğinde halı havaya kalkabilir, motoruna sarabilir. Bunu polemik konusu yapıyorlar. Helikopter toprak sahaya hangi gerekçeyle inmez. Sentetik sahaya inmek zorunda değil. Burada kurumuma ve şahsıma yönelik bir art niyet var."

Ambulans pilotu da pist sorununun acilen çözülmesi gerektiğini, aksi takdirde Bartın'dan hava ambulansı ile hasta nakli yapamayacaklarını bildirdi.

Alan sıkıntısı

Şenel, solunum sıkıntısı olan bebeği daha ileri imkanlara sahip yoğun bakım servisine sevk etmek için helikopter ambulansı çağırdıklarını, ancak inebileceği alan olmadığı için sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek, "Bürokratik sorunların aşılacağına inanıyorum, çünkü insan hayatı her şeyin üstünde. Ne olursa olsun insan hayatını, kimsenin başka bir konunun önüne geçireceğini düşünmediğim için bu sorunlar halledilebilir. Helikopterin ineceği alan ayarlanmazsa bir daha ilimize hava ambulansının gelmeyeceğini söylediler" dedi.

Tartışma ve yer belirsizliğiyle geçen zamanda durumunun ağırlaştığı bildirilen bebek, yaklaşık yarım saatlik gecikmeyle hava ambulansına konularak Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

Bu arada, sentetik sahada antrenman yapan Bartın Gençlikspor Futbol Takımı oyuncuları da hasta sevki nedeniyle antrenmanı yarıda bıraktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS