Köylülerin fendi yetkilileri yendi

 Köylülerin fendi yetkilileri yendi

Sinop’un Gerze ilçesine bağlı Yaykıl köyüne kurulmak istenen termik santrale karşı çıkan ilçe halkı gece yarısı gelen sondaj cihazlarının köye girişini engellemeye çalıştı. Güvenlik güçlerinin barikat oluşturduğu alanda, çevrecilerin tepkisi üzerine sondaj yapılmasından vazgeçildi.

Bir süredir Yaykıl köyü girişine çadır kurarak nöbet tutan, dün de termik santral kurulacak alanda sondaj çalışması yapılacağı ihbarını alarak köyün girişinde toplanan köy ve ilçe halkının bekleyişleri gece yarısına kadar sürdü.

Gece yarısı çok sayıda asker ve polis eşliğinde, sondaj makineleri ile köye gelen firma yetkilileri, çevrecilerin direnci ile karşılaştı. Güvenlik güçleri, çevrecilerin önünde barikat oluştururken, sondaj makinesinin geçişini engellemek için kendisini yere atan bir kişi ise yaralandı.

Güvenlik güçleri, sondaj makinelerinin geçişine izin vermek istemeyen vatandaşları engellemeye çalışırken kısa süreli bir arbede yaşandı. İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay Mehmet Erhan Arıkan, İl Emniyet Müdürü Serdar Meriç’in de bulunduğu alana bir süre sonra Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı ve CHP Milletvekili Engin Altay da ilçe ve köy halkına destek vermek için geldi.

Çevrecilerin sabaha kadar süren tepkisi üzerine sondaj yapılmasından vazgeçilerek, makineler köyden uzaklaştırıldı.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, iki tarafın da sağduyusu ile olayların büyümeden önlendiğini ifade ederek, "İki tarafın sağ duyusu ile olay şimdilik tatlıya bağlandı. Sondaj makineleri gitti. Böyle bir toplumsal refleksten sonra bir daha geleceklerini sanmıyorum. Güvenlik güçlerine teşekkür ediyorum. İlk başta köylülerle güvenlik güçleri arasında bir arbede oldu ancak tarafların sağ duyusu ile olaylar büyümeden önlendi" diye konuştu.

Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı ise gece yarısı sondaj makinelerinin güvenlik güçleri eşliğinde köye getirildiği haberini alınca hemen geldiklerini belirterek, "Halk çoluğu ve çocuğu ile biraya gelerek termik santral istemediğini bir kez daha göstermiştir. Sondaj yapmadan buradan ayrıldılar. Bu tepkilerden umarım ilçemize, köyümüze termik santral istemediğimizi anlamışlardır" dedi.

Yeşil Gerze Çevre Platformu Dönüm Sözcüsü Şengül Şahin ise, termik santral karşıtlarının tek yürek olduklarını belirterek, "Tek yürek halinde ’köyümüze termik santral yaptırmayız’ dedik. Biz termik santral istemiyoruz, bu kadar insanının feryadını görmüyorlar mı, bu kadar insana rağmen bu ısrar niye anlamakta güçlük çekiyoruz" ifadelerini kullandı.

Çevreciler ise sondaj makinelerinin köylerinden ayrılmasına rağmen, termik santral kararından vazgeçilene kadar köylerinin girişinde kurdukları çadırda nöbetlerinin süreceğini vurguladılar.?

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS