İşçi Partililer AB ofisine girmeye çalıştı!..

İşçi Partililer AB ofisine girmeye çalıştı!..

Bir grup İşçi Partili gösterici İstanbul Ortaköy'deki AB ofisine girmeye çalıştı.

İP Genel Başkanı ve Birinci Ergenekon Davası'nın tutuklu sanığı Doğu Perinçek'in oğlu Mehmet Perinçek, İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, İP İstanbul İl Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel ile Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Turhan Özlü'nün dün tutuklanmasını protesto etmek için gruptakiler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği'nin Ortaköy'deki AB Merkezi İstanbul Ofisi'ne önüne geldi.

Yaklaşık 80 kişilik grup saat 15.00 sıralarında Egemen Bağış'ın İstanbul Genç Sanat Tasarım Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Mirze'yi kabulü sırasında ofise girmek istedi.

İddiaya göre gruba önce Egemen Bağış'ın korumaları müdahale etti.

Korumalar eylemci grubun içeriye girmesine kapıları kapatarak engel oldu. Bu sırada eylemcilerle korumalar arasında arbede yaşandı. İçeri girmeyi başaramayan İP'liler, ofis önünde gösterilerini  sürdürdü. Bir süre sonra gelen polis ekipleri, grup üyelerine cop ve biber gazı ile müdahale etti.

Gruptan ilk belirlemelere göre 8 kişi gözaltına alındı. Gruptakiler, bir arkadaşlarını kelepçelemek isteyen polise müdahale etti.

Arkadaşlarının polisin elinden kurtardığı  bir  gösterici, tek bileğindeki kelepçe ile kaçtı. Polis daha sonra göstericiyi yakaladı,  kelepçeyi de aldı. Diğer göstericiler daha sonra bir İETT otobüsüne binerek Taksim'e gitti.

Egemen Bağış'tan açıklama: "Eşkıyalık"

Ortaköy'deki AB Merkezi İstanbul Ofisi'ne girmek isteyen İşçi Partili bir grup ile polis arasındaki arbedeye ilişkin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

"Zorbalık ve terör kapımıza kadar geldi. Yapılan Eşkiyalıktır" denilen açıklamada şunlara yer verildi: "Eşkiyalıkla medyatik etki yapmaya çalışıyorlar. Üzerinde konuşmamıza bile gerek yok. Reklam yapmayalım... Terörün reklamına alet olmayalım. Medyamıza bu yolda görev düşüyor... Üç beş eşkiyanın reklamı yapılmasın... Zaten adaletin pençesi üzerlerinde... Cumhuriyetimiz ve Demokrasimize yönelik komploların üzerine gidildikçe, bu tür eşkiyalığın arttığını görmekteyiz.

Bütün eşkiyalık adalet karşısında hesap vermektedir... Verecektir... Ne ekersen onu biçersin... Bu gençlerimiz de kendilerine birileri tarafindan ekilen nefret ve şiddet tohumlarinin esiri olmuşlar. Demek ki, Türkiye'de demokrasiye darbe vuranlara karşı yapılan soruşturma boşuna değil. Ama fazla büyütmemek lazım. Biz işte bütün bu nefret zehirine karşı demokrasi panzehirini kullanmaya, bu tohumları demokrasi ilacıyla etkisiz kılmaya devam edeceğiz. Şu mübarek ramazan ayında bir kez daha herkesi nefret şerbetinden uzak durmaya, demokrasi şerbetinden içmeye davet ediyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS