Trafik yoğunluğu başladı, uzmanlar uyarıyor...

Trafik yoğunluğu başladı, uzmanlar uyarıyor...

9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin başlamasıyla şehirler arası yollardaki yoğunluk arttı. Trafik ekipleri kural ihlallerini önlemek için tatilcilerin güzergahını helikopter ekipleriyle havadan denetliyor. Yetkililer sürücülere dönük bir dizi uyarıda bulunuyor.

Ramazan Bayramı tatilinin başlamasıyla birlikte Düzce ve Bolu TEM otoyollarında araç trafiğindeki yoğunluk arttı. Otoyolda birçok maddi hasarlı kaza meydana geldi. Emniyet ekipleri sürücüleri aşırı hız konusunda uyarıyor.

Otoyolların ücretsiz olması sebebiyle Kaynaşlı ve Gölyaka gişelerinin giriş ve çıkışlarında yoğunluk yaşanmazken, TEM Otoyolu Bolu-Gerede gişeleri çıkışında yaşanan yoğunluk nedeniyle araçlar Yeniçağ gişelerine yönlendiriliyor.

Düzce'deki yoğunluğun benzeri, Bolu TEM otoyolunda da yaşanıyor. Tatilcilerin seyahata çıkmasıyla birlikte söz konusu otoyolun özellikle İstanbul-Ankara yönünde araç yoğunluğu oluşmaya başladı. Otoyolun Yeniçağa ve Gerede gişelerinde uzun araç kuyrukları oluşurken, trafik ekipleri güzergahın belirli noktalarında sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Havadan kontrol

Bayram tatilinin başlamasıyla karayollarında artan araç trafiği, Emniyet Genel Müdürlüğünce sıkı denetime alındı. Polis, bayram trafiğini hem havadan hem karadan izliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı ile Havacılık Dairesi Başkanlığı, her bayram tatilinde karayollarında yaşanan trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla koordineli bir çalışma başlattı. Helikopter ekibi tarafından havadan denetlenen karayolu trafiğinde, kurallara uymayan sürücüler güzergahları üzerindeki ekiplere bildiriliyor.

Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığından 6 rütbeli personel, Havacılık Dairesi Başkanlığına ait 3 helikopterle, Ankara-Aksaray, Ankara-Afyonkarahisar ve Ankara-Bolu-Düzce karayollarında denetimlere başladı. Emniyet yetkilileri, helikopter ekibinin, trafik kuralı ihlallerinin yanı sıra tır, kamyon, tanker gibi ağır tonajlı araçların yoğunluğu nedeniyle trafik akışının yavaşladığı noktaları da trafik ekiplerine bildirdiğini, bu şekilde karadaki ekiplerin çok daha hızlı trafiği kontrol altına almayı başardığını ifade ettiler.

Sürücülere uyarılar

Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu ise sürücülere bir dizi uyarı ve öneride bulundu. Sürücülerin trafiğe çıkmadan önce araçlarının teknik bakımını yaptırmaları gerektiğini hatırlatan Yüceulu, tatil dönüşü için de son gün ve saatlere kalmamaları konusunda şimdiden uyardı. Sürücülere dikkat etmesi gerekenler şöyle:

-Güvenli bir yolculuk için trafiğe çıkmadan önce aracınızın teknik bakımını yaptırın ve teknik bakımı yapılmayan araçlar ile kesinlikle yola çıkmayın.
-Aracın belirlenmiş sınırlarının üzerinde yolcu ve yük kabul etmeyin.
-Trafikte seyrederken hem önde hem arkada otururken emniyet kemerinizi mutlaka takın.
-Hız limitlerine uyun.
-Seyir sırasında cep telefonu kullanmayın.
-Mevsimin özelliği itibariyle inşaat ve asfalt işlerinin yoğunluğu nedeniyle yoldaki işaretlere ve işaretçilere kesinlikle uyun, bu tip yollarda sollama yapmayın.
-Sürüş sırasında sık sık mola verin, yorgun ve uykuluyken asla araç kullanmayın.
-Özellikle dönüş yolculuğunda seyahatinizi bayram tatilinin son gün ve saatlerine bırakmamaya özen gösterin.
-Trafik güvenliği ile ilgili diğer trafik kurallarına uyun.

Sürücüleri çiçekle karşılıyorlar

Öte yandan Antalya'da ise Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, şehre gelenleri kontrol noktalarında durdurarak sürücü ve yolculara karanfil veriyor. Polis ekipleri, sürücüleri dikkatli olmaları yönünde uyarıyor ve üzerinde,"Trafikte önce siz örnek olun, diğerlerinin değiştiğini göreceksiniz" yazılı ıslak mendil de dağıtıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS