Sınır ötesi harekatta PKK'ya büyük darbe

Sınır ötesi harekatta PKK'ya büyük darbe

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyi ve Kandil Dağı bölgesine icra edilen hava harekatında etkisiz hale getirilen PKK'lı sayısının 145-160, yaralı terörist sayısının ise 100'den fazla olduğunun öğrenildiğini bildirdi.

TSK internet sitesinde yapılan açıklamada, TSK tarafından, 17-22 Ağustos 2001 tarihleri arasında Irak'ın Kuzeyi ve Kandil Dağı bölgesine icra edilen hava harekatının ve ateşle taarruzların sonuçlarının kamuoyuyla paylaşıldığı belirtildi.

Açıklamada, 23-24 Ağustos 2011 tarihlerinde yapılan keşif ve hedef analizi sonuçlarına istinaden, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından, 25-28 Ağustos 2011 tarihlerinde Zap ve Gara bölgelerinde tespit edilen bölücü terör örgütüne ait hedeflerin 21 sorti ile etkili olarak vurulduğu bildirildi.

25-28 Ağustos 2011 tarihleri arasında icra edilen hava harekatı ile koordineli olarak ateş üslerinde konuşlu topçu birliklerince 38 hedefin yoğun olarak ateş altına alındığı ifade edilen açıklamada, hava harekatı ve topçu atışlarında, bölücü terör örgütüne ait olduğu kesin olarak teyit edilen hedeflerin seçildiği kaydedildi.

145-160 arası PKK'lı öldürüldü

Genelkurmay Başkanlığınca daha önce de açıklandığı gibi, bölgedeki sivil halkın olumsuz etkilenmemesi için gerekli hassasiyetin gösterildiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: "Devam eden hasar ve zayiat tespiti kapsamında, çeşitli kaynaklardan elde edilen ilave bilgilerden, 17-22 Ağustos 2011 tarihlerindeki harekatta 90-100 olarak bildirilen etkisiz hale getirilen terörist sayısının, 145-160 olduğu, yaralı terörist sayısının ise 100'den fazla olduğu öğrenilmiştir. Ayrıca bu süreçte yurt içindeki terörist yuvaları da havadan ve karadan ateş altına alınmıştır.

Harekatın sonuçlarına ait kesin değerlendirmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir. Bu bakımdan bilgi ve belgelere dayanmayan, ayrıca Genelkurmay Başkanlığınca teyit edilmeyen haberlere itibar edilmemesi önem arz etmektedir. Bölücü terör örgütünün faaliyetleri Irak'ın kuzeyi ve yurt içinde yakından izlenecek, hava ve kara operasyonlarına kararlılıkla devam edilecektir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS