"Ayrımcı ve ırkçı" söylemler TBMM'de de gündeme geldi

"Ayrımcı ve ırkçı" söylemler TBMM'de de gündeme geldi

TBMM Genel Kurulu'nda Van depremi gündem dışı tartışıldı. Milletvekilleri, kamuoyuna yansıyan ayrımcı yaklaşımları eleştirdi. BDP'li Hasip Kaplan, Van Belediyesinin, Van Valiliği ile ortak çalışma isteğinin reddedilmesini saygısızlık olarak niteledi.

TBMM Genel Kurulunda, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Hükümet adına gündemdışı söz alarak Van'da yaşanan depremle ilgili bilgi vermesinin ardından, İçtüzük hükümlerine göre, gruplara söz hakkı doğdu.

BDP'li Kaplan: "İntikamcılık, ayrımcılık yapanları kınıyorum"

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, depremin kimlik, din, mezhep ve bölge ayrımı gözetmediğini söyledi. Kaplan, "Sayıları çok az olsa da ırkçı haber ve yorumlarda bulunanları, intikamcılık ve ayrımcılık yapanları, insanlık suçu işleyen bir sosyal çürümüşlüğün girdabında debelenen bir avuç zavallıyı, onlara görev verenleri, koruyanları en acı günlerde fırsatçılık, yağma ve kalleşlik yapanları kınamak istiyorum" diyen konuştu. Kaplan, yaşanan korkunç felaketlerin, bunlardan dersler çıkarılması gerektiğini ortaya koyduğunu anlattı.

Van Valisi belediyenin birlikte çalışma önerisini reddetti

BDP'li Kaplan, Van Belediye Başkanının, "Van Valisi ile birlikte çalışma önerisinin reddedildiğini" öne sürerek, "Bir felaket anında ilk müdahaleyi yapacak merkezi idareler ve yerel yönetimler arasındaki bu kopukluğu, taraflı yaklaşımı kimse izah edemez. Vatandaş enkaz altında can çekişirken Başbakan ve bakanları karşılama hazırlığı içinde olan aymazlığa dikkat çekmek istiyorum. Yoksa böyle acı günlerde siyaset yapacak değiliz" dedi.

Devlet kurumlarının ilk yıkılan binalar olduğunu öne süren Kaplan, "İlk enkaz altında kalan devletti" ifadesini kullandı. Hasip Kaplan, şöyle konuştu:

"Kaç deprem, afet yaşadık. Marmara'da ve Van'da hala değişen bir şey yok. Devleti, dış yardımlar; Hükümeti bugüne kadar toplanan 20 milyar lira deprem vergisi konusunda şeffaflığa davet ediyorum. Hükümeti buradan uyarıyoruz; Van Belediyemizin deprem sonrası Van Valiliği ile ortak çalışma isteğinin reddedilmesi seçilmiş iradelere saygısızlığın en büyüğüdür. Van'ın kedisi meşhurdu bir de ayrımcı valisi ile meşhur olmaya başladı."

BDP'li Önder: "Enkaz üstünde insanlık ölüyor"

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık yerinden söz alarak, "Enkaz altında insanlar ölürken, enkaz üstünde de insanlık ölüyor. Faşist söylemleri görüyoruz. Bir dinci faşist gazete, 'ilahi ikaz' diye yazıyor Kürt coğrafyasını çizerek. Bu faşist bir duygudur" şeklinde konuştu.

CHP'li Eyidoğan: "TOKİ'si bulanan ülkenin binaları neden ölüm makinesi?"

CHP Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan da Marmara depremlerinin ardından depreme karşı yapılması gerekenlerin hep konuşulduğunu ancak Van'da yaşananların hala eksiklik olduğunu gösterdiğini belirtti. Eyidoğan, "160 üniversitesi, binlerce uzmanı, mühendisi, uluslararası çimento fabrikaları, çok sayıda inşaat şirketleri, 400 bin konut yapan TOKİ'si bulunan bu ülkede, neden hala binalar ölüm makinelerine dönüşüyor? Yapıların önemli bir bölümünü plansız yapıyoruz ve yapılmasına göz yumuyoruz" dedi.

Eyidoğan, Türkiye'nin 12 senedir İmar Yasasını hala değiştiremediğini, kentsel dönüşüm yasasını çıkaramadığını, DASK kararnamesini yasalaştıramadığını anlattı.

Marmara depremlerinin, herkesin bundan gerekli dersleri almasını sağladığını, ancak Hükümetin üzerine düşen ev ödevlerini gereği gibi yapamadığını ileri süren Eyidoğan, toplanan deprem vergileri ile ilgili soru önergelerinin cevapsız kaldığını iddia etti.

Haluk Eyidoğan, yaşanan depremlerin, köklü bir yapı denetim sisteminin oluşturulması gerektiğini ortaya koyduğunu ifade ederek, yapı denetim sistemindeki aksaklık ve denetimsizliğin faturasının topluma ve ekonomiye çok ağır olduğunu ve böyle giderse de olmaya devam edeceğini belirtti.

CHP'li Tanrıkulu: "Belediye başkanına geçmiş olsun demeliydiler"

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Aynı düşünceyi paylaşır ya da paylaşmaz bu felaketten hemen sonra Sayın Başbakan ve İçişleri Bakanı, o yerin seçilmiş belediye başkanın arayıp 'geçmiş olsun' demeliydi" dedi.

Bölgede koordinasyon eksikliği yaşandığını ve çalışmalar arasında eşgüdüm bulunmadığının altını çizen Tanrıkulu, "Felaketler ayrışmanın değil bir arada yaşamanın günüdür. Bu saate kadar bunun sağlanamamış olmasının da büyük bir eksiklik olduğunu belirtiyorum. Bu kritik süreçte böyle bir birlikteliğe ve bir arada olmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

Tanrıkulu, çadır dağıtımı konusunda da sıkıntılar yaşandığını vurgulayarak, "Sadece yakınları olanların ve siyasilere ulaşanların çadır elde etmesi doğru değil. O nedenle, yerel yönetimle çalışılması gerekiyor. Bu acılar sarılıncaya kadar orada olacağız, dayanışma içerisinde olacağız. Bu felaket nedeniyle ırkçılık ve nefret dolu bazı söylemler medyada yer buldu. Bunlar 'küçük', 'marjinal' diye geçiştirilemez" şeklinde konuştu.

MHP'li Şandır: "En kısa sürede felaketin altından kalkılacak"

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, milletin ve devletin iradesinin, gücünün deprem felaketinin altından kalkmaya yeterli olduğunu belirtti. Endişeye gerek olmadığını ifade eden Şandır, "Tüm Vanlılar devletlerine, Meclislerine güvensinler. En kısa sürede bu felaketin altından kalkılacak. Yaralar en kısa sürede sarılacaktır. Bu konuda gösterilen gayretlere çok teşekkür ederim. Bugün tenkit günü değil, sahada bulunan herkesi teşvik günüdür" diye konuştu.

AK Parti'li Bakır: "El ele tutuşma zamanı"

AK Parti Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır da, merkezi hükümetin depreme yerel idarelerle eş zamanlı olarak müdahale ettiğini söyledi. Muhalefet partilerinin deprem bölgesinde incelemelerde bulunmasının çok önemli bulduğunu belirten Bakır, iktidarıyla muhalefetiyle elele tutuşmanın zamanı olduğunu ifade etti. Bakır, "İşbirliği için en iyi duygularımızla elimizi uzatıyoruz. Muhalefet partilerimizin de siyaset üstü gördüğümüz bu konuda tam destek vereceklerine olan inancım tamdır" diye konuştu.

AK Parti'li İncekara: "Yetkisi olmayan kişiler yardım topluyor"

AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara da yerinden söz alarak, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'a, "Yardımlar tek elden mi dağıtılıyor? Çadır dağıtımında bir kadının iteklenerek elinden çadırının alındığını gördük. Adrese dayalı sisteme göre mi dağıtılıyor acaba çadırlar? Bir sürü yetkisi olmayan kişiler yardım topluyor. Bunlarla ilgili tedbir alınmış mıdır?" sorularını yöneltti.

CHP'li Hamzaçebi: "Dayanışmanın en güzel örneği"

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise deprem bölgesinde dayanışmanın en güzel örneğinin yaşandığını belirterek, "Bu hayatımızın diğer alanlarında da örnek olsun. Yaraları sarmak için devletin tüm imkanlarıyla elinden geleni yapacağına inanıyorum" dedi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS