Ergenekon davasında kritik karar

Ergenekon davasında kritik karar

Birinci Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2011'de görülen duruşmada sanık ve avukatların sözlü ve yazılı taleplerine ilişkin kararını celse arasında açıkladı. Mahkeme heyeti, "Susurluk kazası" dosyasının Susurluk Asliye Ceza Mahkemesi'nden istenmesine karar verdi.

Aldıkları kararlara ilişkin tutanakları avukatlara dağıtan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Ergün Poyraz'ın avukatı olan Hüseyin Buzoğlu'nun birleştirme talebiyle açılan İkinci Ergenekon davasında da tutuksuz sanık olarak yargılandığını hatırlattı.

Mahkeme heyeti, avukat sanık hakkında isnat edilen suçlar ile sevk maddeleri dikkate alındığında Buzoğlu'nun Ceza Muhakemesi Kanununun (CMK) 151/3 maddesi uyarınca Pozyraz'ın müdafilik görevinden 1 yıl süreyle yasaklanmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, 3 Kasım 1996 yılında meydana gelen ve Abdullah Çatlı, Hüseyin Kocadağ'ın öldüğü kazayla ilgili olarak yapılan dava dosyasının Susurluk Asliye Ceza Mahkemesi'nden istenmesine karar verdi.

Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıvekilliğine yazı yazılmasını karara bağlayan mahkeme heyeti, İstanbul 6 No'lu DGM tarafından Susurluk dava dosyasından tefrik edilen eylemlerle ilgili diğer mahkemelerde açılan davaların akıbeti konusunda ayrıntılı bilgi verilmesine kararlaştırdı.

Doğu Perinçek hakkında suç duyurusu

Mahkeme, Cumhuriyet Gazetesi'ne molotofkokteyli atılması olayıyla ilgili davada, yaşları küçük olmaları nedeniyle dosyaları ayrılan sanıklar Umut Erdoğan ve Oğuzhan Arslan'ın dosyalarının ilgili mahkemelerden istenmesine hükmetti.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in duruşmadaki beyanları nedeniyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme Başka suçtan tutuklu bu davadan tutuksuz Sedat Peker ve bir önceki duruşmada tahliye edilen Kuvayi Milliye 1919 Derneği'nin yöneticisi Hüseyin Görüm'ün duruşmalarda hazır edilmesine kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalarının verildiği iddia edilen evin yer aldığı İstabul Ataşehir'deki Pınar Sitesini gören Turkcell, Vodafone ve Avea şirketlerinin baz istasyonları ile Alparslan Araslan'ın Danıştaya saldırı için gittiğinde kaldığı otelin bulunduğu Ankara Çankırı Caddesi Eş Dost sokağa hizmet veren baz istasyonlarıyla tüm verilerin karşılaştırılmasına karar verdi. Mahkeme karşılaştırma sonucu ortak olan telefonların tespiti için bilirkişi incelemesi yapılmasına hükmetti.

Mahkeme savcılıktanTuncay Güney'i sordu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılarak şüpheli Tuncay Güney hakkında dava açılıp açılmadığının sorulamasına karar veren mahkeme, dava açılmışsa şüphelinin yurtdışında ifadesinin alınıp alınmadığının sorulmasına hükmetti. Dosya kapsamı, dosyadaki mevcut belgeler, raporlar ve her sanığa ayrı ayrı isnat olunan suçların işlendiği konusunda kuvvetlli şüpheyi gözönünde bulunduran mahkeme Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Doğu Perinçek'inde aralarında bulunduğu 25 tutuklu sanığın tahliye taleplerini reddetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS